Akdeniz’e İkinci ‘Hayalet’ Gemi

Heybeliada’nın ardından ikinci savaş gemisi Büyükada da hizmete giriyor.

Akdeniz’e İkinci ‘Hayalet’ Gemi
Akdeniz’e ikinci ‘hayalet’ gemi

Heybeliada’nın ardından ikinci savaş gemisi Büyükada da hizmete giriyor

Cumhuriyet tarihinin ilk milli savaş gemisi TCG Heybeliada’nın ardından ikinci savaş gemisi TCG Büyükada da hizmete giriyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın MİLGEM (Milli Gemi) projesi kapsamında üretilen Türkiye’nin milli ikinci savaş gemisi TCG Büyükada (F-512) 27 Eylül cuma günü hizmet vermeye başlayacak. TCG Büyükada’nın, Preveze Deniz Zaferi’nin 475. yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü kapsamında, İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda hizmete alınarak, Donanma Komutanlığı’na dahil edileceği öğrenildi. Aynı gün projenin üçüncü gemisi Burgazada’nın (F-513) ise ilk kaynak töreni gerçekleştirelecek.

Akdeniz’e “Hayalet” gemi

TSK, Kıbrıslı Rumların İsrail’le anlaşarak KKTC ve Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen Doğu Akdeniz’deki “Afrodit” kod adlı bölgede doğalgaz ve petrol arama girişimine başlamasının ardından, 2011 yılında ilk milli savaş gemisi Heybeliada’yı hizmete sokarak Akdeniz’de gözdağı vermişti. TSK, başta ABD ve Rusya olmak üzere çok sayıda ülkenin bayrak gösterdiği Akdeniz’deki gücüne Büyükada’yı da dahil edecek. Fırkateynlere destek amaçlı da kullanılabilen savaş gemisi, Heybeliada gibi tanımlanmış düşük gizlilik (stealth) seviyesine ulaşabilmek maksadıyla detaylı çalışmaların icra edildiği için ‘hayalet’ olarak da tanımlanıyor.

Torpidoları belirliyor

Beş yıldızlı otel konforunu aratmayan Büyükada, deniz altında ses dalgalarıyla iletişim sağlayarak ve olası torpido saldırılarını önceden belirleyip, sinyal demetleriyle düşman donanmasının haberleşme sistemini yanıltma teknolojisine sahip.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176