Boğaz trafiği bu yıl rahatlayacak

Trafik gözetleme istasyonları kurulacak..İstanbul ve Çanakkale boğazlarından sonra, Armutlu, Şarköy ve Bozcaada trafik gözetleme istasyonları da temmuz ayında devreye alınacak

Boğaz trafiği bu yıl rahatlayacak

İstanbul ve Çanakkale boğazlarının gemi trafik izleme sistemi geçen yıl devreye girmişti.

Türk boğazları bölgesinde seyir, can ve mal güvenliğini artırmak amacıyla Denizcilik Müsteşarlığı öncülüğünde kurulacak sistem kapsamında yer alan Armutlu, Şarköy ve Bozcaada trafik gözetleme istasyonları da bu yıl, Temmuz ayında tüm üniteleri ile hizmete girecek.

SİSTEM YAYGINLAŞIYOR

Gemi trafiğinin yoğun ve riskli olduğu İzmir ve Nemrut körfezleriyle, İzmit ve Mersin limanlarına gemi trafik hizmetleri sisteminin kurulması çalışmalarının da başlatıldığı öğrenildi.

Bu doğrultuda, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından hazırlanan etüt çalışmalarına göre, yaklaşık 30 milyon YTL'ye mal olacak bu sistemlerin bu yıl içinde ihale edilmesi planlanıyor.

İşletmeye alınacak olan gemi trafik sisteminden 30'a yakın kamu kurum ve kuruluşu yararlanacak. Boğazlarda büyük tehlike yaratan petrol taşımacılığındaki riski de büyük ölçüde azaltacak olan gemi trafik izleme ve yönetim sistemi ile boğazlardaki gemi trafiği kontrol altına alınmış olacak.

Alıntı : Hürriyet

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190