Akdeniz Petrolüne Milli Gemi Kalkanı

Güney Kıbrıs Rum Kesimi -İsrail ittifakının Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama çalışmalarına başlaması Ankara'yı harekete geçirdi.

Akdeniz Petrolüne Milli Gemi Kalkanı

Güney Kıbrıs Rum Kesimi -İsrail ittifakının Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama çalışmalarına başlaması Ankara'yı harekete geçirdi. Milli helikopter, milli uçak ve milli tankın ardından Türkiye derin denizde petrol ve doğalgaz aramaları için milli sismik gemi inşaatına start verdi. AK Parti'nin hükümet programında yer alan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlatılan projeyi Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü adına ihale etti.

SİKORSKY'LER KORUYACAK

Projeye göre Türkiye petrol doğalgaz aramalarında depremselliğe kadar deniz tabanının 15 kilometre altını tarayan sismik gemi inşa edecek. 90 metre uzunluğu ile dünyanın en büyük ve en teknolojik devi olacak gemiye Sikorsky'ler de rahatlıkla iniş yapabilecek. Sismik araştırmalar için yabancı araştırma gemilerinden de yararlanıldığını aktaran yetkililer, "Yabancı gemilerin özellikle ihtilaflı deniz alanlarında araştırma yapmaktan kaçınıyordu. Bu nedenle konu milli güvenlik meselesi" dedi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176