Bayan Kılavuz Kaptan, Denize Düştü

Navios İonian adlı tankere kılavuzluk hizmeti verdikten sonra pilot motoruna inmek isteyen kılavuz kaptan, bu esnada denize düştü...

Bayan Kılavuz Kaptan, Denize Düştü

ABD'nin Oregon Eyaleti Columbia Nehri Barosu'na bağlı kılavuz kaptanlardan Deb Dempsey, hizmet verdiği Yunan bayraklı "Navios Ionian" adlı 189 metre uzunluğundaki dökme yük gemisinden inerken denize düştü.

Kaza 6 Mart günü gece yarısından sonra 02:00 sularında meydana geldi.

15 metre uzunluğundaki kılavuz kaptan teknesi "Chinook", denize düşer düşmez duman ve ışık sinyalini aktif hale getiren kılavuz kaptanı kısa sürede bularak denizden çıkarmayı başardı.

Kaza haberinini duyulması üzerine üzerine kurtarma operasyonu için havalanan ABD Sahil Güvenlik Teşkilatına ait MH-60 Yayhawk helikopteri kılavuz kaptanın kurtarılması üzerine geri döndü.

Okyanustan kurtarılan Kaptan Deb Dempsey hastanede tedavi altına alındı, durumu iyi.

1994 yılından bu yana Columbia Barosu kılavuz kaptanı olan Deb Dempsey, ABD Denizcilik Akademisinden mezun olan ilk bayan öğrenciydi. Dempsey aynı zamanda uluslararası sularda Uzak Yol Kaptanı olarak görev yapan ilk bayan.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin SAVAŞ
Metin SAVAŞ - 7 yıl Önce

LYKES Comp.gemileri ile düzenli olarak limanımıza gelirdi ben kaptan olarak tanıdım ancak ağabeyler eşi emekli kaptan ( DİED )ile2.kpt olduğu döneminden bahsederlerdi.Bir yılbaşı akşamı İzmir kalkışı ve dış liman hizmeti beraberdik.Sonrasında bir TV belgeseli programında OREGON riverde çalışan bayan kaptan olarak gördüm.Kendisine geçmiş olsun dileklerimle sağlıklı çalışma günleri temenni ederim.

serdar dalgıç
serdar dalgıç - 7 yıl Önce

Çok şükür kurtarılmış,gerçkten çok üzüldüm.Kendisine ve ailesine büyük geçmiş olsun.

Kpt.Tahsin  Mete
Kpt.Tahsin Mete - 7 yıl Önce

Kendisi bize mayıs 2011 de pilot hizmeti vermişti Columbia River çıkışında. Ülkemizi, İzmir'i tanıyan bir kaptan büyük geçmiş olsun.

Deniz Erenler
Deniz Erenler - 7 yıl Önce

Selamlar,

Columbia River Bar Pilots . . . Burdaki BAR . . . Sulina Bar “daki manasinda anlasilmalidir . . tam Turkcesi nedir bilemiyorum (Topuk diyelim..) . .http://en.wikipedia.org/wiki/Columbia_Bar

Saygilargemici gemici
gemici gemici - 7 yıl Önce

navios ionian tanker değil kuru yüktür. dipnot

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176