Boğaz'daki tek Urfalı!...

Boğaz'daki kazada bir yolcunun öldüğü 'Urfalı Cemal' motorunun sahibi Cemal Bulut, 1959 yılında geldiği İstanbul'da önce miço, sonra kaptan en son da patron olmuş...

Boğaz'daki tek Urfalı!...

Boğaz'daki tek Urfalı!

Boğaz'daki kazada bir yolcunun öldüğü 'Urfalı Cemal' motorunun sahibi Cemal Bulut, 1959 yılında geldiği İstanbul'da önce miço, sonra kaptan en son da 3 milyon YTL'lik iki gemi sahibi patron olmuş...

Seyhan SEVİNÇ / İSTİHBARAT Fotoğraf: Dündar KALE

Diğer teknesinin adı Harranovası

ULUSLARARASI seferlerde çalışıp biriktirdiği paralarla Türkiye'de 1980 yılında Erenköy 1 adlı bir tekne alan Cemal Bulut, "Kazandıklarımı yemedim, hep yatırıma dönüştürdüm. İlk tekneyi satıp daha büyüğünü aldım, adını Şanlıurfa koydum. Onu da satıp Harranovası adını verdiğim tekneyi aldım. Sonra da Urfalı Cemal'i. Şimdi Harranovası ve Urfalı Cemal var. Her biri 1.5 milyon YTL değerinde" diyor.

Kimse 'sis var, çıkmayın’ demedi…

"BU son kazayla birlikte bütün moralimiz alt üst oldu. Kaza sis yüzünden oldu diyorlar, öyle değil. Sis Boğaz'in kuzey cephesindeydi, Beylerbeyi Boğaz Köprüsü tarafında yani. Biz ise güney cephesinde sefer yapıyoruz. Ve yolumuz açıktı. Eminönü'den bakınca Kadıköy'ü rahatlıkla görebiliyorduk. Sis olsaydı eğer bizim hattımızda, İstanbul Liman Başkanlığı bize tebligat yapardı, öyle bir tebligat yapılmadı. Çünkü sis yoktu. İDO, kendi seferlerini iptal ettirmişti doğru ama, İDO'nun kuzey hattında, yani sisin olduğu yönde seferleri var. On-
lar bir hattı kapatınca hepsini kapatıyor. Onların kararı bizi bağlamıyor. Biz Liman Başkanlığına bakarız, bize tebligat gelmedi. Kaza kum kosteri yüzünden oldu. O sisin olduğu yönden geldiği için rotasını şaşırmış. Biz normal rotamızda giderken gelip çarptı. Eğer kaptanımız yerinde manevra yapmasaydı, çok feci olurdu. Burun buruna çarpışarak feci bir kazanın önüne geçildi. Bir genç öldü. Çok üzüldük."

32 şirketin bir araya gelip kurduğu TURYOL Kooperatifi bünyesinde çalışan 'Urfalı Cemal' adlı yolcu teknesiyle Boğaz'dan transit geçiş yapan 'Adil Kaptan' adlı bir kum kosteri geçen Cumartesi günü sis nedeniyle çarpıştı. Kazada 39 yaşındaki Koray ilhan Yarış adlı yolcu, şiddetli sarsıntı yüzünden kafasını demire çarpıp beyin kanaması geçirerek hayatını kaybetti. Kazada "ihmal olup olmadığı" yönündeki tartışmaların yanı sıra, tekneye adını veren "Urfalı Cemal"in kimliği de merak uyandırdı.

Bir gördüm âşık oldum

Zira Boğaz'da motor çalıştıranların hepsi, doğal olarak azgın sulara alışık Karadeniz uşakları. Kimi Rizeli, kimi Sinoplu. İşte "Deniz nere, Urfa nere" diye sordurtan Cemal Bulut'un 'anlatsa roman olur' hikayesi... "Urfa'yı bilirsiniz, toprağı suya hasrettir. İnsanı da öyle. Daha küçükken büyüklerimiz bize denizi anlatırlardı. Hep merak ederdim. İlk kez Mersin'de gördüm denizi, işte orada aşık oldum. 17 yaşında, 1959 yılında kendimi vurdum İstanbul'un yoluna. Burada ne bir dayanağım ne de tanıdığım vardı. Topkapı'da inip oradan Eminönü'ne geldim."

