Autoport Limanı Tahliye Ediliyor

50 milyon dolarlık bir yatırımla Başiskele sınırları içinde kurulan Autoport Limanı firma yetkilileri tarafından tahliye edilmeye başlandı.

Autoport Limanı Tahliye Ediliyor
AUTOPORT LİMANI TAHLİYE EDİLİYOR

50 milyon dolarlık bir yatırımla Başiskele sınırları içinde kurulan Autoport Limanı firma yetkilileri tarafından tahliye edilmeye başlandı   
 
Başiskele Yeniköy`de 150 bin metrekare alan üzerine Arkas Holding ile Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı olan iş adamı Ayhan Zeytinoğlu ortaklığıyla yapılan Autoport Liman İşletmeleri A.Ş., inşa edildiği tarihten bu yana tartışma konusu oldu. Aynı yerde arazisi bulunan Mehmet Coşkun adlı iş adamının hukuk mücadelesi başlattığı Autoport Limanı için birçok dava açıldı. Liman için 6 yıldır yürütmeyi durdurma kararları alındı.
 
UYGUN BULUNMADI
 
İmar planı olmayan dolgu sahasında kaçak olarak yaptırıldığı ileri sürülen Autoport Limanı, 2007 yılında Maliye Bakanlığı tarafından 49 yıllığına işletmeci firmaya tahsis edildi. Danıştay 13. Dairesi, 25 Kasım 2010 tarihinde iş adamı Mehmet Coşkun`un sahibi olduğu Turgut Reis A.Ş. firmasının iptal istemiyle açtığı davayı esastan görüştü ve 49 yıllık tahsis işlemini hukuka uygun bulmayarak iptal etti. 
 
SÜRESİ DOLDU
 
12 devlet kurumundan izinlerinin olduğunu iddia eden Autoport yetkilileri, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'ndan kararın bozulmasını talep etti. Danıştay İdari Dava Daireleri, 25 Ocak 2013 tarihinde Autoport ile ilgili dosyayı görüştükten sonra bu itirazın reddine karar verirken, ayrıca 13. dairenin verdiği 49 yıllık tahsisin hukuka uygun bulunmamasını kararını oy birliğiyle onadı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun onamasıyla kesinleşen kararlar sonucu verilen süre doldu.
 
KAÇAK YAPILAR
 
Kaçak olduğu belirtilen yapıların bulunduğu liman, firma tarafından tahliye edilmeye başlandı. Autoport Limanı şu anda tamamen işlemez hale geldi. Bundan sonra da limanda hiçbir yükleme ve boşaltma işlemleri yapılamayacak. Limanın tahliye edildiğini vali Ercan Topaca da doğrularken, daha önce bazı yasal sorumluluklar nedeniyle tahliye süresinin uzadığı bildirildi.
 
SON GÜN
 
29 Ağustos tarihinde hazırlanan tahliye tutanağıyla tahliyenin başladığını, ancak limanda bulunan bin 163 adet çelik spiral boru ile 3 konteyner ofisin kaldırılması için yarın son. Maliye Bakanlığı'nın uygun gördüğü takdirde yarın tahliye işlemlerinin sonuçlanacağı Autoport Limanı'nı yasalara uygun yeni düzenlemeleri yapmayı üstlenecek olan başka firmalara kiralayabileceği öğrenildi.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Limancı
Limancı - 5 yıl Önce

Nasıl bir sistem ki o kadar yüzlerce imzadan geçip liman yapılmasına müsaade edildikten sonra boşaltılması kararlaştırılıyor.
Milli servetin nasıl bürokratip problemlerden ötürü çarçur olduğunun bir örneğidir.

