Atık Boşaltmak Resmen "Yasak"

Su kirlenmesinin önlenmesini amaçlayan “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği”, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Atık Boşaltmak Resmen

Su kirlenmesinin önlenmesini amaçlayan “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği”, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe göre, Türkiye’nin hükümranlık bölgesine giren denizlerde; gemi ve diğer deniz araçlarından kaynaklanan petrol ve petrol türevli katı ve sıvı atıkların (sintine suları, kirli balast suları, slaç, slop, yağ, çöp, pissu ve benzeri atıklar) ve bu denizler üzerindeki hava sahasında seyreden uçakların atıkları boşaltılamayacak.

Yönetmeliğe göre, içme ve kullanma suyu rezervuarına da atık su deşarj edilemeyecek.

Su kaynağını besleyen akar ve kuru derelere, su kalitesini değiştirecek şekilde atık su deşarjına izin verilmeyecek. Her türlü katı atık ve artıklar bu tür su kaynaklarına atılamayacak. Akaryakıt ile çalışan kayık, motor ve benzeri araçların kullanılmasına izin verilmeyecek. Yelkenli, kürekli veya akümülatör ile çalışan vasıtalar ve sallar kullanılabilecek.

Göl yüzey alanının çok büyük olması nedeniyle yöre halkının; güvenlik, toplu taşıma, su ürünleri çıkarılması gibi gerekli ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, akaryakıt ile çalışacak su araçlarının kullanılmasına su alma yapısına 300 metreden daha yakın olmamak şartıyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce izin verilebilecek.

Bu amaçla kullanılacak araçlarda oluşabilecek her türlü atıksu ve sintine suyu, arıtıldıktan sonra bile, içme ve kullanma suyu rezervuarına boşaltılamayacak. Yüzmeye, balık tutmaya, avlanmaya, piknik yapmaya, su alma noktasına 300 metreden daha yakın olan yerlerde izin verilmeyecek.

İçme ve kullanma suyu temin edilen rezervuarlarda ihale yoluyla balık avı yapılması, su ürünleri çıkarılması ve yetiştiriciliğinin yapılması yasak olacak. Derelerden kum ve çakıl çıkarılması amacıyla kum ocağı açılmasına izin verilmeyecek. İçme ve kullanma suyu rezervuarının maksimum su seviyesinden itibaren 100 metre genişlikteki şerit, “mutlak koruma alanı” olacak.

Ankara, aa

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fahrettin  Sayar
Fahrettin Sayar - 14 yıl Önce

atıkları toplayacak bargelar nerde yada neden başka memleketlerde çok ucuza bu hizmet verilirken mesela yeni geldim Ukraynadan m3ü 8 usd falandı. aynı geminin atığı için zonguldak limanında 1500 usd istendi.yazıktır günahtır.. ya işi tam yapsın devlet yada teşvik etsin özel sektörü ama önce kendine bir çekidüzen versin.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190