Balık Ölümlerine Olaylı Protesto

Muğla'nın Milas ilçesine bağlı Güllük beldesinde balık çiftliklerini protesto etmek isteyen grupla, balıkçılar arasında arbede yaşandı.

Balık Ölümlerine Olaylı Protesto

Balık Çiftlikleri Protestosunda Gergin Anlar

Muğla'nın Milas ilçesi Güllük beldesinde Bodrum Yurttaş İnisiyatifi ve Türkiye Erozyonla Mücadele Vakfı (TEMA) İzmir Şubesi üyeleri, balık ölümleri sebebiyle eylem yaptı. Yaklaşık 11 kişilik grup, Kıyıkışlacık köyündeki balık çiftliklerini protesto etti.

TEMA İzmir Şubesi üyesi olan emekli yüksek ziraat mühendisi Mustafa Erbilen, Güllük gibi güzel bir körfezin kirlenmesinin balık ölümlerine sebep olduğunu ileri sürerek, "Bizi ikna etmelerini istiyoruz. Yetkililerle bu konuda görüşmek üzere geldik. Burada gördük ki bu işi yapanlar da mağdur. Aslında balık üretimi Türkiye için bir döviz kaynağı ve halkın gıdası. Bunun hiçbir zaman bitmesini istemeyiz ama bilimsel yollarla yapılması, çevreyi kirletmemesini isteriz. Kontrollu yapılsın, açık denizlere taşınsın, akıntısı olmayan körfezlerden bu iş çıkarılsın, turizme zarar vermesin, çevre kirliliğine sebep olmasın." dedi. Güllük Belediye Başkanı Yavuz Demir ise eylemin ve yanlış haberlerin, bölgede geçimini balıkçılıkla sağlayanlara zarar verdiğini belirtti. Milas Kaymakamı Bahattin Atçı ve İlçe Emniyet Müdürü Deniz Alemdar da eylemi müdahale etmeden seyretti. Gruptakiler daha sonra dağılarak, balık çiftliklerinde incelemelerde bulundu.

Öte yandan balık çiftliklerini protesto etmek isteyen grupla, balıkçılar arasında arbede yaşandı. (Cihan Haber Ajansı)

haberler.com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176