Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Bugün 19 Mayıs 2013. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta kutlanıyor.

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Bugün 19 Mayıs 2013. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta kutlanıyor. 94 yıl önce bugün Atatürk Samsun’da milli mücadele meşalesini tutuşturdu

Bügün hükümetlerin ortaklık vurgusu yaptığı batılı ülkeler 94 yıl önce Anadolu coğrafyasını işgal etmeye girişmişlerdi. Yunanlılar Ankara yakınlarına gelirken İngilizler, İtalyanlar, Fransızlar Akdeniz sahillerinden Adana, Gaziantep ve Kahramanmaraş'a kadar yurdumuzun bir bölümünü işgal etmişlerdi. Bütün bu işgaller ve uzun yıllar süren savaşların geriye bıraktığı olumsuz şartlara rağmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, "Bağımsızlık benim karakterimdir" diyerek 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak kurtuluş hareketini başlattı. Atatürk'ün 19 Mayis 1919'da Samsun'a çıktığı gün en büyük amacı tam bağımsızlığı sağlamaktı. Atatürk'e göre tam bağımsızlık, mali, ekonomik, adli, askeri ve bunlar gibi her konuda bağımsızlık ve özgürlük demekti. Bunların herhangi birinde, bağımsızlıktan yoksun olma milletin ve ülkenin gerçek anlamda tam bağımsızlıktan yoksun olması anlamına gelmekteydi. 19 Mayıs 1919 tarihinde başlatılan mücadele, sadece Anadolu'yu ele geçirmek, aralarında paylaşmak isteyen sömürgecilere karşı yürütülecek bir savaş değildi. Onlarla birlikte onların ülkedeki işbirlikçilerine, mandacılara karşı yürütülecek bir savaştı aynı zamanda. 19 Mayıs 1919'da başlayan bu destansı mücadele sayesinde, yıkılan bir imparatorluktan genç Türkiye cumhuriyeti doğdu.

Türk gençliğine armağan edildi

Atatürk beraberindeki kişilerle beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra "Bandırma" adındaki eski bir vapurla Galata rıhtımından hareket etti. Atatürk, İstanbul'dan başlayan ve Samsun'da sona eren yolculuk esnasında görevli bir askerdi ve giyimi de buna uygundu ancak Samsun'a ayak bastığı günden birkaç gün sonra asker değil, sivil olarak hareket edecekti. Atatürk'ün Samsun'a çıkışında gördüğü manzara pek parlak değildi. Şehirde İngiliz işgal kuvvetleri vardı. Pontusçular sokaklarda kol geziyordu. Halk kendisini koruyamayacak durumdaydı. İşte bu vahim şartlardaki Anadolu'da milli mücadele başladı. Millî Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun'da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle de Atatürk 19 Mayıs'ı Türk gençliğine armağan etti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
DENİZ
DENİZ - 6 yıl Önce

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı,Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Atatürk'ün 19 Mayis 1919'da Samsun'a,Anadolu'y u,Atatürk 19 Mayıs'ı Türk gençliğine armağan etti.Sayın Editör,yukarıda yazının içindeki örnek yazıların,neden büyük harf ve kalın puntonlu olarak yazılmadı,yazılsaydı daha iyi olurdu. ASİL TÜRK MİLLETİN,AZİZ ŞEHİTLERİMİZ,VEFAT EDEN GAZİLERİMİZ,GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK,ATA MIZIN SİLAH ARKADAŞLARI,KEFENLİ, KEFENSİZ YATAN,ŞEHİT KANLARIMIZLA ÇİZİLMİŞ TÜRKİYE ANA VATANIMIZ,ALSANCAK TÜRK BAYRAĞIMIZ,TÜRKİYE CUMHURİYET DEVLETİMİZ UĞRUNA ŞEHİTLERİMİZ RUHLARI ŞAD,MEKANLARI CENNET OLSUN.AMİN.19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ,NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ASİL TÜRK MİLLETİNİN KUTLU MUTLU OLSUN.EBEDİYEDE,SON NEFESİLERİMİZE KADAR YAŞAYACAK VE YAŞATILACAKTIR..

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190