Akdeniz'in Gazını Poseidon Bulacak

Almanya'nın bilimsel araştırma gemilerinden Poseidon, Akdeniz'de çamur volkanları üzerindeki metan hidrat yataklarında araştırma yapmak üzere Türkiye'ye geldi.

Akdeniz'in Gazını Poseidon Bulacak

Akdeniz'in gazını Poseidon bulacak

Karadeniz'deki araştırmaların devamında Almanya'nın bilimsel araştırma gemilerinden Poseidon, Akdeniz'de çamur volkanları üzerindeki metan hidrat yataklarında araştırma yapmak üzere Türkiye'ye geldi. Metan hidrat yataklarından zengin doğalgaz üretiliyor.

Almanya'nın bilimsel araştırma gemilerinden 'Poseidon', Akdeniz'de çamur volkanları üzerindeki metan hidrat yataklarında araştırma yapmak üzere Türkiye'ye geldi. İzmir Limanı'na demirleyen gemide, Bremen Üniversitesi Deniz ve Çevre Bilimleri Merkezi (MARUM) ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü'nün birlikte yapacağı araştırma programı öncesi İzmir protokolüne resepsiyon verildi.Almanya'nın İzmir Başkonsolosu Margit Haberle, geminin ziyaretinin 2014 Türk-Alman Bilimsel Yılı'nın ön elçisi olarak değerlendirilmesi gerektiğini, bu yıl iki ülke arasında bilimsel işbirliğinin güçlendirilmesinin hedeflendiğini belirtti.

TÜRKİYE METAN HİDRAT ZENGİNİ

MARUM Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Gerhard Bohrmann, dünyada alternatif enerji kaynakları arasında gösterilen metan hidrat açısından Türkiye karasularının zengin olduğunu, çamur volkanları üzerindeki oluşumların enerjiden, farklı yaşam sistemlerine, tsunamiden küresel ısınmaya kadar çok geniş bir alanı ilgilendiren sonuçlarının olduğunu söyledi. Bu konudaki bilgilerin henüz çok kısıtlı olduğunu kaydeden Bohrmann, 15 Alman bilimsel araştırma gemisinin en eskisi olan 'Poseidon'un bir süredir çamur volkanları üzerinde araştırmalar yürüttüğünü kaydetti.

Araştırmaların henüz başlangıç düzeyinde olduğuna işaret eden Bohrmann, 3 haftalık araştırma programı kapsamında gemide bulunan insansız araştırma aracı 'MARUM-SEAL'in 2 bin metrelerde deniz dibi incelemeleri yapacağını bildirdi.

GELECEĞİN KAYNAĞI

DEÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Çifçi ise MARUM ile 2004 yılında Karadeniz'de başladıkları gaz hidrat araştırma çalışmalarının Akdeniz'de devam edeceğini, program kapsamında Finike-Kıbrıs arasında Türkiye karasularındaki çamur volkanlarının araştırılacağını söyledi.

İnsansız araştırma cihazının çamur volkanları ve gaz hidratları ile bu hidratları yiyerek beslenen bakterileri inceleyeceğini anlatan Çifçi,'Gaz hidrat aslında sıkıştırılmış doğalgazdır. Yüksek basınç ve düşük sıcaklıkta doğalgazın katı halde bulunmasıdır. Bunun diğer ismi yanan buzdur. Gaz hidrat bizim için neden önemlidir Öncelikle metan gazı bir enerji kaynağıdır. Geleceğin enerji kaynağı olabileceği değerlendirilmektedir. Bu konuda araştırmalar henüz devam ediyor. Ayrıca bu gazın atmosfere karışması nedeniyle sera gazı etkisi vardır. Küresel ısınmayla doğrudan ilişkisi vardır. Ayrıca bu hidratların heyelan ve tsunami etkisinin olduğu da tartışılıyor. Bu programda yapılacak araştırma ise metan hidratla beslenen bakteriler ve bu kaynakların iklim üzerindeki etkilerine yöneliktir.' yorumunu yaptı.

Karbondioksitten 30 kat daha etkili

Araştırma Gemisi Başkanı Profesör Gerhard Bohrmann 'Dünyada metan gazının bulunduğu çok yer var ama ilk defa bulunan yer Karadeniz. Karadeniz ve Akdeniz'de bu alanda. Yapılan çalışmalarda ekonomik olarak kullanılabilmesi için kum taşlar içerisinde bulunması lazım. Türkiye bu yönden şanslı. Metan karbondioksitten 30 kat daha etkili ve son derece güçlü bir sera gazı' yorumunu yaptı.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190