Akdeniz'de üretilen ilk gemi denize indi

Hatay 'ın İskenderun ilçesinde bulunan Akdeniz 'in tek tersanesinde üretilen ilk gemi, Türkiye 'de üçüncü kez uygulanan balon sistemi sayesinde denizle buluştu.

Akdeniz'de üretilen ilk gemi denize indi

Akdeniz'de üretilen ilk gemi, denize indirildi   
 
A.A.
 
Hatay'ın İskenderun ilçesinde bulunan Akdeniz'in tek tersanesinde üretilen ilk gemi, Türkiye'de üçüncü kez uygulanan balon sistemi sayesinde denizle buluştu.


İSTER Tersanesi Donatım Mühendisi Kaan Hasırcıoğlu, düzenlenen törende yaptığı açıklamada, 1 yılda üretilen 5 bin 400 grostonluk “Mehmet Ali Köymen” adlı kuru yük gemisinin, 15 metre genişliğinde ve 92 metre uzunluğunda olduğunu belirtti.

Hasırcıoğlu, geminin İstanbul'da yapılacak donatımdan sonra tahmini maliyetinin 6 milyon Avroyu bulacağını bildirdi.
Geminin patlayıcı madde ve askeri yük taşıyabilecek şekilde yapıldığını belirten Hasırcıoğlu, şunları kaydetti:
“Gemi, 16 kişilik personelinin yatacağı birer kişilik modern kamaralara sahip. Ambarlar 6 bin metreküp hacimli. Akdeniz ve Kuzey Avrupa'ya yük taşıyacak. 1710 kilovat Alman malı makinenin olduğu gemide, 2 büyük jeneratör de mevcut. Akdeniz Bölgesi'nde ilk kez bir gemi üretildi. Yurt genelinde de bu tip gemi pek fazla üretilmiyor. Üretim aşamasında hiçbir şeyden kaçınmadık.”

Geminin denize indirilmesi işlemini üstlenen Karadeniz Ereğli'den gelen firmanın temsilcisi Kamil Ustamehmetoğlu, Türkiye'de üçüncü kez bir geminin balonlarla denize indirildiğini söyledi.

Balon sisteminin ilk olarak Çin'de kullanıldığını anımsatan Ustamehmetoğlu, “Geminin altına yerleştirilen her balon yaklaşık 262 ton ağırlığı kaldırabiliyor. Bu sistem hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlıyor. Ayrıca, eski sistemde 1,5 ton yağ gemiyle birlikte denize dökülüyordu. Bu sistem ise çevre dostu” dedi. Ustamehmetoğlu, gemiyi indirebilmek için özel yapım 22 balon kullandıklarını kaydetti.

Ardından, geminin denize indirilmesi işlemine başlandı. Bu sırada, gemi ile inişe yardımcı olan römorkörler arasındaki bağlantı halatında sorun yaşandı. Denize hızlı iniş yapan gemi, dalgakıran kayalıklarına yönelince römorkörlerle bu önlenmeye çalışıldı. Gemi, özel bir şirkete ait “Beştuğ” adlı küçük gemiyi sıyırınca kaptan köşkü bölümünde hasar meydana geldi.

Yetkililer, “Mehmet Ali Köymen” gemisinde herhangi bir hasar oluşmadığını, elektronik donanımlarının yerleştirilmesi için römorkörlerle çekilerek İstanbul'a götürüleceğini kaydettiler.

Hürriyet
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
arif koç
arif koç - 11 yıl Önce

Sayın Mehmet Köymen ve Kadir Köymen'e hayırlı olmasını Allah'tan niyaz ederim.Allah selamet versin

ibrahim  mert
ibrahim mert - 11 yıl Önce

Spartaküs...

Yeni geminiz hayirli olsun...Bol kazançlar...

Kpt Ibrahim mert

mustafa salman
mustafa salman - 11 yıl Önce

Yeni geminiz yeni ufuklarınız hayırlı olsun.Rastgele

ıskender  eksıoglu
ıskender eksıoglu - 10 yıl Önce

kadım dost koymen aılesıne hayır ve bereket getırsın. ıskender eksıoglu

yavuz sultan  sandıkçı
yavuz sultan sandıkçı - 10 yıl Önce

bir doktor hastasını muayne etmeden bakarak neresinden zorun var demeden gözüyle tesbit eder durumunu anlar işte benim anlatmak istediğim durumda bundan ötedir.ozamanlar ben mehmet ali köymen gemisinin gemicisi iken gece gün düz caliştik mico mehmet diye kardeşim le inşallah o güzelim gemiyi yeni personel arkadaşlar bitirmez çünkü yine gelebiliriz emaneti teslim almak için selaM LAR HASAN KÖYMEN VE YILMAZ HÜSEM PATRONLARIMA DPA MUSTAFAYA DA SELAMLAR.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190