"3 Liralık Gaz Maskesi Bile Yok"

İşçiler, “Her gün gelen cenaze arabalarına alıştık. 3 liralık maskesi olmadığı için ölen işçiler var burada” diyerek isyan etti

İşçi, gaz maskesini kendisi mi almalı?

Aliağa’da yaşanan ölümlü kazaların, güvenlik tedbirlerinin eksikliğinden kaynaklandığını söyleyen işçiler, “Her gün gelen cenaze arabalarına alıştık. 3 liralık maskesi olmadığı için ölen işçiler var burada” diyerek isyan etti

Dünyanın dört gemi söküm tesisinden birine ev sahipliği yapan Aliağa son olarak, ‘Quail Cruises’ adlı firmanın işlettiği “Pacific” adlı kruvaziyerdeki 11 işçinin gazdan zehirlenmesiyle gündeme gelmiş, işçilerden Doğan Balcı ve Davut Özdemir hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybeden işçilerden Balcı’nın Bozköy’deki evi acının en yoğun yaşandığı ev. Tesislerde bakımcı olarak çalışan Balcı’nın 14 yaşındaki kızı Sevgi, babasıyla çekildikleri fotoğrafa her baktığında gözyaşlarına hâkim olamadı.

‘Güvenlik tedbiri yoktu’
Babasını geri istediğini söyleyen acılı kızı yakınları sakinleştirmeye çalıştı. Baba Yalçın Balcı, oğlunun ölümüne sebep olan kazanın ihmaller sonucu geldiğini belirterek, “Ne olursa olsun oğluma bunu reva görenler karşılığını ödeyecek. Oğlum bin 500 lira maaşla çalışıyordu. Hukuki mücadelemizi vereceğiz” dedi. Balcı’nın eşi Hatice Balcı ise, eşinin hayatının en güzel zamanlarında aralarından ayrıldığını ifade ederek, “Çalıştığı yerde hiçbir güvenlik tedbiri yoktu. Bunu defalarca kendisi de dile getiriyordu” diyerek eşinin 80 liralık bir gaz maskesi olmadığı için hayatını kaybettiğini söyledi. Oğlunun bir gün öncesinde de zehirlendiğini söyleyen anne Saadet Balcı da “Hastaneye götürmeye bile gerek görmemişler. Bayram günü ocağımıza ateş düştü. Şimdi ne arayan var ne soran. Başsağlığı bile dileyen olmadı” sözleriyle anlattı acısını.

‘Haberli denetim olur mu?’
Aliağa’da bir bir yaşanan ölümlü iş kazalarının ardından tesislerde durum dünden çok farklı sayılmaz. İçine girme şansı bulduğumuz bir gemi dönüşüm tesisinde işçilerin iş güvenliğinden yoksun çalışma koşullarıyla karşılaşıyoruz. Konuşma şansı bulduğumuz işçiler kendi ekipmanlarını kendileri almak zorunda kaldıklarını söyleyerek yaptıkları işin tehlikesinin farkında olduklarını belirtiyor. Konuştuğumuz bir işçi, 24 yıldır gemi söküm tesislerinde çalıştığını belirterek, “Gözümün önünde onlarca arkadaşımın öldüğünü gördüm. Gemi sökümü çaresiz kalanların yaptığı bir iş. Her gün gelen ambulanslara cenaze araçlarına alıştık artık. İş güvenliği diyorlar. Hiçbir işçi kendi güvenlik ekipmanlarını kendisi alır mı? Maskemi kendim aldım, eldivenimi kendim aldım. 3 liralık maskesi olmadığı için ölen işçiler var burada” diyor çaresizliğini anlatırken. Şantiyede kaynak işi yapan bir diğer işçi de taşeron işçi olarak çalıştıklarını belirterek, “Normalde 2 bin lira kazanıyorum. Ancak şirket bankaya asgari ücret yatırıyor, geri kalanını da elden veriyor. Geçtiğimiz mayıs ayında geminin iç kısımlarında çalışırken gaz sıkışması sonucu yüzüm yandı. Patronumun yanına gittim. ‘Kaza raporu alma, aramızda halledelim’ dedi. İşimden olma tehlikesi var. Tehdit eder gibiydi. Kabul etmek zorunda kaldım” diye konuştu.

‘Feodal yapı hâkim’
Aliağa’da gemi söküm işçiliği işsizlerin hayata tutunabileceği belki de son çare. Tesislerde çalışan bin 500 işçinin büyük bir çoğunluğu ya işini kaybedenler ya da Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinden daha iyi bir hayat hayaliyle buraya gelenler. Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu temsilcisi Hasan Küçükşahin, memleketlerinden eş, dost, ahbap ilişkileriyle getirilen işçilerin işverenlerine karşı her zaman minnet duygusu güttüklerini belirterek, “Feodal ilişkilerin doğal yansıması sonucu meydana gelen kazalarda hayatını kaybedenlerin yakınları ya da uzuvlarını kaybedenler haklarını aramakta ısrarcı olmazlar. Yaşanan kazaların görmezden gelinmesine sebep olan en büyük etken budur” dedi.
‘Bir hastane bile yok’
22. dönem İzmir milletvekili ve bir dönem Aliağa Belediye Başkanlığı yapan Hakkı Ülkü, gemi söküm işçilerinin çalışma şartlarının uluslararası sözleşmelerle belirlendiğini belirterek Aliağa’nın bunların çok uzağında olduğunu söyledi. Ülkü, Ege Bölgesi’nin en büyük sanayi alanı olarak gösterilen Aliağa’da yaşanan kazalara müdahale edebilecek tam teşekküllü bir hastane bile yok. Dikkat ederseniz hayatını kaybeden birçok işçi hastaneye ulaştırılmaya çalışılırken yolda son nefesini veriyor” diye konuştu. Ülkü,  ölümlü kazalar sonrası ailelere verilen paraların işverenler üzerinde kurulabilecek hukuki yaptırımların önüne geçtiğini vurguladı.
YORUM EKLE
YORUMLAR
AHMET ERSOY
AHMET ERSOY - 6 yıl Önce

