ABD Savaş Gemisi, Boğazdan Geçti

ABD savaş gemisi ‘USS Klakring’, bugün sabah saatlerinde Çanakkale Boğazı'ndan geçip Karadeniz'e gitti. FFG-42 bordo nolu ABD donanmasına ait fırkateyn, saat 06.15'te Ege denizinde

ABD Savaş Gemisi, Boğazdan Geçti

ABD savaş gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti

ABD savaş gemisi ‘USS Klakring’, bugün sabah saatlerinde Çanakkale Boğazı'ndan geçip Karadeniz'e gitti.

FFG-42 bordo nolu ABD donanmasına ait fırkateyn, saat 06.15'te Ege denizinden boğaza giriş yaptı. 36 millik boğaz geçişini, Türk Sahil Güvenlik botu eşliğinde 3 saatte tamamlayarak Marmara Denizi'ne açılan ‘USS Klakring’in, 10 Nisan 2009 tarihine kadar Karadeniz'de kalacağı, ziyareti boyunca, Bulgaristan'ın Varna, Ukrayna'nın Sivastopol ve Gürcistan'ın Batum limanlarını uğrayacağı bilgisinin Türkiye'ye verildiği öğrenildi.

Rus- Gürcü savaşının ardından 22 Ağustos 2008 tarihinden bu yana Çanakkale ve İstanbul boğazlarından 6 ABD gemisi Karadeniz'e açıldı. Bu gemilerdne ‘USS Taylor’ ve ‘USS Naval’, NATO tatbikatı için Romanya'nın Köstence Limanı'na gitti. Gürcistan'a insani yardım götürdüğünü öne süren 4 ABD savaş gemisi 21 günlük sürelerini tamamlayıp boğazlardan çıkıp Ege Denizi'ne açıldı. Ancak, bu gemilerden 1 Eylül 200 tarihinde çıkış yapan yapan ‘MC Faul’, 12 Eylül'de yeniden Çanakkale önlerine gelip boğazlardan geçerek Karadeniz'e açıldı. ‘MC Faul’, 27 Eylül'de dönüş yoluna çıktı. 2 gün süreyle Karadeniz'de herhangi bir savaş gemisi bulunduramayan ABD, ‘USS Mason’ adlı gemiyle denizde yeniden bayrağını dalgalandırdı. ‘USS Mason’ da 20 gün Karadeniz'de kaldıktan sonra yerini ‘USS Barry’ye bıraktı. ABD, Kasım 2008'den bu yana da Karadeniz'de gemi bulundurmuyordu.

 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176