Hızır Kaptan yetişti

"Cebimde de 24ü kuruş var. Gidip 30 kuruşa yarım ekmek alıp yedim. Otel 1 liraydı. Param beni en fazla bir gün idare edecekti. Sirkeci sahiline çıktım, kara kara düşünüyordum. Ne yapacağımı, ne edeceğimi bilmiyordum. Sahilde gezerken bir adam çıktı karşıma, 'İşin yoksa gel bana yardım et, yolculardan para topla' dedi. Adı Hızır Kaptan'dı, Hızır F.r. Bir teknesi vardı, Sirkeci-Kadıköy arasında yolcu taşıyordu. Hayatımda ilk kez tekneye bindiğim için sürekli sağa sola çarpıyordum. O gün akşama kadar güvertede belki de 20 kez düştüm. İşte o gün bugün inmedim tekneden. 1963 yılında, önce miço belgesi, sonra denizci, ondan sonra da usta denizci belgesi aldım. Almanya'ya ait Oldendorf adlı gemiyle uluslararası seferlere çıktım. Tam altı yıl boyunca Güney Amerika sahillerinde çalıştım. Para biriktirip, Türkiye'ye döndüm. Tekneleri aldım"

Bir teknenin günlük cirosu 3 bin YTL

■ Her tekne günde ortalama 6 sefer yapabiliyor.
■ Tekneler 450 yolcu taşıyor.
■ Bilet parası ise 1.3 YTL.
■ Yani her tekne günde ortalama 3 bin YTL ciro yapıyor.
■ İstanbul'da tekneler için kış aylarında iki ayrı hat (Eminönü/Kadıköy-Eminönü/Üsküdar) var. Yazın hat sayısı, Adalar da devreye girince altıya çıkıyor.
■ Tekneler ayrıca turistlere Boğaz turu da yapabiliyor.
■Her teknenin değeri yaklaşık 1.5 milyon YTL.

Kaynak: VATAN Gazetesi

Yayın Tarihi: 12 Nisan 2007

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet şüpheci
Mehmet şüpheci - 12 yıl Önce

Ben 9 sene yabancı gemilerde çalıştım , maaşım 1000 usd den başladı 4000 usd ye kadar vardı. Bende çok tutumlu idim ancak hiç harcamasa idim toplam param 300000 usd olacaktı. Yani nasıl 1 milyon dolarlık tekne alınır hemde 6 senede benim aklım ermedi.

murat  dörtkulak
murat dörtkulak - 12 yıl Önce

ben bir turyol çalışanıyım usta gemiciyim kazanın olduğu gün turyolkadıköy iskelemizde seferleri iptal etmişti. iskelenin önünde yüzlerce insan toplanmıştı.çünkü ido nun seferleri iptalinde dahi biz çalışıyorduk yani arz var talep var vapurların çalışmadığı nice sisli havalarda bizim gemilerimiz çalıştı ve onbinlerce istanbulluyu evine kavuşturdu ama onlar takdir edilmedi sisli havalarda bizim en yeni ve son sistem seyir cihazlarına sahip gemilerimiz ve beybaba kaptanlarımız görev yapar yani risk çok azdır urfalı nın başına gelen çok üzücüdür ama deniz yolculuğunun riskli olduğu da bir gerçektir bir de gazetelerin-kapasitelerini aşıyorlar- yorumları saçmadır çünkü biz kimseyi bu gemilere zorla bindirmiyoruz arz var talep var. ölene alahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dilerim ha buarada vapurlarda ölenlerin sayıları kaçtır aceba*YELİZ SEFEROĞLU
YELİZ SEFEROĞLU - 10 yıl Önce

