Atık Toplama Gemisi Sıkı Çalışıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Körfezi’ni yeniden eski günlerine kavuşturmak amacıyla başlattığı çalışmalar devam ediyor.

Atık Toplama Gemisi Sıkı Çalışıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Körfezi’ni yeniden eski günlerine kavuşturmak amacıyla başlattığı çalışmalar devam ediyor.

Kentin dört bir yanına yapılan arıtma tesisleri kirliliği önlerken atık toplama gemisi ise körfezi kullanan gemilerin petrol ve petrol ürünü atıklarını buraya bırakmamak için aralıksız olarak görev yapıyor. Titizlikle sürdürülen çalışmalar kapsamında İzmit Körfezi havadan denetlenirken deniz süpürgeleri de denizdeki çöpleri temizliyor.

Körfez´in temizlenerek, yeniden yüzülebilir ve olta balıkçılığı yapılabilir hale gelmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, kirliliğin yeniden yaşanmaması için büyük bir çalışma yürütüyor. Havadan yapılan denetimlerle Körfez´i kirletenler anında belirlenip ceza işlemi uygulanıyor.

Deniz araçlarının kirlettiği denizi temizlemek için devreye alınan atık toplama gemisi de deniz araçlarından kaynaklanan petrol ve petrol türevi bulaşmış atıklar olan, sintine, slop, slaç, kirli balast, atık yağ gibi kirliliğe neden olan atıkları topluyor.

Lisanslı atık toplama gemisi, sadece petrol ve petrol ürünlerinden kaynaklanan kirlenmeyi temizlemekle kalmıyor, evsel ve sanayi atıkları da temizleyebiliyor. Denizdeki çöpleri toplayarak, pis suları da bünyesine alan gemi sayesinde, deniz içindeki yaşam daha hızlı şekilde canlanıyor. Toplanan atıklar, İZAYDAŞ tesislerinde imha ediliyor.

İzmit Körfezi’ne gelen gemilerden 2011 yılında 2 bin 195 adet, 2012 yılında 3 bin 171 adet 2013 yılı ilk altı ayında ise 1797 gemiye olmak üzere toplam 7 bin 163 adet gemiye atık alım hizmet verilerek atıkları toplandı. İki buçuk yılda toplam 22.786,92 metreküp atık toplandı.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190