Arkas'tan Deniz Tarihi Müzesi

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Bornova'daki tarihi evini 'Deniz Tarihi Merkezi Müzesi' haline getirdi.

Arkas'tan Deniz Tarihi Müzesi

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, Bornova'daki tarihi evini 'Deniz Tarihi Merkezi Müzesi' haline getirdi. Müzede, 89 gemi maketi, 126 parça gemi antikası ile deniz temalı 67 tablo bulunuyor.

Deniz Tarihi Merkezi Müzesi'nin açılışı, Bornova Ege Üniversitesi Rektörlüğü karşısında bulunan Lucien Arkas'a ait tarihi evde gerçekleştirildi. Müzede sergilenen eserlerin 30 yıllık birikimi olduğunu dile getiren Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, "Birşeyi görür çok beğenirsiniz, onu çoğaltmaya çalışırsınız. Bunlar işte 30 yıl önce benim görüp çoğaltmaya çalıştığım şeyler. Sonra bunları insanlarla paylaşmak istedim. Bir de bu evimiz vardı 1850'lerden kalma. Bir taşla iki kuş vurdum. Hem evimizi İzmir'in eski evleri nasıldır diye merak edenler görebilir hem de evdeki müzeyi gezebilirler" dedi.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas da, merkez ile ilgili bilgi verdi. Denizle ilgili her konunun hayatları boyunca ilgilerini çektiğini ifade eden Arkas, "Bu evin de bizim için ayrı bir önemi ve özelliği var. Babam 30 yıl önce gemi maketi biriktirmeye başladı. 400 adet geminin maketinden oluşan koleksiyonun 89 adedi burada sergileniyor. 126 parça gemi antikası, 67 adet tablo da bulunuyor. Aynı zamanda gemicilikte kullanılan malzemeler de sergileniyor. Bu koleksiyonu denizcilik mirasının yüzlerce yıllık tanıklarını somutlaştırarak hem tarihe ışık tutmak hem de denizcilik sektöründeki gelişimi göstermek adına çok önemsiyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından merkezin açılışı yapıldı. Davetliler hep birlikte müzedeki eserleri inceledi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176