Askeri gemi turizm için batırılacak

Akarsu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 68 yıl askeri amaçlı kullanılan TCG Pınar1 adlı gemi dalış turizmi için batırılacak.

Askeri gemi turizm için batırılacak

Bodrum'da dalış turizmini canlandırmak amacıyla hazırlanan proje kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na 68 yıl hizmet veren TCG Pınar 1 adlı askeri geminin, Nisan ayında Kara Ada açıklarında batırılarak dalış turizmine açılacağı açıklandı.

İki yıl önce hurdaya çıkan Pınar 1'in, Türkiye'de turizm amaçlı batırılacak ilk askeri gemi olacağı belirtildi.

Bodrum Sualtı Derneği (BOSAD) tarafından geliştirilen `Bodrum Kara Ada Yapay Resifler ve Batıklar Projesi' Ticaret Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıyla basına tanıtıldı. BOSAD Başkan Yardımcısı Erman Akarsu'nun proje hakkında bilgi verdiği toplantıya Sahil Güvenlik komutanları, Deniz Ticaret Odası yönetim kurulu üyeleri, dalış okulları yöneticileri katıldı. Dalış kulüplerinin yoğun olduğu Bodrum'da sektörü çağdaş bir şekilde yönlendirebilmek ve sürdürülebilir dalış turizmini oluşturabilmek amacıyla projenin hazırlandığını belirten Akarsu, "Son yıllarda kıyılarımızda hızla gelişen su altı sporları turizmi, dalış sporunu herkesin yapabileceği, zevkli, eğlenceli, dinlendirici ve öğretici bir hobi haline getirerek sadece balık avlama fikrinden öteye taşımıştır. Artık spordan çok bir hobi haline gelen dalış sporunun geliştirilmesi ve halk arasında yaygınlaştırılması, denizciliğimizin ve deniz bilimlerinin de olması gereken seviyeye çıkabilmesi açısından önem taşıyan bu projeye Deniz Kuvvetleri Komutanlığı da destek veriyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir askeri gemi dalış turizmi için batırılacak. Bu nedenle Nisan ayı başlarında Kara Ada açıklarında 20-25 metre derinliğe batıracağımız, 1938 yapımı Y 11 borda numaralı TCG Pınar 1 isimli askeri geminin, Bodrum ve ülkemizdeki dalış turizmine katkısı büyük olacak. Proje sayesinde yılda 300 binin üzerinde yerli ve yabancı turistin bölgede dalış yapacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Akarsu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 68 yıl askeri amaçlı kullanılan 37 metre uzunluğunda, 14 metre yüksekliğinde, 8 metre enindeki geminin turizm amaçlı batırılacak ilk askeri gemi olduğunu belirtti.

Bodrum Belediyesi, Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası'nın da destek verdiği proje kapsamında önümüzdeki yıllarda Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan hurdaya çıkan bir uçak ile bir helikopterin de temin edilerek projeye dahil edileceği ve dalış turizmi için batırılacağı belirtildi. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Altan Lök de toplantıda su altı dalış turizmi ve resif projeleri hakkında bilgi verdi.

Alıntı : Vatan Gazetesi


 
>
YORUM EKLE
YORUMLAR
- 12 yıl Önce

Çok geç kalınmış bir karar, ülkeler elindeki batıklar sayesinde dalış turuizminden para kazanmaya çalışıyor, biz daha yeni batırıyoruz. Marmara da sahildeki batıkları bile çıkarmak için uğraşıyoruz,çevre bakanlığı sağolsun bir şey bilmeden atıp tutuyorlar. Asıl batıklar denizdeki faunayı ve canlıları arttırıyor.

dalgıç

CEM AKKILIÇ
CEM AKKILIÇ - 12 yıl Önce

Askeri gemileri müze yapmak yrine jilet yapıp ya da batırmayı şiddetle kınıyorum.Yüzlerce zengin armatörün elindeki hurdalar satılıp yine o armatörlerin cebine girdiği bir ülkede gelecek kuşaklara askeri tarihimizi nasıl anlatacağızAskeriyeye hizmet etmiş ikinci dünya savaşından bile önce yapılmış PINAR 1 gemisini batırarakmı?Turizmi canladıracak diye bütün donanmayı batıralım o zaman...

- 12 yıl Önce

Sayin Cem Akkilic ile ayni fikirdeyim. Donanmamizda bulunan Ikinci Dunya yapisi gemilerimizi, TCG Gayret ve TCG Uluc Ali Reis disinda, koruyamadik. Limanlarimizi susleyen bir cok gemi-muze'miz olabilirdi bugun.

cem akkılıç
cem akkılıç - 12 yıl Önce

Bana destek olan arkadaşıma teşekkür ediyorum.Biz Yüce Atatürk'ü son yolculuğuna uğurlayan Yavuz zırhlısına bile sahip çıkamadık.O Yavuzki dünyadaki son Dretnot sınıfı süperzırhlıydı.Almanlar gemiyi müze yapmak için geri istemiş bizde vermemiştik.Acaba hangi çıkar grupları o Yavuzu paylaşmışlardı aralarında.Şimdi iki pervanesinden başka küçücük bir köprüüstü kaldı geriye.Bütün Donanmayı batıralım 3,5 fakir turist gelip dalış yapacak diye.Ama şunuda unutmayalım!O Türk donanmasıki Türk ulusunun bayrağını asırlardır şerefle dünya denizlerinde dalgalandırmıştır.UNUTMAYALIM...

cem_akkilic@hotmail.com

Cem Akkılıç
Cem Akkılıç - 11 yıl Önce

Evet neredeyse bir yıl oldu Pınar 1 batırılalı.Şimdi sormak lazım yörede turizm arttı mı?Pınar 1 in tanıtımı yapıldı mı?Yurt dışından kimler biliyor batığımızı.Batıkla ilgili bir web sitesi hazırlandı mı?.Yoksa sadece midyelere ve kayabalıklarına ev sahipliğimi yapmakta? Bu sorular uzar gider.Benim üzerinde durduğum Pınar 1 değil aslında,zihniyet.Pınarın böyle bir amaç için kullanılmasına izin vermiş olduğu için Deniz kuvvetlerine de bir parça hak veriyorum ,nasıl olsa hurdaya ayrılacaktı diye düşünüp bu kararı almışlardır çok büyük olasılıkla.Hala önemli ve büyük bir deniz müzemiz yok ve biz eski kılıçları ve gemi modellerini sergilemeyi müzecilik olarak görüyoruz.Kim istemezdi şimdi bir Yavuz'un sergilendiği güzel bir müzeyi.Hayır istemezdik diyen çıkarmıydı,çıkmazdı.O Yavuz'u biz Türk sancağı taşıdı diyerek müze yapmak isteyen Almanlara geri vermemiştik.Şimdi tekrar Pınar 1 e dönersek;şu soru akla gelmiyor mu,Pınar 1 ne sancağı taşıyordu acaba?Geçmişin izleri saklanarak yaşatılır. Batırarak,jilet yaparak değil.Cem Akkılıç

cemakkilic@yahoo.com.tr

ubootmania@gmail.com

salim  ASLAN
salim ASLAN - 9 yıl Önce

ÇOK GÜZEL ANILARIMIN GECTIGI GEMIMI ŞİMDİ SULAR ALTINDA MI

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176