5. filo korsan diye milislerle çatıştı

Somali açıklarında Amerikan donanmasıyla çatışmaya giren milisler, yaptıkları açıklamada kıyılarda illegal balıkçı gemileriyle mücadele için orada bulunduklarını belirtti.

5. filo korsan diye milislerle çatıştı

Amerikan donanmasıyla Somali açıklarında çatışmaya giren Somali'li milisler pazar günü yaptıkları açıklamada ilk ateşin kendileri tarafından açılmadığını ve kendilerinin Somali kıyılarındaki illegal balıkçı gemileriyle mücadele için orada bulunduklarını belirttiler.

Cumartesi günü iki Amerikan donanma gemisi Somali'li korsanlarla çatışmış,  birini oldurmuş ve beşini yaralamışlardı. Uluslararası karasularda gerçekleştiği bildirilen çatışma sonunda aralarında yaralılarında bulunduğu 12 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Milislerin sozcüsü olduğu bildirilen Saleban Aadan Bardaq Pazar günü yaptığı açıklamda gözaltına alınan 12 kişi bulunduğunu doğruladı.
Bardaq Somali radyosunda yaptığı açıklamada çatışmadan önce bölgede 27 milisin bulunduğunu ve 14 tanesinin geri döndüğünü belirtti. Amerikan donanmasının ilk ateşin milisler tarafından açıldığı açıklamasını yalanlayan Bardaq kendilerinin Somali kıyılarını yabancı gemilere karşı koruduklarını ve kendilerine ateş açılmadığı surece kimseye ateş açmadıklarını vurguladı.


Birleşik devletler donanması beşinci filo sözcüsü teğmen Charlie Brown konuyla ilgili yaptığı açıklamada cumartesi günü beşinci filonun bölgede devriye gezdiği sırada 20 metre uzunluğunda bir balıkçı teknesi ve beraberinde birkaç filika tespit ettiklerini ve bölgeyi aydınlatınca gemideki roketleri fark ettiklerini bunun üzerine gemiden kendilerine ateş açıldığını buna karşılık olarak tekneye makineli tüfek ateşi açtıklarını bir korsanın öldürüldüğünü üçünün de ağır yaralandığını yaralıların bölgede bulunan bir Hollanda gemisinde tedavi altına alındığını bildirdi.

Uluslararası Denizcilik Bürosu bilgilerine göre Somali sularındaki korsanlık vakaları 2004 yılında iki ile sınırlıyken 2005 yılında 35 vakaya çıktı ve bölgeye yiyecek yardımı götüren gemilere odaklandı.

Bu duruma karşı tedbir alınması gerekiyor ancak Somali  1991 yılında diktatörlük tarafından yönetilmeye başladığından beri donanması ve Kıyı Emniyet teşkilatı  bulunmuyor.

Haber:Bilgehan KIRBAŞ

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190