Atatürk'ün Kaptanı'na Bir Avuç Vefa

Mustafa Kemal ve onsekiz kader arkadaşını Samsun’a çıkaran tarihi Bandırma Vapuru’nun kaptanı İsmail Hakkı Durusu mezarı başında anıldı.

Atatürk'ün Kaptanı'na Bir Avuç Vefa

"Atatürk'ün Kaptanı" Mezarı Başında Anıldı

“Atatürk’ün Kaptanı” olarak anılan ve 16 Mayıs 1919 tarihinde hareketle 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal ve onsekiz kader arkadaşını Samsun’a çıkaran tarihi Bandırma Vapuru’nun kaptanı İsmail Hakkı Durusu mezarı başında anıldı.

Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği’nin girişimiyle düzenlenen anma törenine Kaptan İsmail Hakkı Durusu’nun torunu Nejat Ulugöl de katılım gösterdi.

16 Mayıs 2013 Perşembe günü saat 11.30’da Feriköy Mezarlığı’nda gerçekleştirilen “Kaptan İsmail Hakkı Durusu’yu Anma Töreni”nde Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Cengiz Karabüber ve beraberindekiler mezara çelenk bıraktılar. Karabüber aynı zamanda törende bir de konuşma yaptı.

Karabüber'in konuşması şöyle:

"Sayın meslektaşlarım, değerli ağabeylerim ve kardeşlerim, saygıdeğer basın mensupları; sizleri şahsım ve yönetim kurulum adına saygı ve sevgi ile selamlarım.

Biz Denizciler için çok anlamlı olan bugün, burada, 16 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal ve 18 kader arkadaşını İstanbul’dan alarak Samsun’a götüren Kaptan İsmail Hakkı Durusu'yu anmak için toplanmış bulunuyoruz.

İsmail Hakkı Durusu 1871 yılında Kayseri Zincidere'de doğmuştur. Kendisi Posluoğullarından Hacı Ahmet Bin İbrahim'in oğlu olup annesi ise Hatice Hanım'dır. Aziz ismindeki kardeşi askerlik görevini sürdürürken vefat etmiştir. Fatma Hanım ile evli olan Kaptan Durusu'nun Safiye Ulugöl isimli kızından Lemi, Nejat ve Bilgin isimlerinde üç torunu bulunmaktadır. Kaptan Durusu'nun torunu Nejat Ulugöl bugün aramızda yer alarak bu anma töreninde biz denizcileri yalnız bırakmamıştır. Kendisini saygıyla selamlıyorum.

İsmail Hakkı Kaptan çocukluğunu geçirdiği Zincidere Şehir Yatılı Mektebi'nde ilk ve orta öğretimini tamamladıktan sonra İstanbul Heybeliada Mekteb-i Fünun'u Bahriyeyi Şahane'ye bağlı olan Ticari Kaptan Mektebi'ne yatılı olarak girmiştir. 1891 yılında stajyer kaptan olarak mezuniyetinden sonra tesadüfen ilk stajyer kaptanlık görevine de Kayseri isimli vapurda başlamıştır. Daha sonra bir çok gemide görev almış 1 Nisan 1915 tarihinde Osmanlı Seyr-i Sefain İdaresi'nin Doğan Vapuru kaptanlığına, 1 Mayıs 1919'da ise Bandırma Vapuru süvari kaptanlığına atanmıştır. 16 Mayıs 1919 tarihinde akşamüzeri Mustafa Kemal'in görevlendirmesi üzerine tarihi yolculuğuna başlamış ve Samsun'a hareket etmiştir. Düşman karakol gemilerinin Bandırma vapurunu görmemesi için adeta sahile yapışarak seyretmiş ve bu tarihi sefer başarı ile tamamlanmıştır. Bu çıkış Türk istiklal meşalesinin ilk ateşidir.

Kaptan İsmail Hakkı Durusu, Karadeniz kıyılarını çok iyi biliyordu, keza sığlıkları, kayalıkları,  tehlikeli ve kuvvetli akıntıları bilmeseydi bu sefer gerçekleşemezdi. Çünkü günümüzde yapılan seyirlerde olduğu gibi açıktan giderek Samsun’a ulaşmayı planlasaydı, devriye gezen düşman gemilerine yakalanması kaçınılmaz olacaktı.

Kaptan İsmail Hakkı Durusu’nun yaptığı seyir planında; sahile olabildiğince yakın seyretmesinin diğer bir nedeni ise düşman gemileri tarafından fark edilmesi ve düşman ateşine maruz kalması halinde, gemiyi baştankara ederek ülkenin kurtuluşu için tüm Türk Halkının umut bağladığı Mustafa Kemal ve arkadaşlarını sağ salim karaya çıkarmaktı.

