Asbestli gemi Fransa'ya dönüyor

Bir dönem Fransız donanmasının gururu olan savaş gemisi Clemenceau, parçalanmak için gittiği Hindistan'da tepkiler üzerine eski evi Fransa'nın Brest Limanı'na geri dönüyor.

Asbestli gemi Fransa'ya dönüyor

1997'de hizmet dışı bırakılan Clemenceau, bir İspanyol şirketine satılmıştı. Şirket içindeki zehirli asbestin temizlenmenesi sonrası gemiyi parçalayacaktı.  Ancak bunun Avrupa Birliği'nin sağlık ve güvenlik kuralları çerçevesinde mümkün olmadığı bildirildi.

Clemenceau bunun üzerine bir Alman şirketince beş ay önce parçalanması için Hindistan'a gönderilmişti. Ancak çevrecilerin ve Hindistan'daki sendikaların, taşıdığı asbest nedeniyle gemiyi protesto etmeleri nedeniyle Clemenceau, Hindistan Yüksek Mahkemesi'nin kararıyla ülkesine doğru yola çıkmıştı.

Mısır'ın güvenlik nedeniyle gemiyi durdurması da Fransa için bir başka utanç olmuştu. Hindistan'dan önce de İspanya ve Türkiye'de geminin parçalanmasına çalışılmıştı.

Fransa, Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın emriyle geri gelen gemide ne kadar asbest olduğu ve sorunun nasıl çözülebileceğine yönelik bir dizi araştırma yapmayı planlıyor.

Paris'teki muhabirimiz Caroline Wyatt ise Fransa hükümetinin, ordunun eski sembolünün bu şekilde ülkeye dönmesinden duyduğu sıkıntıyı gizleyemediğini söylüyor.

Kaynak:BBC

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat  birecik
murat birecik - 13 yıl Önce

işbu satırların yazarı, 1993/94 sezonunda,

ss united states'in amyant analizini (air-born particulation) yaparak ilgili sertifikasını veren kimya mühendisi

arkadaşınız...şimdi kahraman'a bir ticari proje çıktı.

clamencou türkiye'ye getirilip, bilim ve teknolojiye uygun olarak amyantdan arındırılacak, çıkarılan amyant denetlenerek muhafaza edilecek...gemi yüzer otel'e tadil edilecek...saygılarımla

murat birecik

(fibre-check marine konsorsiyum ortağı)

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176