Alanya'da Denizden Lahit Çıktı

Alanya'nın Okurcalar beldesi Karaburun mevkisinde, denizin yaklaşık 3 metre açığında Roma dönemine ait bir lahit bulundu.

Alanya'da Denizden Lahit Çıktı

Alanya'nın Okurcalar beldesindeki bir dalış okulunda öğretmenlik yapan Hakan Güleç, Karaburun mevkisindeki bir otele ait plajda dalış yaparken, 3 metre açıkta ve 3 metre derinlikte bir lahit görerek durumu Alanya Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirdi.

Alanya Müze Müdürü Seher Türkmen, Bodrum Sualtı Arkeolojisi Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız, sualtı arkeologları Emre Savaş, Batuhan Çelik ve Faruk Çelik, Okurcalar beldesinde Güleç'in gösterdiği bölgeye dalış gerçekleştirdi. Çalışmalar sonucunda lahit, vinç kullanılarak denizden çıkarıldı. Lahit daha sonra Alanya Müzesi'ne getirildi.

Alanya Müze Müdürü Seher Türkmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eserin Roma dönemine ait 2 veya 3. yüzyıllara ait mermerden yapılma lahdin üzerinde yazıtlar bulunduğunu kaydetti.

Çalışmalara Bodrum'dan gelerek katılan Bodrum Sualtı Arkeolojisi Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız ise eserin bir gemiden düşmüş ve dalgalarla sahile kadar gelmiş olabileceğini söyledi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176