Boğazda Sular Neden Çekilir?

Son günlerde Marmara Bölgesinde suların çekilmesi, Kamuoyunu tedirgin ediyor. Konuyu Ulaştırma Bak. Müst. Yard. Kaptan Barış Tozar Denizhaber'e değerlendirdi.

Boğazda Sular Neden Çekilir?

BOĞAZLARDA SULAR NEDEN ÇEKİLİR?

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden, Marmara Bölgesindeki su seviyesinin azalması olayı; halk arasında deprem tedirginliği doğurdu.

Konu ile ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Eski Genel Müdürü Kaptan Barış Tozar DenizHaber'e şu açıklamada bulundu:

"Deniz suyu seviyesinde anormal derecede çok önemli  bir değişiklik yok. Bilindiği gibi Karadeniz çanağına akan Dinyeper, Tuna, Kızılırmak  gibi büyük nehirler Karadenizi doldurmakta ve Marmara Denizine göre 50 cm yükseklikte tutmaktadır. Yani Karadeniz, Marmara Denizinden 50 bazen ise 60-70 cm daha yüksektir. Burada biriken bu sular Türk Boğazları yoluyla Marmara ve Ege'ye boşalmaktadır. Bu nedenle Boğaz'da genel akıntı karakteri Karadeniz'den Marmara'ya doğru olmaktadır.

Zaman zaman uzun süre etkili olan rüzgarların deniz yüzeyindeki suyu bir tarafa doğru yığmasından dolayı sahillerdeki su seviyesinde genel rejime göre ufak çapta farklılıklar olabilmektedir. Bu gayet doğal bir hadisedir.Son sözü edilen seviye farklılığı da bu limitlerin içerisinde kalan bir farklılıktır. Dolayısıyla sıra dışı bir olay olarak değerlendirilmemektedir." dedi.

KaptanHaber.com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190