ALLAH AŞKINA KAZADAN DOLAYI URFALIYI SUÇLUYORLAR. BU ADAM SEFERİ KENDİ ZEVKİNE GÖRE YAPMADIYA,TURYOL İSTİYOR VE GEMİ SAHİPLERİDE YAPIYOR. VERİLEN EMİRLERE UYUYORLAR. BİRDE KİM İSTER GEMİSİ KAZA YAPIP BİR KİŞİNİNDE ÖLMESİNİ. URFALI CEMAL GEMİSİ SEFERİNİ YAPSADA YAPMASADA EKSTRA BİR GELİRİ OLMUYOR. PARA İÇİN BU ADAM BUNU YAPMADIKİ.MANTIKLI OLALIM HELEDE GEMİSİNİN KAZAYLA ÖLÜYLE ANILMASINI KİM İSTER.VE BU URFALI NASIL KAZANDI NASIL YAPTI 3 MİLYON DOLARLIK MALI VAR BİZENE BUNDAN BUNUN HESABINI YAPMAK BİZLERE DÜŞMEZ.KAZADA ÜZÜNTÜMÜZ ÖLEN ARKADAŞIMIZ.YAKINLARINA BAŞ SAĞLIĞI DİLERİM.

LEVENT  DENIZ
LEVENT DENIZ - 8 yıl Önce

HARİCTEN GAZEL OKUMUYORUMGECIKMIS BIR YORUM AMA YAZMADAN EDEMEDIM. KAZA OLMADAN SANIYELER ONECESINE KADAR ONCE FOTOGRAFLARINI BILE CEKTIM.TEKNOLOJIK CIHAZLARDAN BAHSEDILIYOR HAKLILAR VARDIDA KAPTAN KOSKUNDEKI RADARI BENDE KAZADAN SONRA GORMUSTUM FOTOGRAF CEKMEMME NEDENDE ZATEN KAPTANIN RADARDAN KUM KOSTEROINI GORUP YAVASLAYIP DUDUGUNU CALMASIYLA KENDISINI BELLI ETMISTISURATTEKI YAVASLAMA VE DUDUK SESI ILE KENDI KENDIME ISTERMISIN BU SISTE DUVAR GIBI BIR GEMIYE CARPALIM DIYE DUSUNUP FOTOGRAF MAKINAMI CIKARIP KULLANMAMA SEBEP OLMUSTUCARPMADAN SANIYE ONCESINDE UST ARKA TARAFINDAKI YOLCULARA IKI KEZ CARPACAGIZ SIKI TUTUNUN IKAZI YAPABILDIM SANIRIM BU YUZDEN BULUNDUGUM YERDE AGIR SEKILDE YARALANMA MEYDANA GELMEMISTI.OLAN OLDU AMA KAPATAN KOSKUNDEKI SORUMLU KAPTAN BENIM HISSETTIKLERIMI MUTLAKA RADAR SKOPBUNDAN GORMUSTURKESKE O ANDAKI SORUMLU KAPTAN RADAR SKOBUNDAN GORDUKLERINI DOGRU VE CABUK DEGERLENDIRIP CARPISMAYI ONEYECEK GEREKLI MANEVRAYI YAPIP SES SISTEMINDEN SESLI OLARAK BIR UYARI YAPSAYDI (BEN YAPABILDIGIME GORE KENDISI COK DAHA ONCE IKAZ EDEBILIRDI) BOYLE BIR KAZA 2 KISININ DENIZE DUSMESINE 40 TAN FAZLA INSANIN YARALANMASINA VE ÖLUME SEBEP OLMAZDIKACINMA MENAVRASI YAPMADAN YAKLASIK 90 DERECELIK BIR ACI ILE DOGRUDAN KOSTERE CARPMISTIKSONUCLARINI TAKIP EDEMEDIM AMA SORUMLU KAPTANIN EHLIYETININ IPTAL EDILMIS OLMASINI UMUYORUMTALEP VAR DIYE HIZMETI ARZ EDENLERIN YOLCU VE SEYIR GUVENLIGINI GOZ ARDI ETME LUKSU OLMAMALIDIREMNIYETLI SEYIRLER ...banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176