Al Entisar Gemisinden Cephanelik Çıktı!

Libya bayraklı Al Entisar adlı gemide yapılan aramalarda çok sayıda mermi ve silah ele geçirildi.

Al Entisar Gemisinden Cephanelik Çıktı!

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, yapılan bir ihbarı değerlendirerek, bir gemide arama yaptı. Yapılan aramalarda çok sayıda mermi ve silah ele geçirildi. 

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü’ne 20 Nisan’da yapılan bir ihbarda, Libya bayraklı Al Entisar adlı gemide, silah ve patlayıcı madde bulunduğu bildirildi.

Yapılan incelemede geminin Gemtiş tersanesine Malta’dan bakım amacıyla boş olarak geldiğinin bildirildiği belirlendi. Geminin Libya’ya gidişi için işlem yapıldığının da tespit edilmesi üzerine, İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri geçtiğimiz Pazar günü Libya Bayraklı 57 metrelik gemiye operasyon düzenlendi.

Soğuk hava deposunda bulundu

Yapılan aramalarda geminin yük bölümünün boş olduğu belirlendi. Ön tarafında bulunan soğuk hava deposunun aranması sırasında, gemidekilerin kendi malzemeleri arasında saklı çok sayıda av tüfeği fişekleri tespit edildi. Bunun üzerine gemi Haydarpaşa Limanı’na çekildi.

Çok sayıda tüfek parçası ve tabanca ele geçirildi

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, yapılan detaylı aramalarda, 251 bin adet av fişeği, 5 bin adet tabanca mermisi, 990 adet monte edilmemiş vaziyette pompalı tüfek olduğu düşünülen, 210 adet 9 milimetre tabanca olduğu düşünülen, 199 adet 7.65 milimetre tabanca olduğu düşünülen parçalar ele geçirildiği belirtildi. Ayrıca 260 adet makineli tüfek mermisi, 2 adet gaz maskesi ele geçirildiği dile getirildi. Ele geçirilen tabanca ve pompalı tüfek olduğu düşünülen parçalarla ilgili kesin bilginin kriminal raporundan sonra netleşeceği öğrenildi.

2 kişi tutuklandı

Konuyla ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet savcılığına bilgi verildiği ve gemi kaptanı İ.A. ile S.Ç. isimli şahısların gözaltına alındığı, şüphelilerin çıkarıldıkları mahkemede tutuklandıkları belirtildi. Ayrıca soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

Silahların bulunma anları kameralara da yansıdı

Yapılan operasyonla ilgili arama anları kameralara da yansıdı. Görüntülerde, çuvallar içindeki tabanca ve mermiler görülüyor. Ayrıca, ele geçirilen, kabza dipçik, mermi yatağı, namlu gibi parçalarda görüntülerde yer alıyor. Ele geçirilen mermi ve otomatik tüfek mermileriyle, diğer malzemelerin de görüntüsü kameralara yansıyan görüntüler arasında yer alıyor.

Gemi sabıkalı çıktı!

Al Entisar adlı geminin geçtiğimiz yılın Aralık ayında Libya'ya füze ve silah taşıdığı iddia edilmişti.

Times of London Gazetesi, Libya bandıralı ‘’ Al Entisar’’ adlı geminin, Suriye’li muhaliflere füze getirdiğini yazmıştı.

Dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, geminin İskenderun’a geldiğini doğrulamış ve ‘’Balıkçı teknesi’’ olduğu için, aranmadığını bildirmişti.

52 metrelik gemideki 24 Libya’lıya da yurda giriş izni verilmişti.

İskenderun limanına gelen ve ‘’Balıkçı teknesi’’ bildirimi yapan, 52 metre uzunluğundaki Libya bandıralı ‘’Al Entisar’’ adlı gemi kafa karıştırmıştı.

Gemiden 353 ton yük boşaltılmıştı.

Dışişleri Bakanlığının özel izni ile de, Libya uyruklu 24 yolcusuna, yurda giriş izni verilmişti.

24 kişiden 23’ü, iki ay içinde ve farklı günlerde Türkiye’den ayrılmıştı.

Times of London gazetesi, ABD Kongre raporuna dayandırdığı bir haberinde ‘’Al Entisar’’ adlı geminin İskenderun limanına, Suriyeli muhaliflere ulaştırılmak üzere, 400 ton ağırlığında, uçaksavar füzesi, RPG’ler ve MANPAD tipi füzeler boşalttığını ileri sürmüştü.

 

 

 

 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190