Atlantik'i tek damla yakıtsız geçti

"Sun21" adlı katamaran türü tekne, tek damla yakıt harcamadan sırf güneş enerjisinden yararlanarak Atlas okyanusunu geçmeyi başardı.

Atlantik'i tek damla yakıtsız geçti

Atlantik'i tek damla yakıtsız geçti

5 ay önce İspanya’nın Cadix limanından demir alan "Sun21", Atlantik’te 13 bin km yol katettikten sonra New York limanına ulaştı.Bu çevreci girişimi destekleyen Cenevre’deki "Transatlantic 21" adlı dernek, 5 kişilik tekne mürettebatının dün gece New York’a vardığını açıkladı.Yelkenleri olmadığı için rüzgardan da yararlanmayan 14 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğindeki beyaz katamaranın her tarafı güneş panelleriyle kaplıydı. 60 metrekarelik panellerin topladığı güneş enerjisi, elektrik enerjisine çevrildi ve tekne yelkenli hızıyla Atlantik’i geçti. Tekne günde ortalama 200 km yol yaptı.

 "Sun21"in Guinness rekorlar kitabına girmesi bekleniyor.Girişimin amacı, yenilenebilir enerji konusuna dikkati çekmek olarak açıklanmıştı

Alıntı: Milliyet

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 12 yıl Önce

Haberinizde yer alan sirf sozcugu bu gibi haber sitelerinde haberler resmi bir boyutta bize ulastirildigi icin kullanilmasi yanlistir. Lutfen Turkcemize dikkat edelim..

- 12 yıl Önce

Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176