yakup KARA
yakup KARA - 5 yıl Önce

biz bukadar kücük bir devletmiyiz bay arkas ve ortagı bu devlete vergi veriyor ayrıca binlerce calışanı ve ailesi var bu kadar insan ekmek yiyor hala işi yokuşa sürüyorsunuz .zamanında neden bukadar imzalar atıldı baya arkas ve ortagı bukadar para yatırdı bizlerin ekmek yemesi icin ayıptır be sayın arkas hepimizden daha cok türktür ve bizden cok bu vatanı seviyor bunu cok kez kanıtladı kriz de ter türk firması işçi cıkartırken bay arkas işcisine zam vererek vede 1 kişiyi bile işten cıkartmamıştır arkadaşim orda calıştıgı icin biliyorum ama bizim türk firmamız hemen kriz var diye herkesi işten cıkartıyorlar .beyler ayıptır.böyle insanları el üstünde tutmalıyız.her firmanın 100 kişi calıştırdıgı yerde arkas firması 300 kişi calıştırarak bu vatana ve insanlara aş veriyor.iyidüşünün bu gidiş iyi deyil

SELCUK
SELCUK - 5 yıl Önce

DANIŞTAY GİBİ BİR HUKUK KURUMUNUN KARARINI TARTIŞIRSAK, GELECEĞİMİZE SAYGI GÖSTERMEMİŞ OLURUZ. BU KARAR BİR GÜNDE VERİLMİŞ BİR KARAR DEĞİLDİR. SONUÇ AUTOPORT İÇİN OLUMSUZ OLABİLİR. AMA BU DURUMU BİLEREK BU İŞE GİRDİKLERİNDENDE EMİNİM. AMA KARŞILARINA ÇOKMU ÇOK SERT BİRİ ÇIKINCA İŞLER TERS DÖNDÜ. KANUNSUZ OLAN BİR DURUM OLMASA, MAHKEME BU KARARI VEREBİLİRMİ; ASLA VE ASLA VEREMEZ.

Liman Yorumcusu
Liman Yorumcusu - 5 yıl Önce

Sorun Arkas ile Devlet veya Kamu kuruluşlarının arasındaki bir durumdan değil, Liman Sahası içinde arazisi bulunan bir kişinin başvurusu ile işletme izni iptal davası açılması şeklinde tecelli etmiştir.
Söz konusu durum, Arkas ile Kamu kuruluşları arasındaki bir itilaf şeklinde olsaydı çoktan çözümlenirdi diye düşünüyorum.
Körfez bölgesi özellikle otomotiv sektörü ve endüstrisinin yoğunlaştığı bir bölge. Otomobile özel bir liman tesisinin kapatılmış olması üzücü bir durum. Arkas'ın büyük projeleri ve ön görüsü ile oluşturulmuş bir projenin, bir arazi sahibinin hırslarına yenik düşmesi son derece kötü bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.
Ülkemiz için bu tür yatırımlara ve tesislere ihtiyaç olduğu bir gerçek.
Umarım Arkas bu durumu çözüp limanı tekrar gerçek şekliyle işletme fırsatını tekrar elde edebilir.
Teşekkürl er,

Kemal Reis
Kemal Reis - 5 yıl Önce

Hukuka uygun olmayan şekilde bu yatırımların yapılmasına izin veren bürokrasimiz hem hukuksuzluğu ile hakkı yenen kişiyi hem de yatırımı yapan kişiyi mağdur etmiştir.
İşte bu nedenle bize hukuk her zaman lazımdır...

Yatır ımlarınızı yaparken dikkatli olmalısınız.

T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 5 yıl Önce

Elbette hukuka karşı sevgi ve saygımız sonsuzdur. Ama bir sürü devlet memurunun imzası ve hukuksal prosedürler sonunda eser tamamlanmış, inşaatı kimse durdurmamış. Şimdi eser tamamlanmış ve millete yararlı olmaya başlayınca, kapatma kararı alınınca, eser milletin malı olduğundan millet cezalandırılıyor. Bir kayyuma verilerek çalıştırılması mümkün değil midir?Kimler kusur işlemiş de eserin inşaatına başlanmış ve inşaat devam etmiş ve tamamlanmıştır? Onlar cezalandırılmalı, eser değil! Allah yardımcımız olsun.
www.refikakd ogan.com

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190