Kaptan İsmail Hakkı Durusu’nun yapmış olduğu bu çok değerli ve kutsal seferin ülke kurtuluşunun temel taşlarından birisini oluşturduğu yadsınamayacak bir gerçektir.

İsmail Hakkı Kaptan bu kutsal görevin kendisinde yarattığı duyguların etkisi ile ileride çıkacak soyadı kanunu nedeniyle “Durusu” soyadını almıştır.

İsmail Hakkı Kaptan; Büyük zaferin ardından, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş coşkusunu da yaşayacak olan Türk halkına bu gurur ve sevinci yaşatan Mustafa Kemal ve dava arkadaşları ile kısa bir süre de olsa birlikte olmanın ve onlara bu kutsal yolculukta hizmet edebilmiş olma gurur ve heyecanını yaşamıştır.

Kaptan Durusu 1922 yılında yaş haddinden emekli olmuş ve Kasımpaşa'daki mütevazi evine çekilmiştir. 1940 yılında vefat eden kaptanımızı ve mürettebatını saygı ve minnet ile anıyoruz, ruhunuz şad mekanınız Cennet olsun."

Kaptan Cengiz Karabüber'in konuşmasının ardından Kaptan İsmail Hakkı Durusu’nun torunu Nejat Ulugöl de kısa bir konuşma yaparak, dedesi hakkında medyada ve tarih kitaplarında yer alan yanlış bilgiler dolayısıyla duyduğu üzüntüyü ifade etti. Ulugöl konuyla ilgili olarak Türk Tarih Kurumu'na, gerekli düzeltmelerin yapılması için, çağrıda bulundu.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kurdoğlu Muslihiddin Reis
Kurdoğlu Muslihiddin Reis - 6 yıl Önce

Atatürk ve kader arkadaşlarını Samsun'a çıkaran; Anadolu'yu ayağa kaldıran ve Kazım Karabekir'in Erzurum'da selam durduğu hareketi başlatan geminin, Bandırma'nın kaptanı İsmail Hakkı Durusu'yu anmada öncülük eden Türk Uzak Yol Gemi kaptanları Derneği'ni kutluyor, mezarı başına giden bir avuç vefalı insanı selamlıyor, teşekkür ediyorum.

TİC.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
TİC.Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 6 yıl Önce

Benim anımsadığım kadarıyla Bandırma gemisi kaptanı İsmail Hakkı Durusu kaptan ilk kez bu yıl anıldı. Bir avuç vefa başlığı elbette yerindeydi. Şimdiye kadar anılmaması vefasızlıktı. 1948 yılında ticaret gemilerinde çalışmaya başlayınca bu sefer hakkında yanında çalıştığım kaptanlardan birçok şeyler duydum. Onlar bu seferi İsmail Hakkı Durusu Kaptanın nasıl başarıdğını anlamadıklarını daima anlatırlardı. Onlar İstanbul Boğazı'nda devriye gezen düşman gemileri arasından nasıl görünmeden geminin Karadeniz'e çıktığını ve gene Karadeniz'de devriye gezen İngiliz, Fransız ve Yunan savaş gemilerine gene görünmeden geminin Samsun'a varmasını bir mucize olarak anlatmışlardı bana.Bandırma gemisinin İstanbul Boğazı'ndan sonra Samsun'a kadar doğru dürüst bir haritaya sahip olmadan yaşlı bir gemiyle seferin tamalanmasının İsmail Hakkı Durusu Kaptanın sahili çok iyi tanıdığını, bu sahil iyi tanımayan birisinin sahile çok yakın seyrederek bu seferin yapılamayacağını kaptanların hepsi defalarca söylemişlerdir. İnanıyorum ki Büyük Allah Anadoludaki Türk İslamı kurtarmak için önce Mustafa Kemal Paşayı sonra da İsmail Hakkı Durusu'yı görevlendirdiğine inanıyorum.Bu nedenle ülkenin kurtuluşunda Kaptan İsmail Durusu görevini başarı ile tamaladığından Bandırma gemisİ ve İsmail Durusu Kaptanın istanbul Fındıklı parkına anıtlarının yapılamasını sefere iştirak eden personelin ismlerinin gem bordasını yazılmasını uygun görüyorum. İlk kez Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneğinin Sayın Başkanı Kaptan Cengiz Büber Beyfendinin böyle bir anma düzenlemesi bir başlangış olarak kabul ediyor ve gelecek senelerde Bandırma gemisi şenlikleri haline gelebileceğini umuyorum. Ruhları şad , mekanları cennet olsun.Allah'a emanet olun www.refikakdogan.com

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190