Balık Çiftlikleri Karantinada

Muğla’nın Milas İlçesi’ne bağlı Güllük Körfezi’nde çipuradan sonra levrek ölümlerinin görüldüğü çiftlikler karantinaya alındı

 Balık Çiftlikleri Karantinada

 Balık Çiftlikleri Karantinada 
 
 Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, "Ölümlerin devam etmesi halinde çipurada olduğu gibi levrek satışlarına da yasaklama getirebiliriz. Ancak şu anda yasak söz konusu değil" dedi. Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu da levrek ölümlerinin görüldüğü çiftliklerden ölü, canlı balık ve su numuneleri alıp analiz için İzmir’e gönderdiklerini, bölgedeki hassas durumu çok yönlü olarak değerlendirdiklerini bildirdi.

 ZORLA TAŞIRIZ Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise Muğla’nın Milas İlçesi’nde balık ölümlerinin yaşandığı balık çiftliklerinden tebliğe uymayanları zorla uygun yerlere taşıyacaklarını söyledi. Eroğlu, bazı temaslar için geldiği Bolu’da şu açıklamayı yaptı: "Biz esasen balık çiftliklerinin daha önce taşınmaları için gerekli tebliğleri çıkarmıştık. Bununla ilgili gerekli çalışmaları yaparken, balıkçılar idare mahkemelerine başvurdu. Bu yüzden de bir ara gerekli adımları atamadık. Fakat şu anda Danıştay, tebliğin doğru olduğuna karar verdi. Bu yüzden uygun yerde olmayan balık çiftlikleri mutlaka uygun yerlere taşınacak. Şartlarımız belli. Nereye taşınacak? Denizle arasında olması gereken mesafe yönünden şartlarımız var. Taşınmadıkları taktirde birinci para cezası, ikinci para cezası, üçüncü de de zorla taşıyacağız. Parasını da yüzde 50 fazlasıyla onlardan alacağız. Herkes çevreye uyumlu balık çiftliği yapmak zorunda."

 Hürriyet

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190