Bilim Adamları Aşçılık da Yapıyor

Türkiye'nin deprem, petrol, doğalgaz ve deniz jeofizik alanlarında bilimsel araştırma yapan tek gemisi K.Piri Reis, seferlere aşçısız çıkıyor.

Bilim Adamları Aşçılık da Yapıyor

Araştırma gemisinde yemekleri bilim adamları yapıyor 
 
 
Gemideki araştırma görevlileri yemek saatlerinde mutfağa inerek kolları sıvıyor.

Türkiye'nin deprem, petrol, doğalgaz ve deniz jeofizik alanlarında bilimsel araştırma yapan tek gemisi K.Piri Reis, seferlere aşçısız çıkıyor. Aylarca açık denizlerde dolaşan 1978 Almanya yapımı gemide yemekleri araştırma görevlileri yapıyor.  

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nün sahibi olduğu geminin 29 işçi kadrosundan 18'i boş. Kadrolu bir aşçısı bile olmayan geminin iki kaptan kadrosundan biri de doldurulamıyor. 36 metre uzunluğundaki gemi, 2005 yılından bu yana daha faal çalışıyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) için Karadeniz'de petrol ve doğalgaz arayan, Marmara ve Ege denizlerinde deprem çalışması, Akdeniz'de tsunami araştırması yapan K.Piri Reis'in bilimsel çalışma alanı Libya açıklarına kadar uzanıyor.

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Mümtaz Tıraşın, gemide aşçı bulunmamasının çalışmaları aksattığını söyledi. Açık denizlerdeki araştırmalarda uzmanların ne yiyeceğini düşündüğünü belirten Yard. Doç. Dr. Tıraşın, "2000 yılından bu yana yazışmalar yapılıyor; ama problem bir türlü çözülemiyor." dedi. Bazen döner sermayeden karşılayarak üniversitenin aşçısını seferlere götürdüklerini kaydeden Tıraşın, maaşlar düşük olduğundan gemi adamları ve zabitlerin emekli olduğunu aktardı.

Boşalan kadrolara atama izni verilmesi için önce Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı'ndan onay alındığını, ardından Maliye Bakanlığı'na müracaat edildiğini hatırlatan Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Cihangir ise, "Maliye Bakanlığı onaylarsa Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü onayıyla ancak gerekli prosedürler yerine getirilerek söz konusu gemi adamı kadrolarına personel alınabiliyor. İşe alım prosedürleri de bir yıl içinde bitirilemezse ertesi yıl hepsi tekrarlanıyor." diye konuştu. 2000 yılından beri boş olan 18 devamlı işçi kadrosuna açıktan atama yapılabilmesi için vize verilmediğini vurgulayan Prof. Dr. Cihangir, mevcut denizcilik kanunları gereği gemide olması gereken personelden bir kişinin eksikliği durumunda bile sefere izin verilmediğini hatırlattı. Personel açıklarından dolayı geminin normal sefer çalışmalarını yürütmesinin imkânsız hale geldiğini belirten Cihangir, "Eleman açığımız giderilmezse çalışmalar aksayacak." dedi.

Zaman Gazetesi
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat birecik
murat birecik - 12 yıl Önce

sayın profesör...sayın profesör...konuyu ''yök'' üzerinden çözeceksiniz!!!çözemezseniz, üniversite'nin döner sermayesi, eksik kadro'yu ikmal edip, maaşlarını ödeyecek!!!ayıptır, yahu...konuyu kemal unakıtan'a kadar uzatıyorsunuz!!!döner sermaye'ye ben 1985/86/87 yıllarında servet ödüyordum...(marmaris yüzer otel için)saygılarımla

murat birecik

Lale Mürdüm
Lale Mürdüm - 12 yıl Önce

"Önce bir tahminde bulunursunuz. gülmeyin, bu en önemli adımdır. sonra sonuçları (consequences) hesaplarsınız. bu sonuçları deneylerle karşılaştırırsınız. deneyle çelişiyorsa, tahmin yanlıştır. bu basit cümle bilimin anahtarıdır. tahmininizin ne kadar güzel olduğu veya ne kadar zeki olduğunuz ya da adınızın ne olduğu hiç önemli değildir. deneyle çelişiyorsa yanlıştır. işte bu kadar." Daha cocukluktan başlar sıkıntılar... insana çok yakın bir bilim dalı olduğundan biyoloji ile tanışır ilk önce müstakbel bilim adamımız. yaprağın üzerindeki çizgilerin içinden yeşil bir sıvı aktığının ya da karıncaların birbirlerine dokunarak bir çizgi üzerinde hareket ettiğinin farkına varır aniden, heyecan içinde etrafındakilere duyurmak ister büyük buluşunu... yazık ki beklediği ilgiyi görmez, ya arkadaşlarının alay konusu olur ya da daha iyimser bir tahminle sadece önemsenmez "büyük buluşu"...okul yıllarında matematikle tanışır kahramanımız, çarpım tablosunu pek kolay ezberleyemez belki, ama eksi sayıların da olduğunu öğrettiği için sever matematiği...hikayenin buraya kadar olan kısmını okuyup sıkılmadıysanız, bilim adamı sevenler derneği'ne üye olunuz,oldurunuz...

