Adalar Salaş Olduğu İçin Ucuz...

"Yunan Adaları Ege sahillerinden çok ucuz" söylemi bu yaz gündeme oturdu.

Adalar Salaş Olduğu İçin Ucuz...
Adalar salaş olduğu için ucuz...'

"Yunan Adaları Ege sahillerinden çok ucuz" söylemi bu yaz gündeme oturdu. Her geçen gün bir ünlü isim sosyal medyada hesap kıyaslaması yapıyor...Turizmciler ise elmalar ve armutların karıştırıldığını düşünüyor.
 
Yunanistan'ın Skyros Adası'nda 4 kişi, ıstakoz ve 1 şişe şarap sipariş ettikleri masadan 100 euro hesap ödeyerek kalkar. Masadakiler Türkiye'den giden bir grup olunca, hesap ister istemez Ege kıyılarındaki restoranlarla karşılaştırılır. Bunun ardından sosyal medyada "Yunan adaları" polemiğine bir ek daha yapılır ve "Yunan adalarında 100 euro hesap ödenirken Ege'de bir restoranda 450 TL'ye ancak bir şişe yerli şarap içiliyor" diye yazılır... 

Ege bölgesindeki turizmciler son dönemde kriz sonrası iyice ucuzlayan Yunan adaları ile bu şekilde kıyaslanmaktan son derece rahatsız. Onlar "elmalarla armutların" kıyaslandığını dile getirseler de, faturalara isyan edenlere her gün bir yenisi ekleniyor. 

Konuyla ilgili son çıkışlardan birini de Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman yapmıştı. Geçen hafta Bodrum'da bir kase çorba'ya 70 TL ödeyen Orman'ın pahalı çorba isyanı sosyal medyada yankı bulmuş "O paraya Beşiktaş'a sol bek alınırdı" yorumlarına neden olmuştu. 

Turizm işletmeleri konuyla ilgili tartışmalardan son derece rahatsız. Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel, iki ülke arasındaki kıyaslamanın yanlış olduğuna dikkat çekerek "Servis kaliteleri arasında büyük farklar var. Yunanistan'da masa örtüsü olmadan serilen gazeteler üzerinde tek tabakla  yemeklerini yiyorlar. Oradaki işletmeler genelde aile işletmeleri oldukları için servis kalitesine çok önem vermiyorlar" diyor. Yunanistan'a daha çok okyanuslardan ve Uzakdoğu'dan balık geldiğini ifade eden Öncel'e göre "Türkiye'deki istakoz ve balıkların hepsi yerli, lezzet ve kalite farkı var". Öncel, içki fiyatlarındaki farkın da Türkiye'deki yüksek vergilerden kaynaklandığını vurguluyor. 

"Elmayla armutu kıyaslamak yanlış"
 
Sunset restorant'ın sahibi Barış Tansever de Türkiye ve Yunanistan kıyaslamasını  elmayla armutun birbiriyle karıştırılmasına benzeterek, "Yunan adalarındaki restoranlar çoğunlukla salaş mekanlar. Yunan adalarında sıradan bir restoranda yemek yiyenlerin sosyal medyada yaptığı kıyaslamaları yanlış buluyorum. Kıyaslama yapılacaksa Türkiye'deki  restoranlarla İspanya ve Portekiz gibi ülkelerdeki restoranların kıyaslaması yapılmalı"
YORUM EKLE
YORUMLAR
ozcan uysal
ozcan uysal - 5 yıl Önce

bos laflar yeri gogu otel dediginiz beton biloklarla doldurduk simdi para kazanmak icin yuklenin yemek icki fiyatlarina sonrada karsilastirilmaktan rahatsiz olun boyle beton lama devam ederse dahacok kisi tatilini yunan adalarinda gecirecek

Hüsamettin Canbilen
Hüsamettin Canbilen - 5 yıl Önce

Son 4 senedir Yunan adalarına gidiyorum.Eğer popüler turistik olan Santorini, Kos, Rodos, Mikanos, Patmos gibi adalara gidilirse pahalı veya daha doğrusu çok ucuz denemez ancak Sakız, Midilli, Kalimnos, Leros, Lipsi gibi adalar daha uygun fiyatla ve çok güzel servis veriyorlar.Esnaf gözü tok ve kalender insanlar. Bodrum ve Marmaris teki balık ve restoranlar ile kıyas kabul olmaz.Salaş diye çamur atmasın kimse zira Bodrumdakiler altın varaklı sandalyenin bacaklarını yedirirler adama. Herkeze tavsiye edilir ama şu vize parası ve formalite olmasa tam bir cennet. İyiki 12 ada yunanlılarda kalmış yoksa oranında içine ederdik.

MEHMET ÖZKESİLİĞLİ OSMAN
MEHMET ÖZKESİLİĞLİ OSMAN - 5 yıl Önce

bodrum meyhaneler sokağında yemek 4 kişi
levrek çiftlik 4 adet
meze 6 tabak
70 lık rakı
kalamar
karid es
salata
meyve
k ahve
toplam 400 tlcik...100 tl rakıyı düş eyvallah alkol pahalı hesap 300=140 euro
bodrum gümüşlük...3 kişi
70 lık rakı
5 tabak meze
salata
5 adet kaya barbunu
hesap 330... 100 tl rakıyı düş 230tlcik 100 euro
ya insaf beyler allah aşkına insaf....
yunanlıla ra kötü diyoruz ya insafff
mekanlarda kosta en baba yerde vodka enerji 5 euro... burda 10 euro her yerde ustu var altı yok siz daha neyin hesabını yapıyrsunuz... serviste aynı hınca hınc restronlarda hizmet yogunluktan sıfır manavlarda yada gümüşlükte...ne o butun sorun masanın ustundekı ortu mu arkadaşlar... herkese hayırlı işler

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190