Arkas Line’dan sürdürülebilirlik konusunda örnek adım

CCWG’de, dünya konteyner taşımacılığı piyasasının yüzde 60’ını temsil eden üye armatörler arasında Türkiye’den bir tek Arkas Line bulunuyor.

Arkas Line’dan sürdürülebilirlik konusunda örnek adım

Denizcilik sektörünün çevresel performans çıtasını yükseltmek için kolektif bir çaba oluşturmayı, emisyon hesaplamasını düzenlemeyi ve standardize etmeyi hedefleyen CCWG’de, dünya konteyner taşımacılığı piyasasının yüzde 60’ını temsil eden üye armatörler arasında Türkiye’den bir tek Arkas Line bulunuyor.

Yerine getirdiği üyelik şartlarının ardından çalışma grubuna kabul edilen Arkas Line, CCWG üyeliği kapsamında standart bir formatta rapor hazırlayarak çevresel performanslarını sağlıklı şekilde takip edebilecek. Arkas Line CCWG’ye katılması ile birlikte yakıt tüketimini düşürmek, karbon ve sülfür salınımını azaltmak amacıyla mevcut çalışmalarını düzenleyip yeni projeler geliştirecek.

Arkas Line hali hazırda, işlettiği gemilerin trim ve ballast optimizasyonunun yapılması, düşük sülfürlü yakıt tedariği, sürtünmeyi azaltan yeni nesil boya uygulanması, periyodik karine ve pervane temizliği yapılması, SPOS (Ship Performance Optimisation System) ile akıntı ve hava durumuna göre rota belirlenmesi, Shipping Explorer programı ile daha kısa rota elde etme, “just on time” sistemi uygulanarak eco-speed denilen ekonomik hızda seyir edilmesi konularında çalışmalar yürütüyor.

 Önümüzdeki dönemde CCWG’nin yönlendirmeleri doğrultusunda Arkas Line işlettiği gemilerden düzenli olarak temin ettiği verilerin ölçümü ve bu verilerin kontrol edilerek doğruluğunun tescili için bir uzman kuruluş ile anlaşmayı planlıyor.

 Bu sayede güvenilir ölçümleme ve tespit yapılması sağlanacak. Dünyada sürdürülebilirliği artırmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren BSR (Business for Social Responsibility)’nin bir birimi olan CCWG, BSR ile kurucu üyeler tarafından 2003 yılında deniz konteyner taşımacılığında çevre duyarlılığını ve sürdürülebilirliği artırmak amacıyla kuruldu.

Üyeler, yılda iki kez yapılan genel toplantılara katılarak üyeler arasında fikir-alışverişleri ve değerlendirmelerde bulunuyor. Arkas Line ayrıca gruba üyeliği konusunda CCWG ile iletişimi sağlayacak “Sustainability and Environment” (Sürdürülebilirlik ve Çevre) alanında çalışan bir uzman tayin etti

YORUM EKLE
YORUMLAR
emrah zengin
emrah zengin - 6 yıl Önce

Arkas line bu çabasıyla umarım diğer firmalara örnek olur. Ucuz yakıt tercih eden firmalar çevreye verdikleri zararıda hesaba katmalıdır.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176