İsmail Karagülle
İsmail Karagülle - 12 yıl Önce

ümit usta der ki; bilim adamı malzemeleri yaratan kişi, mühendis ise o malzemeleri birleştirip yemek yapan kişidir.

mühendis cimridir kılı kırk yarar paradan kısmak için bütçe gereği,

bilim adamına ise hep daha fazlası lazımdır, kısıntıya uğrayınca çeşitli bunalıma girer ne yapıcam ben şimdi diye, normaldir.

bilim adami icin ne gelistirdigi cok da onemli degildir aslinda belli bir acidan bakilirsa, acik uclu bir $eydir bu geli$im. onemli olan gelisimdir ilerlemedir vesvesedir.

misal :

elektronlar cekirdek yorungesinden belli mesafeler uzakta ve sadece belli enerji seviyelerde gezinirler, yeterli enerji alinca/kaybedince bir ust/alt enerji seviyesine gecerler. ama kimi durumlarda, ilginctir ki, yeterli enerji alinca da *bir alt enerji seviyesine gecerler. bu enerji atilirken de aciga sabit faza ve sabit dalgaboyuna sahip bir dalgalar dizisi cikar. bilimadami*** bunu ongorur, tahmin eder, formulize eder, adini da lazer koyar*.muhendis ise genellikle belirli bir t zamani icerisinde bir proje gelistirmek icin calisir cabalar. muhendis icin bir diyotun* icindeki kati hal teorisinin* ya da zemin etudu yaparken kullanilan cihazlarin framework'unun cok bir onemi yoktur. olmamalidir da.

ayni sekilde yukaridaki "misal"den yola cikarsak :

elektronla melektronla degil lazer ile ugrasir muhendisler. bu lazeri alip

alelade bir markette karsilasilabilecek sekilde uygulamaya koyup barkod okuyucu yapar, fuzeye takar bilmemne gudumlu fuze olur.. gibi...nihayetinde, muhendislerin yaptigi, daha cok, bilimden pratik fayda saglayacak sekilde yararlanmak, belirli bir zaman icerisinde belirli hedeflere ko$maktir, yani uygulamadir. bilimadamlarinin yaptigi ise, yeni seyler bulmaktir, uretmektir.bilimdeki ilerleme olmaksizin muhendislik yerinde sayar. muhendislik olmaz ise parlak bulu$lar rahatca uygulamaya konamaz.

mühendis az para harcayarak çok para kazanmasını bilir.

bilim adamı ise çok para harcayarak çok para harcamasını bilir.

bilim adami idealize eder, muhendis reelize eder.

-bilim adami cevresindeki olaylari anlamak icin idealize eder, mesela surtunmesiz bir ortam dusunur, havasiz ortamda serbest dusme yapar. ideal ortamlarda calisir.

-muhendis bilim adaminin kurdugu ideal dunyayi reel hayata uygular.

ahmet deniz
ahmet deniz - 12 yıl Önce

36 metre gemiye 29 kişi çok.diyeceksiniz ki araştırma yapıyoruz çok cihaz var çok iş var.

yok öyle birşey.bu tip gemilerde gemiyi sevk ve idare eden personel ayrı bilimsel ekip ayrı olur.arastırmaya cıkacagınız zaman bilimadamları asistanlar teknik personel ve yardımcı ekip alır çıkarsınız.asçılarınızı garsonlarınızıda getirirsiniz olur biter.365 gün sefer yapmayacagınıza göre 29kişi personel çok.yazık ödedigimiz vergilere.29 kişiyle enaz aynı boyda 4 gemi donatılır .(bkz:gemiadamları donatım yönergesi) 365 gün sefer yapar para kazanır.bilime saygımız var ama dogrusu bu.saygılar

cesur kusku
cesur kusku - 12 yıl Önce

ORAYI GEMI OLARAK GORMEYIN; GELEN INSAN 2 AYDA KACIYO VEYA KOVULUYOR;;ERKEZ KENDI ADAMINI ALDIRMAK ISTIYOR;KENDI ADAMI GELMEYINCE GELEN BASKASININ ADAMI OLDUGU ICIN EN KISA ZAMANDA AYAGINI KAYDIRIYORLAR;;AYRICA SUYA AGU DIYEN LER ARASTIRMA SEFERLERINDE ORADA KIRAL KESILIYORLAR;BIRDE BU GEMININ BIR KAMAROTU VARKI EN KRAL ASCIDAN DAHA IYI YEMEK YAPIYOR;SORUN BAKALIM NEDEN ASCI OLARAK CALISMIYOR ANLATSIN;BU HABERDE TAMAMEN REKLAM

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176