'90 Milyon Dolara bir gemi daha alırız'

Enerji Bakanı Taner Yıldız; "90 milyon dolara, aynı şartlarda gemi varsa; ikinci bir gemi olarak da alabiliriz. Tanıdığı olan bildirebilir, hemen alım yapabiliriz.' dedi.

'90 Milyon Dolara bir gemi daha alırız'

TBMM Genel Kurulu'nda, temel kanun olarak ele alınan Türk Petrol Kanunu Tasarısı'nın 1. bölümü üzerinde görüşmeler sürüyor.

'90 Milyon Dolara bir gemi daha alırız'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi'nin yüksek maliyetli olduğuna yönelik eleştiriler üzerine, "90 milyon dolara, aynı şartlarda gemi varsa; ikinci bir gemi olarak da alabiliriz. Tanıdığı olan bildirebilir, hemen alım yapabiliriz. Aldığımız gemi dünyadaki ilk on gelişmiş gemiden biridir" diye konuştu.

Merkezi Irak Hükümeti'nde, son 3 yıl içinde servis anlaşmaları adı altında çıkarılan bir kısım ihaleler olduğunu anımsatan Yıldız, dünyadaki 35'e yakın şirketin buraya girdiğini, Türkiye'nin  5  ayrı konsorsiyum üyesiyle 25 milyar dolarlık iş aldığını kaydetti. Yıldız, Irak'ın güneyindeki bölgelere iş aldıklarını ifade ederek, ortaklarıyla yatırımlarının devam ettiğini belirtti.

Yıldız, 3. nükleer santralin nerede yapılacağına ilişkin soruya, "Henüz  tespit edilmiş bir yer yok. 2. nükleer santralin anlaşmasını imzaladığımız Japonya ile birlikte 3. nükleer santralin yerinin tespitine yönelik bir çalışma devam ediyor. Bu yaklaşık 2 yıl kadar sürecektir. Bu 2 yıl içinde herhangi bir yerin zikredildiğini duyarsınız, bunun biraz subjektif ve spekülatif  bir isim olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim" karşılığını verdi.Bakan Yıldız, enerji konusunda İsrail hükümetine götürdükleri herhangi bir teklifin, resmi bir görüşmenin olmadığını belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat birecik
murat birecik - 6 yıl Önce

http://www.denizhaber.com/index.php?sayfa=yazar&id=33&yaziid=100381

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190