Akport'a 10.5 milyon dolar kredi

Akport Genel Müdürü Fuat Özbekli Akbank'tan sağlanan 10 milyon 500 bin dolarlık kredi ile ilave rıhtım inşaatları gerçekleştireceklerini belirterek, ilave yatırımlarla -14 mt.

Akport'a 10.5 milyon dolar kredi

Akport Genel Müdürü Fuat Özbekli Akbank'tan sağlanan 10 milyon 500 bin dolarlık kredi ile ilave rıhtım inşaatları gerçekleştireceklerini belirterek, ilave yatırımlarla -14 mt draft ve 2.000 mt rıhtım uzunluğuna ulaşacak olan Akport"ta en kısa rıhtımın 190 mt ve en uzun rıhtımın 350 mt ile -14 mt draft"a sahip olacağını söyledi.

Akport"ta halihazırda 120 dönüm konteyner depolama alanı ve 1.400 mt rıhtımı ile hem konteyner hem de dökme yük, general kargo yüklere hizmet verildiğine işaret eden Fuat Özbekli şunları söyledi; "Akkök Grubu şirketlerinden Akport, Akbank'tan Tekirdağ limanındaki yeni rıhtım inşaatları için sağladığı 5 yıl vadeli 10 milyon 500 bin dolarlık krediyle bölgenin ana limanı olmak üzere hazırlıklarına daha büyük bir ivmeyle devam edecektir." İstanbul gibi bir metropole yığılmış hertürlü yük hareketinin hergeçen gün nasıl bir sorun yumağı yarattığının ortaya çıktığına işaret eden Özbekli, bu yığılmanın metropol dışındaki lojistik merkezlerine kaydırılması çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

İki rıhtım ve demiryolu bağlantısı ile büyüyoruz

Tekirdağ, demiryolu ulaşımının yaratacağı alternatif kolaylıkları sayesinde yük taşımacılığında, özellikle konteynerli yük hareketinde, zaman, maliyet açısından da asıl metropol liman kenti olmaya aday olduğunu belirten Özbekli, Akport Tekirdağ'ın, İstanbul'un yükünü ciddi oranda azaltacak şekilde alternatif ana liman işlevini üstlenmek üzere yatırımlarını tamamlamakta olduğunu söyledi.

Halen Tekirdağ -Bandırma arasında çalışan Ro -Ro ile Kuzey Marmara ve Güney Marmara'yı birbirine bağlayan karayolu görevini gören limandan hergün karşılıklı yapılan seferler ile yaklaşık 150 tır ve kamyon trafiğe girmeden Trakya'ya ve Bandırma yöresine en kısa zamanda ulaşıldığını belirten Fuat Özbekli AB'nin israrla savunduğu "Karşılıklı Limanlararası Denizyolu Ulaşımı Projesi"nin özellikle Akdeniz'de çok yoğun olarak geliştiğini hatırlatarak "Bizlerin de Marmara Denizi çevresini karayolu araçlarıyla dolanarak yük taşımacılığı yapmayı daha hızlı bir şekilde sona erdireceğimiz kesindir. Bu alanda devlet makamlarımızın azimli çalışmalarını saygıyla ve teşekkürle karşılıyoruz" dedi.

Tekirdağ -Muratlı Akport"a kadar geliyor

Çalışmaları sürmekte olan Tekirdağ Muratlı demiryolunun Akport Limanı'nın içine kadar ulaşacağını belirten Fuat Özbekli bu bağlantı sayesinde, hertürlü yükün, fakat özellikle konteynerli yüklerin kesintisiz son adrese kadar sevkinin sağlanabileceği gibi, gemilere yüklenmesi veya tahliyesi için karayoluyla taşıma zorunluluğunun büyük ölçüde ortadan kalkacağını belirterek, Marmaray Bağlantısı tamamlandığında konteynerli malların Akport Tekirdağ Limanı'na tahliyesi sayesinde demiryoluyla Türkiye'de herhangibir noktaya kadar aktarmasız ve ayrıca bir maliyete gerek kalmadan taşınacağını veya aynı kolaylıkla ve güven içersinde gemilere yükleneceğini söyledi. "Ülke ekonomisine yansıyacak olan bu değişimin çok uzak olmadığını işaret eden Fuat Özbekli şöyle devam etti; "Uluslararası pazarlarda rekabetin temelinde bir malın kalitesi, ve fiyatı var ise rekabet üstünlüğünü sağlayacak olan üretime ait hertürlü girdinin azami derecede düşük olabilmesinin çok önemli bir maddesi de malın taşınmasından meydana gelecek maliyet olmaktadır.

Akport Tekirdağ Limanı demiryolu bağlantısı tamamlandığında, ayni süreçte inşaatını gerçekleştireceği iki yeni rıhtım ile bu görevi üstlenmeye hazır hale gelecektir."

Demiryolu feribot seferleri başlayacak Akport Tekirdağ'ın tüm ithalat ve ihracat firmaları için artık değerlendireceği çok önemli denizkapısı haline geldiğini belirten Özbekli, Akport`un otoyola bağlanmasyla da karayolu ulaşımındaki olası bir sıkışıklıktan de etkilenmeyecek bir ulaşım ağının içinde yer aldığını söyledi. Demiryoluyla gelecek hertürlü yüklerin Akport Limanı'na ulaşması durumunda, yine Marmara çevresini demiryoluyla da katetmeden Railroad ferries-demiryolu feribotlarıyla Bandırma'ya taşınacağını ve karşılıklı demiryolu feribot seferlerinin hayata girmesinin çok uzaklarda olmadığını belirten Fuat Özbekli sözlerini şöyle tamamladı; "Demiryolu feribotunun yanaşması için limana ayrı bir rampa inşa edilecek ve dolgu inşaatına bağlı olarak 2008"de tamamlanacaktır. Böylece Tekirdağ Bandırma ve Tekirdağ -Derince arasında Demiryolu feribotu ile karşılıklı vagon taşımacılığı başlayacağının müjdesini vermek isterim. Tekirdağ -Bandırma arasındaki mevcut dahili Ro Ro'ya ilave olarak Tekirdağ -Gemlik, Tekirdağ -Erdek arasında Ro -Ro seferleri için çalışmalarımız da devam etmektedir. Akport Limanı , Avrupa ile Asya arasında bağlantı köprüsü olacaktır."

Kaynak:referans

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176