Antarktika Rüyası İçin İlk Adım Atıldı

Antarktika'ya Türk bayrağını diken iki denizcinin, kıtada bir bilim üssü kurulması rüyası için çalıştay düzenlendi. Program uluslararası alanda onay alırsa, üs için yer aranacak.

Antarktika Rüyası İçin İlk Adım Atıldı

 

Antarktika rüyası için ilk adım atıldı

Antarktika'ya Türk bayrağını diken iki denizcinin, kıtada bir bilim üssü kurulması rüyası için çalıştay düzenlendi. Program uluslararası alanda onay alırsa, üs için yer aranacak

Her yanı buzullarla kaplı, dünya üzerinde daimi insan yaşamının olmadığı tek yer olan Antarktika'da bir Türk üssü için ilk adım dün atıldı. "Türk Antarktik Bilim Programı Yol Haritası Çalıştayı'nda "Türk Antarktik Deniz Programı" yazıldı.

Bu program uluslararası bilim kurulu tarafından gelecek yıl taraflar toplantısında kabul edilirse beyaz kıtada ilk Türk Bilim üssü için yer arayışına geçilecek. Aslında süreç iki Türk denizcisi Sibel Karasu ve Osman Atasoy'un Uzaklar II yelkenlisiyle Güney Amerika'daki Horn Burnu'nu geçerek Antarktika'ya Türk bayrağını dikmesiyle başladı. 2012 yılında 45 gün kaldıkları beyaz kıtadan dönen çift, kendilerini karşılayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a orada bir Türk üssü kurulması fikrini söylediler.

Ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da destek verdiği çift deneyimlerini Türk bilim insanlarıyla paylaşarak Türk üssü için ilk fikri geliştirdiler. Ancak ilk gerçek adım, dün Deniz Ticaret Odası'nda Türk ve yabancı bilim insanlarının katılımıyla "Türk Antarktik Programı Yol Haritası Çalıştayı" nda atıldı. 

'HER İSTEYEN ÜS KURAMIYOR'

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, "Antarktika'da kurulacak Türk üssünde Türk bilim adamları ne yapacak sorusunun cevabını bugün yazıyoruz. Her isteyen gidip üs kuramıyor. Ne tür bilimsel çalışmalar yapacağımızı ortaya koyacağız. Bu programımız, uluslararası bilim kurulu tarafından kabul görmeli. Deniz bilimleri, deniz jeolojisi ve jeofiziği, iklim gözlem programı ve tıp programları hazırlandı. Bu çalışmadan çıkan veriler uluslararası bilim kuruluna gelecek yıl yapılacak taraflar toplantısında sunulacak. Kabul görürse üs için yer arayışına girilecek" dedi.

"Üs kurmaya oranın maden kaynakları için talip olmadığımızı, gerçek bilimsel araştırmalar yapmak istediğimizi çok iyi anlatmalıyız" diyen Türk denizci Sibel Karasu "Türkiye 18 yıl önce Antarktika Araştırmaları Birliği'ne imza atmış ama söz sahibi olabilmesi için bir üssünün olması gerekiyor" dedi. Çalıştay'ın konuklarından Antarktik Araştırmaları Bilimsel Komitesi (SCAR) Başkanı Prof. Dr. Jeronimo Lopez- Martinez ise "Yapılan araştırmalarda 1 milyon yıllık buzullar bulundu. Bu kıtanın keşfedilmemiş sırları hâlâ barındırdığını görebiliriz. Araştırmamız gereken çok şey var" dedi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 5 yıl Önce

Sayın Osman Atasoy ve Sayın Sibel Karasu'nun Antartika'ya bayrağımızi dikmesi her bakımdan çok değerli bir olaydır.Kendilerini bir kez daha kutlar başarılarının devamını dilerim. Elbette orada bir üs kurulması çok çok önemliyse de bu ülkede her gece on milyon kişinin aç yattığını, 2 milyondan fazla kişinin işlsiz olduğunu , emeklilerinin zar zor geçindiğini, sağlık sorunlarının bir türlü aşılamadığını, 150 milyar ABD dolardan fazla diş borç olduğunu, devletin milletin 60 milyar ABD dolardan fazla malının mülkünün satılarak bir şeyler yapılmaya çalışıldığını, asgari ücretten vergi alındığını, çökmüş bir deniz ticaret filosu ve yetersiz eğitimin bulunduğunu, halen sivil denizcilik okullarını başta öğrtetmen eksikliği olmak üzere eğitim araç ve gereçlerinin olmadığı, dünyayı dolaşan okul gemilerinin bulunmaması gibi burada sayılamayacak kadar parasal ve siyasal bir sürü sorunlar varken Antartika'da üs kurulması ne kadar doğru olur? Battı balık yan gider diyerek bu üssü kurmak, ikmalini yapmak,ilim adamlarını yetiştirmek, devamını sağlamak yukarıda saymış olduğum koşullar dairesinde ne kadar doğru olur? Takdirini siz yapın! Ama çılgın projeciler bu poreye balıklama dalabilrler. Allah yardımcımız olsun. www.refikakdogan.com

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190