AB’den Pire Limanı’na Tam Destek

Pire Liman otoritesi yılın ilk çeyreğinde araç elleçlemelerindeki % 40’lık düşüşe rağmen Pire limanının gelirinin % 46 büyüdüğünü açıkladı.

AB’den Pire Limanı’na Tam Destek

AB’den Pire Limanı’na tam destek

Pire Liman otoritesi yılın ilk çeyreğinde araç elleçlemelerindeki % 40’lık düşüşe rağmen Pire limanının gelirinin % 46 büyüdüğünü açıkladı. Avrupa Yatırım Bankası, konteyner trafiğinde üs olması için Pire Limanı’na verdiği kredilerle desteğe...

Limandan yapılan açıklamaya göre yılın ilk çeyreğindeki liman işlem gelirinin 27.8 milyon Euro olduğu belirtildi. Geçen yıl aynı süre zarfındaki gelir ise 26.6 milyon Euro idi. Bu artışa neden olan ise ana konteyner terminallerindeki konteyner elleçlemelerinde görülen büyüme. Liman otoritesi artışı gösteren rakamsal bilgilerle ilgili bir bilgi vermedi.

Limandaki bir diğer gelişme ise Avrupa Yatırım Bankası (EIB) konteyner trafiğinde hub olabilmesine yönelik yatırımlarına devam etmesi için Pire limanına 55 milyon Euro borç vermeyi onayladı. Bununla birlikte Bankanın limana son dönemde yaptığı maddi destek 90 milyona Euro’ya ulaştı.

EIB Başkan Yardımcısı Plutarchos Sakellaris, yaptığı açıklamada “Pire Limanı,Yunanistan’ın en önemli deniz kapısıdır. Ayrıca Ortada Doğu ve Karadeniz ülkeleri için de bir hub olma özelliğine sahiptir. Bu yatırım Avrupa Birliği’nin çevreci taşımacılık sistemlerini destekleyen bir projedir” dedi.  

Pire limanı ayrıca, ekimde Çinli konteyner operatörü Cosco Pasific’in gelmesiyle birlikte Konteyner trafiğinin patlamasını bekliyor. Çinli şirketin üçüncü terminali yapmak ve limanın konteyner trafiğini 2015’te 5.4 milyon TEU’ya çıkarma sözü bulunuyor.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176