Asya' da Denizler Paylaşamıyor

Yükselen petrol fiyatları yüzünden alternatif kaynak arayışını sürdüren Asya ülkeleri araştırmalarını okyanus ve denizlere yönlendirdi.

Asya' da Denizler Paylaşamıyor

Yükselen petrol fiyatları yüzünden alternatif kaynak arayışını sürdüren Doğu Asya ülkeleri araştırmalarını okyanus ve denizlere yönlendirdi. Asya denizlerinin altında milyarlarca varil petrol ve doğalgaz olduğuna inanılırken, zenginliği elde etmek isteyen ülkeler, su üzerindeki sınırlar netleştirilmediği için birbirleriyle gerginlik yaşıyor.

Singapur’daki Wood Mackenzie Enerji Danışmanlığı şirketi yetkilisi Noel Tomnay, petrol fiyatlarının varil başına 70 dolara ulaşması üzerine sürekli gelişmekte ve petrol ihtiyacı artmakta olan Doğu Asya ülkelerinin gözlerini denizlere diktiğini vurguladı. Rakipler arasındaki politik mücadeleleri Formula 1 yarışlarına benzeten Tomnay, “Siyam Körfezi ve Güney Çin denizinin altında zengin doğalgaz ve petrol kaynakları bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda bu sulara kıyısı olan ülkeler Tayland, Kamboçya, Çin ve Vietnam arasında denizlerden yer kapmak için büyük ihtilaflar ortaya çıkabilir.” dedi.

Alıntı: Haberler.com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176