Alaplı Derin Deniz Deşarj Sistemi

Zonguldak Alaplı Derin Deniz Deşarj Sistemi inşaatında gabyon çalışmasına da başlandığı bildirildi.

Alaplı Derin Deniz Deşarj Sistemi

Derin deniz deşarj sisteminde gabyon çalışması da başladı

Zonguldak Alaplı Derin Deniz Deşarj Sistemi inşaatında gabyon çalışmasına da başlandığı bildirildi.

Gabyon çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Dr. Nevzat Çimenoğlu, devam eden denizaltı çalışmalarında şu ana kadar 900 metre boru döşendiğini, boruların yerinden oynamaması için gabyon çalışmasına da başlandığını bildirdi.    

Başkan Çimenoğlu yaptığı yazılı açıklamada, “Derin deniz deşarj arıtma çalışmamız bütün hızıyla devam ediyor. Biliyorsunuz, Alaplı’nın bütün kanalizasyonu Alaplı Deresi'nin içine akıyor. Hepimizin hayali bu derenin temizlenmesi ve burada teknelerin gezinti yapabilmesi. Fakat, Alaplı Deresi'nin kirlenmesine sebep olan 2 tane etken var: Birincisi, Alaplı’nın bütün kanalizasyonu bu dereye akıyor ve birikintiler oluşturuyor. Öncelikle bu kanalizasyon atıklarının buradan çıkarılarak temizlenmesi lazım. İkincisi de, derenin akışı olmadığı için derenin denize çıkış ağzı sürekli tıkanıyor. Bunun için de derenin denize çıkmış ağzındaki her 2 tarafına mendirek yapılması ve derenin denize akışının sağlanması gerekiyor. Bu ikisini yapmadıktan sonra, ne yaparsanız yapın bu derenin içi yine kirlenecektir." dedi.        

Şu sıralar DSİ tarafından derede temizlik çalışması yapıldığını kaydeden Çimenoğlu, "Bu DSİ’nin bu derede yaptığı üçüncü temizlik çalışması. Mendirek yapılmadığı sürece yine dere kirlenecek. Biz, Alaplı Belediyesi olarak Alaplı deresini kanalizasyondan kurtarmak amacıyla derin deniz deşarj sistemi dediğimiz teknik çalışmayı yapıyoruz. Bu projeyle, bütün Alaplı’nın kanalizasyonu Karşıyaka Mahallesi’ndeki arıtma tesisinde ön arıtmadan geçtikten sonra sahilden 1900 metre açığa ve -19 metre derinliğe ulaştırılacak. Bu projeyle ilgili kara çalışmalarımız, yani karada boru hattı döşeme çalışmalarımız ve ön arıtma tesisimiz bitti. Şu anda deniz altına boru döşenmek suretiyle deniz çalışmalarımız devam ediyor. Şu ana kadar 900 metre boru döşenmiş durumda.

Deniz dibine döşenin bu boruların en küçük bir şekilde yerinden oynamaması gerekiyor. Bunun için bu boruların oturtuldukları zemine sabitlenmesi gerekiyor. Bunun da çeşitli yöntemleri var. Alaplı’da şu an dünyada uygulanan en modern ve en yeni yöntem uygulanıyor. Avrupa’da da daha yeni yeni uygulanan “gabyon” adı verilen bu yöntem Türkiye’de sadece bir yerde uygulandı." şeklinde konuştu.    

Çimenoğlu şunları söyledi: "Gabyon sistemi; çeşitli ağırlıklarda olan taşların tel kafes içine doldurularak yapılan bir çalışmanın sabitlenmesi amacıyla kullanılan bir güvenlik yöntemi. Deniz altına döşenen boruların tam üzerine içi taşlarla doldurulmuş bu tel kafesler konulacak ve böylece boruların yerinden oynamaması sağlanacak. Bu gabyonlar, 6 tondan başlayıp, 12 tona kadar varan bir ağırlığa sahip. Bu gabyonlardan 600 tane yapılacak ve bunlar deniz altına döşenen boruların üzerine konulacak. Şu anda gabyonlar hazırlanıyor.

Bu gabyonların deniz altındaki boruların üzerine konulması 2 ay gibi bir süre alacak. Normalde, bu çalışmanın 31 Aralık tarihinde bitmesi gerekiyordu ancak hava şartlarından dolayı biraz aksadı. Tahmin ediyorum, proje inşaatı 2014’ün Mart veya Nisan ayında tamamlanacak ve hizmete girecek. Sistemin hizmete girmesiyle birlikte de Alaplı deresine artık kanalizasyon atıkları akmayacak. Milletvekilimiz Ercan Candan, önümüzdeki yılın yatırım programına Alaplı dere ağzı çıkışının mendirek inşaatının alınacağını söyledi. Böylece, deniz ağzı çalışmamız da tamamlanmış olacak. Alaplı Deresi de özlediğimiz temizliğine kavuşmuş olacak."

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190