ABD donanması korsan avında

Amerikan donanmasına ait USS Winston S. Churchill savaş gemisinin, Hint Okyanusu'nda bir korsan gemisi ele geçirdiği ve gemide bulunan 26 kişiyi gözaltına aldığı açıklandı.

ABD donanması korsan avında

Amerikan donanmasına ait bir savaş gemisi, Hint Okyanusu'nda bir korsan gemisi ele geçirdi.

Amerikan donanmasından Bahreyn'de yapılan açıklamada, güdümlü füze destroyeri USS Winston S. Churchill'in önceki gün Hint Okyanusu'nda bir Arap yelkenlisini durdurarak, 16 Hintli ve 10 Somaliliden oluşan mürettebatı sorgulamak üzere gözaltına aldığı belirtildi.

İhbar üzerine Somali açıklarında yakalanan gemide yapılan aramada, hafif silahlardan oluşan bir cephanelik ele geçti.

Yelkenlinin mürettebatı ve yolcularının, kimin korsan, kimin meşru mürettebat olduğunu anlamak için Amerikan savaş gemisinde sorgularının devam ettiği belirtilirken, bölgedeki denizciler, geminin 6 gün önce Mogadişu yakınlarında korsanlarca kaçırıldığını ve sonra ticaret gemilerine saldırı düzenlemek için kullanıldığını anlattılar.

Batı Hint Okyanusu ve Afrika Boynuzu bölgesinde terörist faaliyetleri ve diğer yasadışı işleri önlemekle yükümlü Churchill savaş gemisinin, yelkenliyi, Malezya'daki Uluslararası Denizcilik Bürosu'nun cuma günü Somali açıklarında bir ticaret gemisine korsanlarca ateş açıldığının bildirmesi üzerine yakaladığı belirtildi.

DenizHaber.Com -Dış Haberler Servisi

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190