ABD denizcilerine dövme yasağı

AMERİKAN Deniz Kuvvetleri, gelecek ay yürürlüğe girecek yeni bir düzenlemeyle askerlerin vücutlarına yaptıracağı dövmelere çeşitli kısıtlamalar getirdi.

ABD denizcilerine dövme yasağı

ABD denizcilerine dövme yasağı

AMERİKAN Deniz Kuvvetleri, gelecek ay yürürlüğe girecek yeni bir düzenlemeyle askerlerin vücutlarına yaptıracağı dövmelere çeşitli kısıtlamalar getirdi. Amerikan Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral James Conway konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, askerlerin baş ve boyunlarına, kol ve bacaklarının görünen yerlerine dövme yapmalarının artık yasaklandığını söyledi.

Irkçı, cinsiyet ayrımcılığı yapan, cinsel çağrışımlar taşıyan, Amerikan karşıtlığını gösteren ve çeşitli örgütlerle bağlantılı simgelerden oluşan dövmeler, ordu içinde düzen, disiplin ve ahlakı bozdukları gerekçesiyle yasaklandı.

Daha önce bu tür dövme yaptırmış olan askerlerin tespit edilip kayda geçileceği ancak dövmelerini korumalarına izin verileceği belirtildi. Amiral Conway, askerler arasındaki dövme modasından endişe duyduğunu belirterek, “Denizcilikle ilgili gurur verici olayları ya da ölen arkadaşlarının anısını vücutlarında taşımak istemelerini anlayabilirim.

Ancak son zamanlarda yapılan dövmeler geleneksel değerlerin dışına çıkarak aşırılığa kaçıyor” diye konuştu.

Kaynak: WASHINGTON, (DHA)
Alıntı: Hürriyet

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176