"Antalya Limanı’nın Yükselişi Devam Edecek"

Global Liman İşletmeleri (GLI) Pazarlama Direktörü Figen Ayan, Antalya’nın kruvaziyer sektörün en hızlı gelişen limanı olması için çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi tarafından düzenlenen VII. Denizcilik Sempozyumunda, sektörü değerlendiren ve Antalya Limanı’nın hem Türkiye hem de bölge açısından önemini vurgulayan Global Liman İşletmeleri (GLI) Pazarlama Direktörü Figen Ayan, yatırımlara ara vermeden ve Antalya’nın kruvaziyer sektörün en hızlı gelişen limanı olması için çalışmalarına hızla devam edeceklerini söyledi.
 
Gündemi “Kruvaziyer Turizmi ve Antalya” olan, 30 Mart Cuma günü Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen Geleneksel Denizcilik Sempozyumu’nda Türkiye’nin tek liman grubu ve operatörü olan, Antalya, Kuşadası ve Bodrum Limanlarını çatısı altında bulunduran Global Liman İşletmeleri adına sempozyumda sunum yapan Pazarlama Direktörü Figen Ayan, Antalya Limanı’nın Türkiye’de hızla gelişen kruvaziyer turizmine ve Antalya’ya kazandırdıklarını paylaştı.

Ayan, bölgede bulunan hiçbir limanın, kruvaziyer turistlerine Antalya kadar geniş alternatifler sunamadığını söylerken, Aspendos, Perge ve Sagalassos gibi tarihi bölgelerin şehir merkezine yakınlığının yanı sıra, Antalya’nın güzel, modern ve güvenli yapısının da kruvaziyer sektöründe öne çıkmasını sağladığını belirtti.

Antalya’nın tüm bu avantajlarının yanında, Antalya Limanı’na 2009 yılından beri düzenli olarak yatırım yaptıklarını belirten Figen Ayan, gemi firmalarına sağladıkları ayrıcalıklı hizmetler ve teknik altyapının kalitesinin, limanın sektör oyuncuları tarafından tercih edilmesi adına son derece önemli faktörler olduğunu vurguladı.

Global Liman İşletmelerine bağlı limanların başarı hikayelerinin yanı sıra, 2009 yılından günümüze gelmiş olduğu konumu ve Antalya kruvaziyer yolcu trafiğini 15.000 yolcudan 150.000 yolcuya nasıl çıkardıklarını ve Türk limanlarının bu tür başırılara ulaşabilmek için yapılması gerekenleri sektörün önde gelen katılımcıları ile paylaşt

2009 yılına kadar Antalya Limanı, gemi firmaları tarafından nadiren uğranan bir destinasyon konumunda iken, Global Liman İşletmeleri’nin yatırımları, aktif pazarlama faaliyetleri, doğru strateji uygulaması ve yoğun çalışmaları sonrasında bugün artık Barselona veya Venedik gibi öncü indi-bindi limanları gibi bir ana liman konumuna geldiğini belirten Ayan, Antalya Limanı’nın Akdeniz çanağında hem tek ana liman hem
de bir transit liman olduğunu sözlerine eklerken, Antalya’nın artık bir liman şehri olarak anıldığının altını çizdi. 
 
Bir kruvazer turistinin, Antalya’ya farklı ulaşım araçları ile gelen 5 turiste bedel olduğunu söyleyen Figen Ayan, Global Liman İşletmeleri olarak amaçlarının sadece turist sayısını arttırmak değil, aynı zamanda kruvaziyer sektörünün A+ müşterilerini bölgeye çekmek olduğunu belirtti.

Normal bir turistin günlük ortalama harcamasının 48 USD olduğunu, transit bir limanda kruvaziyer turistlerinin harcama ortalamasının 120 USD, bir ana limanda ise ortalama harcamanın 150 USD’a kadar yükseldiğini söyleyen Figen Ayan, sadece turistlerin değil aynı zamanda gemi personelinin de yerel ekonomiye büyük katkı sağladığını belirtti. Ayan, bir tayfanın günlük olarak ortalama 70 USD harcama yaptığını söylerken, Antaya Limanı’na gelen kruvaziyer turistlerinin normal bir turistten yaklaşık 30 kat daha fazla harcama yaptığını ve bunun yerli esnafın her kesimine ekstra katkı sağladığını söyledi.

Her sene Antalya’ya 10 milyon turistin geldiğini ve şimdilik sadece %1’lik bir oranı kendilerinin sağladığını belirten Figen Ayan, amaçlarının bu oranı %5’e yükseltmek olduğunu söyledi. 2009 yılında Antalya Limanı’na gelen turist sayısının genel olarak bakıldığında Antalya’ya gelen turist sayısının %1’ini bile kapsamadığına dikkat çeken Ayan, 2011 yılında ise bu oranın Antalya gelen toplam turist sayısının %1,5’ini oluşturduğunu belirtti.

İtalya'nın batısındaki Giglio Adası açıklarında kayalıklara çarparak yan yatan ve birçok  turistin yaşamını yitirdiği Costa Concordia kruvaziyer kazasının, sektörü uzun vadede etkilemeyeceğine değinen Global Liman İşletmeleri Pazarlama Direktörü Figen Ayan, yaşanan olayın müşteri algısında negatif bir etki oluşturmadığını ancak, Antalya Limanı’nın daha çok gelişmesi için Ortadoğu’da suların durulması ve dengelerin yeniden kurulmasının şart olduğununun altını çizdi.

Şu anda Antalya Limanı’nın Türkiye’nin İstanbul’dan sonra ikinci en büyük ana limanı olduğunu da sözlerine ekleyen Figen Ayan, Antalya Limanı’nın yakın dönemde İstanbul, hatta  Barselona, Venedik, Napoli ve Pire Limanları ile yarışacak potansiyele sahip olduğunu,  çünkü Kuzey Afrika, İsrail ve Suriye’yi kapsayan Akdeniz çanağında benzer hizmetler ve alternatifler sunan başka bir ana liman olmadığını söyledi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176