Arkadaşlarımız İşte Bu Haldeler

Cibuti açıklarında kaderine terkedildiği ileri sürülen çimento yüklü kuru yük gemisi M/V Mustafa Bey’den kurtulan aşçı Mehmet Akkurt,arkadaşlarının perişan durumda olduğunu söyledi

Arkadaşlarımız İşte Bu Haldeler

Arkadaşlarımız işte bu haldeler   
 
ŞİRKETİ tarafından Cibuti açıklarında kaderine terkedildiği ileri sürülen 144 metrelik çimento yüklü kuru yük gemisi M/V Mustafa Bey’den kurtulan aşçı Mehmet Akkurt, arkadaşlarının perişan durumda olduğunu bildirdi. Elindeki fotoğrafları kanıt olarak gösteren Akkurt şunları söyledi:

Patlıcan bile kurtlandı

"30 derecenin üzerinde sıcakta gemide biriken çöplerde kurtlar oluştu. Karadan 5 mil açıkta demirlememize rağmen binlerce sinek geldi. Önce böcek ilacı vardı ama bitince her yer sinek, böcek doldu. Jeneratörü çalıştıracak yakıt olmadığından elektrik yok. Buzluklar çalışmıyor. Zaten dolaplar çalışmıyordu sadece derin dondurucu çalışıyordu yani kısaca hiçbir şey kalmadı ya da bozuldu. Firma sahipleri erzağı deniz attılar demişler. Biz sadece bozulanları attık. Kurtlardan, böceklerden kurtulmak için. Yumurtalar sıcak havadan durdukları yerde katı hale gelmişti. Sanki civciv çıkaracak hale gelmişti. Bunca yıllık aşçıyım patlıcanın kurtlandığını ilk kez gördüm. Patatesler kararmıştı. Acil durum botlarının içinde bulunan oltaları çıkartıp onlarla balık avladık. Yemeği yağ tenekelerinin içinde yakılan odun ateşiyle yapmaya çalışıyorduk. Geminin yaşam alanı sıcaktan yaşanacak halde olmadığı için herkes dışarıda yatıyor. Herkesi böcekler, sinekler ısırmış durumda. Yakında herkesin hasta olma ihtimali var. Durum çok daha kötüye gidiyor."

Mürettebatın 8’i Türk

Mustafa Bey gemisinin, Unicorn Petrol ve Kimya Sanayi Tic. A.Ş. tarafından 8’i Türk 20 mürettebatıyla Somali ve Cibuti arasında açıkta kaderine terk edildiği iddia edilmişti. Şirket yönetim kurulu üyesi Ahmet Öncel, "Gemiyi kaderine terk etmedik. Bizi kiralayan firma yükü boşaltacak kamyon bulamadı. Tüm iddialar 1.5 aydır denizde bekleyen Türk personelin psikolojisinin bozulmasından kaynaklanıyor" demişti.

Cehennem gemisinden fotoğraflarla anlattı

Gemideki erzak kavgasında kaptan tarafından bıçaklandığı için karaya çıkmasına izin verilen aşçı Mehmet Akkurt 20 günlük Cibuti macerasının ardından kendi imkanlarıyla Türkiye’ye dönmeyi başardı. Aşçı Mehmet Akkurt, Türkiye’ye dönmek üzere yola çıkmadan gemiye uğrayıp arkadaşlarının çektiği fotoğraf ve videoları aldı. Türkiye’ye gelince de Hürriyet’e aktardı.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Kaya
Hasan Kaya - 11 yıl Önce

Bu tip olaylar Türk denizciliğinin İmajını

bozuyor, Kredi notunu düşürüyor.

Bunu duyan bankalar armtörlerin üzerine

gelecek, insanlar denizcilerden korkacak

sektör büyük zarar görecek..Bu olaya söktörün sahipleri ,DTO derhal

el koymalı aç denizcileri doyurmalı ve evlerine

salimen ulaşması sağlanmalı..

- 11 yıl Önce

Denizcilik müsteşarlığı bu konuda bir komisyon oluşturmalı,sorumlulara gereken ceza verilmeli.

ismail yazıcıoğlu.kpt
ismail yazıcıoğlu.kpt - 11 yıl Önce

başta 1993 senesinde rauf bey gemisinde calıstığım suvari beye ve tüm gemi personeline geçmiş olsun dileklerimi sunar en kisa zamanda sorunlarinin giderilmesini ve sağ selamet seferlerine devamlarini Allahtan dilerim.

İlker
İlker - 11 yıl Önce

Bu işin sorumlularının vicdanları rahat mı acaba merak ediyorum. Derhal bir çözüm bulmalı yazık denizci emekçi insanlara..

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176