Asbestli Gemi Söküm Cenneti Oluyoruz

Türk-İş, kanserojen olması nedeniyle asbest kullanımını yasaklayan ülkelerin asbest içeren gemi söküm işlerini Türkiye’ye yönlendirdiği uyarısında bulundu

Asbestli Gemi Söküm Cenneti Oluyoruz

Türkiye, Asbestli Gemi Söküm Cenneti Oluyor

Türk-İş’in hazırladığı Asbest Raporu’na göre, asbestin yol açtığı hastalıkların tedavisi için harcanan paranın giderek artması üzerine, asbestin kullanımı 40 ülkede tamamen yasaklandı. Asbestin kullanımını yasaklayan ülkeler ise asbest içeren gemi söküm işlerini Türkiye’ye kaydırıyor.

Genellikle Kanada, Brezilya ve Çin tarafından üretilen asbestin dünyadaki miktarı 2 milyon tonun üzerinde. Doğal bir mineral olan asbestin çok küçük parçaları kullanıldıktan yıllar sonra bile havaya karışarak gırtlak ve akciğer kanserlerine yol açıyor. Türk-İş raporuna göre asbestin kullanımının yol açtığı sağlık harcamalarının bazı ülkelerde ulaştığı hacimler şöyle:

Almanya’da asbestin yol açtığı hastalıkların tedavisi için yıllık harcamalar 290 milyon Euro’ya çıktı.

Japonya’da asbestin yol açtığı hastalıklar için ödenen miktar 27 milyar yendir. Japonya’da Akciğer kanserinden ölümlerin sayısı 1990’dan beri 49 kez arttı.

İngiltere’de her yıl 3 bin 500 kişi asbeste maruz kaldığı için hayatını kaybediyor.

Amerika’da her yıl 10 bin kişi yalnızca asbest nedeniyle hayatını kaybediyor.

Avrupa Birliği uzmanlarına göre 2030 yılına kadar yalnızca Batı Avrupa’da asbeste bağlı kanserlerin yol açacağı ölüm sayısı 500 bin kişi olacak.

Hürriyet

YORUM EKLE
YORUMLAR
yıldırım DELİDUMAN
yıldırım DELİDUMAN - 11 yıl Önce

Gemi söküm sektörünün çıktısı olan malzeme özellikle demir-çelik fabrikalarında kullanılmaktadır. Alınması zorunlu Sağlık ve güvenlik tedbirleri sağlandığında kar marjı yüksek bir alan olduğu gibi Geri dönüşüm özelliği de çevreci yönünü gösterir. Türkiye ise gelişmekte olan bir ekonomidir. Dolayısıyla önüne çıkan her fırsatı kendi lehine çevirmesini bilmek zorundadır. Katma değeri yüksek olan bu sektör ekonomimiz için bir fırsattır.

Büyük düşünür david RİCARDO’ nun da ifadesiyle,

Serbest ticaret sisteminde her ülke emek ve sermayesini en fazla yararlanacağı mal ve hizmet üretimine tahsis eder. Bu şekilde, bir ülkenin kendi avantajını ve yararını düşünmesi ile evrensel fayda arasında yakın ilişki vardır. Sanayiyi teşvik etmek, zekayı ödüllendirmek, doğanın verdiklerini doğru bir şekilde kullanmak emeğin daha etkin dağılımını sağlar. Bunun neticesinde üretim artar, genel fayda yükselir. Medeniyet ve evrensel milletler topluluğu gelişir.

Sungur Kemal
Sungur Kemal - 11 yıl Önce

Yıllarca bengaldeş ve hindistan a gemi söküm tesislerine Türk ve ecnebi gemilerini teslime giden 1.dünya ülkesi kaptanı olarak daha sonra kendi ülkemde bu tip gemi sökümüne aday olmamıza anlam veremiyorum bu iş kaba anlamıyla 3. dünya ülkelerinin yapması gereken ve akdenizden egeden çıkartılması gereken bir sektördür.Bir ülkenin bütün tersaneleri 2010 yılına kadar kapatılmışken aynı zamanda gemi sökümündede akdenizin fil mezarlığı olmaya aday bir ülke olmak biraz garip değilmi? Gemi sökümünde alınması zorunlu Sağlık ve güvenlik tedbirleri sağlandığına inanalım ve şu ankinin 100 misli tonajda gemi sökümüne ulaşılsın.Bunun sonu hurda demirden tekrar inşaat demiri veya gemi saçı.

sök-erit-yap-yüzdür-gitsin

eskisi gelsin sök-erit-yap-yüzdür-işlet-devret.

varmı böyle bir ülke örneği

modelimiz nedir bilelim

hem söküp hem diken

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176