50 milyon dolarlık hacize itiraz etti, 28 milyon dolar teklif etti

İstanbul Boğazı'nda 7 Nisan Cumartesi günü Malta bayraklı Vitaspirit isimli geminin çarpmasıyla büyük çapta hasar meydana gelen Beykoz'daki Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nın sahipleri, maddi zararlarının karşılanması amacıyla 50 milyon dolarlık ihtiyati haciz kararı aldırmıştı. Gemi sahipleri Avukatları aracılığıyla bu karara itiraz ederek, ihtiyati haciz rakamının 28 milyon dolara düşürülmesini talep etti.

50 milyon dolarlık hacize itiraz etti, 28 milyon dolar teklif etti

50 milyon dolarlık hacize itiraz etti, 28 milyon dolar teklif etti

Beykoz'daki Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı'nın sahipleri H.Jerfa Süveşda Birışık, Payidar Zerhan Gökpınar ve Yalı Organizasyon şirketinin avukatı Nazlı Selek, geçtiğimiz hafta hazırladığı ihtiyati tedbir talepli dilekçesini, deniz ihtisas mahkemesi olan İstanbul 17. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne sunmuştu.   Geminin çarptığı yalının tarihi eser niteliğini kaybettiği ve yüklü miktarda maddi zarar oluştuğu belirtilen dilekçede, yalının yeniden inşasının Anıtlar Kurulu iznine tabi olduğu, inşa edilmesinin en az 40-50 milyon dolar maliyete yol açacağı, çarpma sonucu yalıdaki antika eserler ve özel eşyaların denize düştüğü ifade edilmişti.

Dilekçede, davacıların uğradığı zararın teminat altına alınması için, İstanbul liman sahasında bulunan gemiyle ilgili şimdilik 50 milyon dolarlık ihtiyati haciz kararı verilmesi talep edildi.

HAREKET ETMESİNE İZİN VERİLMEYECEK  

Talebi değerlendirip kabul eden mahkeme, 50 milyon dolar alacak ile sınırlı olmak üzere 9231377 IMO numaralı Malta bayraklı Vitaspirit isimli geminin ihtiyaten haczine hükmetti. Mahkeme, kararın infazının karar tarihinden itibaren 3 gün içinde mahkemenin yargı çevresi veya geminin bulunduğu yerdeki icra dairesi tarafından yerine getirilmesini de karara bağladı.  

22 MİLYON DOLAR İNDİRİM İSTEDİLER  

Geminin işletmecileri, sigorta şirketleriyle yaptıkları görüşmelerin ardından Türkiye’de bir avukatlık şirketiyle anlaşarak, 50 milyon dolarlık ihtiyaten haciz kararına itiraz etti. Dilekçede, gemi için istenilen 50 milyon dolarlık hacz bedelinin çok yüksek oduğu belirtilirken, bu rakamın 28 milyon dolara düşürülmesini talep etti.  

Gökhan karakaş / Milliyet

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2018, 10:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan kpt.
Sinan kpt. - 11 ay Önce

istanbul halkı olarak da devletimizin bu gemi sahibinden ciddi bir tazminat alması gerekir. Bakım ve donanımı düzgün olmayan bir gemi istanbul boğazından geçmemeli, armatörlerde Türk boğazlarının sahipsiz olmadığını görmeli.
Boğaz geçişleri için gemilere ekstra yaptırımlar konulmalı ( tonajına göre kılavuz ve refakat römorkörü zorunlu kılınmalı ) ayrıca boğaz geçişi için yüksek miktarda sigorta teminatı istenmeli. boğaz geçişi bu kadar basit olmamalı. Türkiye Cumhuriyetinin boğazlar üzerindeki gücü gösterilmeli.

Mehmet kaptan
Mehmet kaptan - 11 ay Önce

Sayin Sinan kaptan geminin bakımsız olduğunu nereden çıkardın acaba? PSC tarafından eksiklik bulunması bakımsız lik anlamına gelmez. Arizası sebebi acaba neydi? Benim duyumlarıma göre silindir kapağı kirildigi/catladigı yönünde. Eğer bu doğru ise yapacak birşey yok.Ama önemli konu eldeki tek imkan olan demirleme opsiyonunu kılavuz kaptan 2 defa tavsiye etmesine rağmen gemi kaptanı refuze ediyor.Asıl konu budur.Sigorta ,römorkor vs olayı ancak uluslararası sigorta şirketleri ve Armatorler ve İMO da karar çıkarsa koyabilirsiniz.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190