Akdamar Adası'na elektrik ve su

Van Gölü'ndeki Akmadar Adası'nda, restorasyonu devam eden kilisesinin eylül ayındaki açılışına kadar, adaya su ve elektrik getirilmesi planlanıyor.

Akdamar Adası'na elektrik ve su

Van Gölü'ndeki Akmadar Adası'nda restorasyonu devam eden kilisesinin eylül ayındaki açılışına kadar, adaya su ve elektrik getirilmesi planlanıyor.

Van Valisi Niyazi Tanılır, Vali Yardımcısı Osman Ahsen ve yetkili kamu kurum ve kuruluş amirleri, adada incelemelerde bulunarak, su elektrik getirilmesi konusunda planlama yaptı.

Tanılır, kilisenin restorasyonunun bitmesiyle eylül 2006'da açılışının yapılacağını hatırlattı. 
 
Akdamar Kilisesi'nin restorasyonu ve adanın çevre düzeninin yapılmasından sonra en önemli ihtiyacın su ve elektrik olacağını kaydeden Tanılır, adaya su getirmek için, kuyu açmak, sahilden borularla adaya su getirmek, arıtma sistemi kurmak ya da taşıma suyu getirerek adada büyük depo kurmak gibi alternatifleri değerlendirdiklerini söyledi.
 
Geçmişte adada yaşayanların su ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirten Tanılır, ''hazırlanacak proje en kısa zamanda hayata geçirilecek. Adanın çevre düzeni projesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunda geçen hafta kabul edildi. En geç 15 gün içinde projenin ihalesini yapacağız''  dedi.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176