Bağış: 'Rumlara limanları yeniden açarız'

Bağış, bakanlığının himayesinde düzenlenen ''AB Yolunda Türk Denizcilik Sektörü Sempozyumu''nda yaptığı konuşmada, denizcilik sektörünü temsilcilerine seslendi.

Bağış: 'Rumlara limanları yeniden açarız'

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'yi ''çaresiz mürettebatın elinden kurtardıklarını'' belirterek, ''Endişeniz olmasın, dümen emin ellerde, gemi doğru kaptanın elinde muasır medeniyetler limanına doğru hızla ilerliyor'' dedi.

Bağış, bakanlığının himayesinde düzenlenen ''AB Yolunda Türk Denizcilik Sektörü Sempozyumu''nda yaptığı konuşmada, denizcilik sektörünü temsilcilerine seslendi.

Kaptan olan babanın evladı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, sadece Türkiye'nin değil, insanlığın vicdanına da kaptanlık yaptığını vurgulayan Bağış, ''Hiç endişeniz olmasın dümen emin ellerde, gemi doğru kaptanın elinde, muasır medeniyetler limanına doğru hızla ilerliyor'' ifadesini kullandı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, 3 tarafı denizlerle kaplı Türkiye'nin ''dört tarafı düşmanlarla kaplı'' denilerek içe kapatıldığını ifade ederek, ''Ama dünyada önemli gelişmeler oldu ve onları biz yeniden yakalamaya çalışıyoruz. İşte Türkiye'nin son 10 yılda içinden geçmekte olduğu süreç, Türkiye'nin kendi bölgesindeki diğer ülkelere ilham kaynağı olması süreci aslında denizcilik sektöründe attığımız adımlarla alakalı çok önemli bazı gerçekleri vurguluyor'' değerlendirmesinde bulundu.

Bağış, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde yarın cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacağını hatırlatarak, yeni yönetimin, Annan Planı'nın reddedilmesinin en büyük mağdurunun Güney Kıbrıs olduğunu fark etmesini temenni ettiğini söyledi.

Egemen Bağış, ''AB'nin dönem başkanlığını yürütürken iflaslarını ilan etme noktasına geldiler. Neden iflas noktasına geldiler- Çünkü yarın ne olacağı bilinmeyen bir adada kimse yatırım yapmak istemiyor'' dedi.

Güney Kıbrıs'ın, dünya deniz taşımacılığında en büyük filoya sahip olduğunu ama Türkiye limanlarına giremediklerini de hatırlatan Bağış, ''Taşımacılıkta ciddi kayıplara uğruyorlar. Barış Planı'nı kabul etmiş olsalardı, ada da istikrar, güven altına alınmış olacaktı. Dünyanın en önemli turizm cennetlerinden biri olacaktı, oraya yatırım akacaktı ama inat nelere mal oldu, onu o çok iyi gördük'' şeklinde konuştu.

Bağış, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne ''Gerçekten kurtulmak istiyorsanız, gerçekten barış istiyorsanız, AB üyesi ülkelerin Ercan Havalimanı'na uçmasına koyduğunuz engeli kaldırın, biz de limanlarımızı size açalım'' şeklinde çağrıda bulundu.

Türkiye'nin limanlarının Güney Kıbrıs'a 1987 yılına kadar açık kaldığını anımsatan Bağış, ''Yeniden açarız, limanları açmamız onları tanımamız anlamına gelmez. AB ülkelerinin de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Ercan Havalimanı'na uçması diplomatik tanıma olarak algılanmamalıdır. Nasıl bugün dünyada birçok ülke Tayvan'ı tanımazken Tayvan'la ticaret yapıyorsa, KKTC'yle de bal gibi ticaret yapabilirler. Akıllı olurlarsa Kıbrıslılar çok çok büyük bir refahı birlikte yakalayabilirler'' dedi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
arcadiahellas
arcadiahellas - 6 yıl Önce

3 Tarafımız denizlerle çevrili olmasına rağmen hala bir denizcilik bakanlığımız olmadığı ne kadar düşündürücü..!!! Sayın Bakanım bana bundan 4 sene önce DENİZCİLİK BAKANLIĞINA gerek olmadığını müşteşarlık yetmiyor mu dedi.Sonrasında biz bu hükümeti devraldığımızda 36 bakanlık vardı biz bunları 24 e düşürdük demişti. (sayılarda hata olabılır ) Peki NE DEĞİŞTİ de ab bakanlığı diye bir bakanlık açıldı..!!! AB bakanlığı mı bize lazım YOKSA hala ULAŞTIRMA DENİZCİLİK HABERLEŞME BAKANLIĞI diye geçen denizcilik bakanlığı mı yorum sizin..

kaptan
kaptan - 6 yıl Önce

haberi okuduğum kısmen katıldım.limanlarımı zın kıbrıs rum bandıralı gemilere açılmasından bahsedilmiş.zaten limanlarımıza geliyorlar.rum bayrağıyla değilde bilmem neresinin bayrağıyla.sayın bakanlar konuşuyorda konuşuyor onlar konuştukça türk denizciliği taban yapmaya devam ediyor ve çöküyor.EVET BİR YERLERDE YANLIŞLIKLAR VARDIR AMA NEREDE! HERKES ŞAPKASINI ÖNÜNE KOYUP BİR DÜŞÜNSÜN.GELDİKLERİN DE DENİZ TİCARET FİLOSUNUN DURUMU NEYDİ ŞİMDİ NEDİR? hiç kimse beyaz bayrak aldatmacasının arkasına saklanmasın.bunun gerçeklerle ilgisi yok.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190