Blackseafor Türklerin yönetiminde

Rusya, “Blackseafor” grubunun komutasını Türkiye’ye devrediyor

Blackseafor Türklerin yönetiminde

Pazartesi günü (bugün) Karadeniz Filosu’nun resmi temsilcisi Deniz Albayı Vyaçeslav Truhaçev tarafından gazetecilere yapılan açıklamaya göre Rusya, 9 Ağustos tarihinde Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu’nun (Blackseafor) komutasını, rotasyon çerçevesinde Türk tarafına devredecek.

Bu amaçla Deniz Yarbayı Roman Kotlyarov, komutasındaki Karadeniz Filosunun “Novoçerkassk” adlı büyük hücum gemisi dün Türkiye’nin Gölcük limanına geldi.

Kumandanın devir törenine katılım için Gölcük askeri deniz üssüne Blackseafor anlaşması üyesi ülkelerin savaş gemileri ve tüm Karadeniz ülkeleri komuta filoları da gelecek. Gölcük’te gemilerin toplanıp bir araya gelmesi anında idari konularla ilgili bir grup toplantısı gerçekleşecek. Daha sonra ise, gemi komutanları şehrin askeri ve sivil makamlarına protokol ziyaretleri gerçekleştirilecek.

“Blacksefor” grubunun amiral gemisi olarak Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı “Heybeliada” gemisi tayin edilirken, faaliyete geçmesi ile uluslararası bir karargah oluşturulacak. Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu’nun (Blackseafor) faaliyete geçme dönemi 24 Ağustos tarihine kadar sürecek. Bu kapsamda gemilerin liman şehirleri Trabzon ve Novorossiysk’i ziyaretleri bekleniyor.

Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu (Blackseafor), 2 Nisan 2001 yılında İstanbul’da kuruldu. Karadeniz ülkeleri Bulgaristan, Gürcistan, Rusya, Romanya, Türkiye ve Ukrayna uluslararası gemiler bağlantısının kurulması konusunda anlaştı. Bu grubun kurulmasındaki amaç, Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler arasında dostluğun güçlendirilmesi, iyi ilişkiler kurulması ve karşılıklı güvenin oluşturulması olarak belirlendi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kapt. Mehmet Haldun TOKAY
Kapt. Mehmet Haldun TOKAY - 7 yıl Önce

Black Sea Naval Co-operation Task Group yani BLACKSEAFOR VARNA (Bulgaristan)'da 1998 yilinda İkinci Karadeniz Deniz Kuvvetleri Komutanları Toplantısı’nda TURKIYE tarafindan ortaya atilmis ve sonucunda 28 Haziran 2000 yilinda ANKARA'DA anlasma imzalanmistir.

Bakin imzalar, Karadeniz'e sahildar 6 devletin (yukarida isimleri verilen)katildigi bu anlasmayi TBMM kabul edip Cumhurbaskanimizin imzalamasi ile de 26 Haziran 2001 tarihinde resmi gazetede yayimlanmasi ile hayatimizin vazgecilmez bir gercegi olarak yerini almistir.Karadeniz icersinde yasiyan ve birbirine komsu ulkelerin renkleri itibari ile oldukca alacali bulacali olmasina ragmen uzun suredir sorun yasanmadan gunlerini DOSTCA gecirmektedir. Su EGE DENIZINE bir bakin, NATONUN iki ulkesi olan TURKIYE ve YUNANISTAN "incir cekirdegini doldurmaz" (belki de doldurur) meseleleri ile neredeyse her gun sorun yasamaktadirlar. Dostca olmayan davranislara IT DALASI, SISMIK ARAMA gerilimleri, BALIKCI veyahut ustunde ot bitmez KAYALIKLAR sorun olmakta ve sorunlar bazen halledilmeden kuyruga da girmislerdir. (Adalarin kara suyu var mi, yok mu meselesi gibi firsat bekliyenlerini de bir hatirliyalim.)Oysa Karadeniz, isminin karaligini hakkedecek hic bir duruma dusmeden gunlerini surdurmesini bilmistir. Belki de bu iki denizin isimlerini degistirsek bu denizlere daha uygun isimleri secmis olurduk.Yazimi, konuyu esastan biraz uzaklastirmisken; bu DOST DENIZ oyle hesapsiz kitapsiz yapilacak islere de pek sicak bakacak deniz degildir. RUSYA'NIN kuzey yari kurede aylarini buzlara hapsolmus yatan deniz filosunu en aktif bu denizde konuslandiracagini dusunursek, bu denizin agzini kontrol eden TURKIYE'NIN askeri alanda bu denizdeki etkinliklerinin ne kadar hassas dengeler uzerinde duracagini bilmem kelimelere dokmeye gerek var mi? TURKIYE'NIN yillarca ve hala TBB (TURK BOGAZLAR BOLGESI) icersinde hala KIRMIZI olarak gozuken bir donanmayi kilitlemek icin ABD ile isbirligi icinde olusu da goz onune alindiginda isin iyi komsuluk iliskilerine yonelik degerlendirmesi hafif bir soylem olacaktir.Rusya'nin BM kararlarinda cekimser kalip SURIYE limanlarina ASKERI GEMI yollamasina gecenlerde CIN de benzer uygulama yapti. Veyahut Basra KOrfezinde isinan sular IRAN ASKERI GEMILERINI Akdenize dogru rota tutmasina sebep oldu.Ya bu haberde gorulen GOLCUK'E gelecek askeri gemileri nasil ifade ediyorsunuz: basitce "KOMUTAYI DEVRALMAK." Ben haberi okuyan akliselim sahibi insanlarin bu isi hangi olcude olursa olsun ardindaki olusabilecek manalari kolay yutulur bulunmayacagini dusunuyorum. Deniz kuvvetlerinin komuta kademesi son YAS karalarinda malum davalarin akisi icersinde buyuk fire verdi. Tarih itibari ile yukaridaki olusum bu firenin nedenlerinden biri de olabilir mi, diye insan dusunuyor.Simdi her ne sekilde olursa olsun 2012 tarihinde bu komutayi Turk Deniz kuvvetlerinin almasi umariz adinin hakkini verecek sekilde bu denizi DOSTLUK ve BARIS DENIZI olarak yasamamizi saglar. Bu gunlerin el yakan sinirlarimizdaki sicakligini olumsuz yonde etkileyici bir neden olmaz.KAPT. m. Haldun TOKAYbanner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176