Antalya Limanında Feci Kaza

Halat çarpması sonucunda yaralanan Yusuf Hikmet Temel, hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı.

Antalya Limanında Feci Kaza

Antalya limanında M/V Yılmaz Kaptan isimli 900 grt  gemisi Limana yanaşma esnasında manevra halatlarının kopması sonucunda gemide stajyer olarak bulunan 21 yaşındaki denizcilik öğrencisi Yusuf Hikmet Temel in ölümüne ve 2 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Halat çarpması sonucunda yaralanan Yusuf Hikmet Temel, hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı. 

Kaza nasıl oldu?

Antalya Limanı'na yaklaşan "Yılmaz Kaptan" isimli kuru yük gemisinin personelleri tambura sarılı halatı kıyıya attı. Bu sırada yerinden kopan tambur gemi personeli Yusuf Hikmet Temel (21), Süleyman Çiçek ve Mevlüt Küçüközdemir'e çarptı. Kazada ağır yaralanan Temel, kaldırıldığı Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Kazada hafif yaralanan Çiçek olay yerine gelen 112 ambulansında ayakta tedavi edilirken Küçüközdemir ise Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı.

Özdemir'in hastanede tedavisinin sürdüğü ve durumunun iyi olduğu belirtildi. Olay yerine gelerek inceleme yapan polis ekipleri kazayla ilgili soruşturma başlattı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
sitemkar
sitemkar - 5 yıl Önce

öncelikle ölen kardeşimiz nur içinde yatsın Allah taksiratını affetsin. ne desek hangisine kızsak 3 kuruş kar etmek için profesyonel denizci göndermek yerine stajer kullanan armatörün saçma sapan politikalarına mı yoksa 6 ay sözümona eğitim verip gemiye gönderen maddiyatçı sömürü zihniyetine mi yoksa manevra sahasına acemi adam gönderen gemi yönetimine mi.stajer gemiye gelir kenardan izler öğrenir. gemin zaten zorlu römorkör alma zorunluluğun yok alsan armatörün kızar üstüne üstlük profesyonel olmayan işi öğrenmeye çalışan öğrenci sıfatlı adamla manevra yapmaya çalışırsın. adam zaten eğitimin e harfini bile tamamlayamamış. 6 ay eğitim ara staj ne öğrettin sancağını iskelesini bilmeyenleriyle çalıştık şükür denizcilik 3 evrağı doldurmayı öğretip masanın başına oturtup çalıştırabileceğiniz iş dalı değildir gözünüzü bürüyen para hırsına bir dur deyin yahu. eğitim sürelerini uzatmak yerine peş peşe kurslar açıyorsunuz. birde üstüne üstlük biz size meslek kazandırdık deyip böbürleniyorsunuz.he m adamın parasını alıp hayatını tehlikeye atıyorsunuz hemde marifetmiş gibi böbürleniyorsunuz.bu kardeşimiz bu düzende harcanan yüzlerce genç kardeşimizden biri Allah nur içinde yatırsın. bizlerde bu para hırsı oldukça daha çook yusufları bu uğurda bozuk para gibi harcarız genç kardeşlerim bu işin lisesi üniversitesi var bu kursların eğitim süre ve programları bu mesleği öğrenmeye uygun değil çekirdekten gelen kardeşlerim abilerim alınmasın kendileri de çok iyi bilirler ki denize yeni çıkan adama her iş yaptırılmaz onlar bile gerek kurs gerekse gemide eğitime tabii tutulurlar ve profesyonel denizci olurlar. selametle.......

ozan kaptan
ozan kaptan - 5 yıl Önce

Kardeşimize Rahmet diliyorum. 1979 yapımı resmine bakınca filikası bile Allahlık olduğu belli bir gemi. "Önce halat keser donanım kopmaz". Gemi mühendisliğinin temel dizayn ilkesidir bu. Demek ki korozyona yenilmiş bir gemi,inatla taşımacılığa devam ediyor. Bu gemilere nasıl Denize Elverişlilik veriliyor. Donatanın vicdanı ticarete yeniliyorsa, sörveyör vicdanı nerede? Postasını halat içinde bulundurmaması gereken 2.Kaptan ve Reis'in güvenlik kültürü eksikliği de cabası. Bu bir gemi üstü malzeme ve operasyon/yönetim hatasıdır. Sitemkar'a katılmıyorum. Bu kazanın Stajerin Üniversiteli,liseli, kurslu olmasıyla da ilgisi yoktur. O zaman yıllardır hiç ya da çok az eğitim alarak denize çıkan her miço'nun veya silicinin ölmesi gerekirdi. Stajer teorik bilgisini gemide pratiğe dönüştürecektir. Onu kollamak, deneyim kazandırmak ta usta çırak ilişkisi içinde başta Kaptanın/Baş makinistin sorumluluğundadır. Standart altı gemi, güvenlik kültürü yerleştirilmeden verilen STCW sertifikaları, PSC/Bayrak ve Klas sörveyörünün görmemezliği, çok canlar yakar.

KENAN
KENAN - 5 yıl Önce

Meslektaşım ve aynı şirkette mesai arkadaşım olan YUSUF a ALLAH tan rahmet kederli ailesine ve şirketime başsağlığı dilerim.

hazal ezilmez
hazal ezilmez - 5 yıl Önce

Senin baban iceride olabilir babanla konusabilir dokunabilir sarilabilir durumuna hala sahipsin ama biz canimizi kanimizi kaybettik ona dokunamiycaz sarilamiycaz bir daha konusamiycaz biIm acimizida anla

Kaptan
Kaptan - 5 yıl Önce

Allah Rahmet Eylesın Genc Denızcımıze..Tambur Kopması Nasıl Olur ?

Kemal Demiroğlu
Kemal Demiroğlu - 5 yıl Önce

Ne tip bir tambur var açıkça yazılmamış. Onun için kesin bir şey söyleyebilmek zor.
Bazı gemilerde sadece halat muhafazası maksadıyla kullanılan tamburlar vardır. Eğer kopan tambur bu tip ise hata kesinlikle personel hatası. Çünkü halatın yeterli miktarda güverteye salya edilmiş olması ve sahilde babaya verildiği anda da gemide kalan kısmın halat babasına çok sıkı ve emniyetli bir şekilde volta edilmesi gerekir. Eğer gemi halata binip güvertedeki babadan sıyırırsa bütün yük tambura binebilir. Bu da tamburun kopmasına neden olabilir.
Bazı gemilerde de ırgatın sancak ve iskele tarafında tamburlar vardır. Halat buradan vira ve mayna edilir. Halata binme olduğunda yük bu makaraya biner. Bu tip makara veya tamburun kopması tamamen gemi kondisyonuyla ilgilidir. Eğer kopan tanbur bu tip ise gemi kusur materyal yorgunluğudur.

T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 5 yıl Önce

Sayın Sitemkar herşeyi çok güzel anlatmış.Merhuma Alklah'tan rahmetler dilerim. Bakalım ilgililer ne yapacak? Kusuru olanlar nasıl cezalandırılacak? Allah yardımcımız olsun. www.refikakdogan.com

MUSTAFA   turgut
MUSTAFA turgut - 5 yıl Önce

KARDEŞİMİZE ALLAHTAN RAHMET AİLESİNE SABIR YARALI ARKADAŞLARADA ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM

serdar
serdar - 5 yıl Önce

düzgün konusun gemi kaptanı benim babam babamı içeriye aldılar hala içerde


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190