Boğaz Gemi Trafiğine Kapanacak

14-15 Temmuz 2012 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek “24. Boğaziçi Kıtalararası Yarışları”nda Boğaz gemi geçişlerine ve deniz trafiğine kapanacak.

Boğaz Gemi Trafiğine Kapanacak

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından “2 Kıta 1 Yarış” sloganıyla 14-15 Temmuz 2012 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek “24. Boğaziçi Kıtalararası Yarışları”nda Boğaz gemi geçişlerine ve deniz trafiğine kapanacak, bu ender zaman zarfında yüzücüler eşsiz bir deneyim yaşarken, izleyiciler de unutulmaz manzaralara tanık olacaklar.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi(TMOK) tarafından ilki 1989 yılında 4 bayan, 64 erkek sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen “2 Kıta 1 Yarış” Boğaziçi Yarışları her yıl artan bir ilgi ile karşılanmaktadır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin himayesinde ve “Herkes İçin Spor” sloganına uygun olarak düzenlenen yarışlara, bu yıl rekor başvuru ile 1200’ü aşkın yüzücü katılacaktır.

İstanbul, Avrupa ve Asya Kıtaları üzerine kurulmuş olması, içinden “boğaz” su yolu geçmesi özelliği ile bu yüzme yarışını toplum sporu olarak yaptırmaya doğal bir ortam oluşturmaktadır. Bu su yolunda dünyanın ilk ve tek kıtalararası yüzme yarışı yapılmaktadır.

Anadolu yakasında Kanlıca’dan başlayarak, Avrupa yakasında Kuruçeşme’de sona erecek Boğaziçi Kıtalararası Yarışları, Türkiye ve İstanbul’un tanıtımı için özel bir öneme sahiptir. Dünyanın hiçbir yerinde kıtalararası bir yarış düzenlemek mümkün olmadığı için, bu açıdan İstanbul çok özel bir öneme sahiptir. Bu nedenle Boğaziçi Yarışları tüm dünyaya tanıtılmalıdır. İlk sene 68 olan katılımcı sayısı, artık başvuruların başladığı ilk gün binlerle ifade edilmektedir.

Bu yıl ayrıca 14 Temmuz’da kürek yarışları sıralama etabı yapılacak, sıralamaya giren ekipler 15 Temmuz’da yapılacak yarışmaya girmeye hak kazanacaktır.

 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176