GEMİ SÖKÜM YÖNETMELİĞİNE GÖRE TESİSLERE YANAŞMADAN GEMİLERİN AÇIKTA TEMİZLENMESİ VE GAS FREE RAPORUNUN ALINMASI GEREKİR. TEMİZLİK İŞİ UZMAN SERTİFİKALI EKİPLERCE YAPILMALI. BİR İŞÇİ HEM BOZOMCU, HEM TEMİZLİKCİ, HEM SÜRÜCÜ, HEM BEKÇİ AYNI ANDA HER ŞEY OLAMAZ...
GEMİLER TERSANELERE BİLE TAMİR İÇİN TEMZİLİK YAPILMADAN YANAŞAMAZ.
BU KADAR GEMİ BALIK İSİTİFİ TESİSLRE NASIL YANAŞTIRILIYOR?
YÖN ETMELİKLERE GERÇEKTEN UYULUYOR MU?
BİRİLERİNİN KAR HIRSI, YAŞAM HAKKININ ÖNÜNE GEÇMEMELİ.

cemalettin kaplan
cemalettin kaplan - 6 yıl Önce

Gaz Maskesi ve diger güvenlick tehsicazitin. olmadigini nerden biliyorsunuz=? haberi yapan mahluk kac gere gelmis calismis ?
bir keresinde bizzat sahit oldum. santiye sahibi kesim yapan iscisinin yanina gidip soruyor senin baretin nerde ? cevap : aha abi orda ( yere koydugu baretini gösteriyor). malesef emekcilerde kendi güvenliklerini cogu zaman hice sayiyor.

eski gemi sökümcü
eski gemi sökümcü - 6 yıl Önce

Arkadaşlar yazılanların tamamı yalan. Tüm şantiyelerde eksiksiz biçimde eldiven, gaz ve toz maskesi, gözlük, baret tam takımdır. Ve düzenli kontrol edilir, ama tüm uyarılara rağmen kullanımda işçiden kaynaklanan bir eksiklik vardır. Buda gerçek. Güvenlik önlemleri dernek sayesinde 10 numaradır. Her elemanın yeri bellidir, çıraklar bekçilik ve kaynakçılık yapmaz yapamaz. Geminin içine kesim için ancak uzman personel girer.

Gas free tankerleri ilgilendirir ve gemi sökümde son yıllarda yaşanan kazalarla pek ilgisi yoktur.Yine saçmalanmış gemi kirli diye.

Bu kazalrın en büyük neden kendi gözleriyle kazaya şahit olan bir insan olarak maalesef eğitimsizliğimiz ve gereksiz risk alışımızdır.
Sanılanın aksine orada patronlar güvenlik önlemlerinin alınması için sert tedbirler uygularlar, yani tasarrufa kaçma diye bişe olmaz akla bile gelmez. Kazanın vebali her anlamda kat be kat fazladır.

Son yaşanan kazanın araştırılması nedenlerinin bulunması ve dernek tarafından ekiplerle paylaşılması gereklidir. Bu arada bekçilerin geminin makine dairesine indirilmesi diye bir uygulama yoktur. Hiçde olmamıştır. Doğulu vatandaşlar diye insanların sömürüldüğü ima edilmiş, gem, sökümde eskiden alevi vatandaşlarımız da çoktu. Sayıları azalmakla beraber yine yüksektir. Çoğunluğu sivaslı olan patron ve çalışanlarıda bölgeselleşirtmek tamamen saçmadır. Moda diye konuşuluyor galiba. Çalışanların çoğu tecrübeli eğitimlidir, herbiri güvenlik eğitimleri almaktadır. Kazanın nedenleri bulunmalı sorumlular hakkında işlem yapılmalıdır. Sektör ve patronları suçlamak kolaya kaçmaktır.

Ahmet Keserci
Ahmet Keserci - 6 yıl Önce

Madem gazmaskesi yoksa resimdeki kesim yapan iscinin agzindaki. nedir?

Hasan M.
Hasan M. - 6 yıl Önce

Resimindeki adamin basindaki fotör sapka agzindaki pipomu? gaz maskesi yok diyorsunuz gaz maskesi ile calisan eleman resmi. koymussunuz! sizin samimiyetiniz bu kadar.

Kıvanç Papur
Kıvanç Papur - 6 yıl Önce

Ölenlere Allahtan rahmet,yakınlarına başsağlığı ve sabır dilerim. Kaza sonrası beklerdim ki Gemi sökümcüler derneğinin dayanaklı bir basın açıklaması olsun. Aldıkları güvenlik tedbirlerini, işçilere verdikleri iş güvenliği eğitimlerini vs vs belgeleriyle basına sunsalardı. Zira haziran 2012 tarihinde yayımlanmış 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile buna bağlı yönetmelikler bunu gerektiriyor. Zaten bu mevzuat hakkıyla uygulandığı takdirde, iş kazaları-kayıplar-öl ümler azalacaktır. İlla ki istisnalar, suistimaller ve ihmaller olacaktır;ama, bir yerden başlamak ve güvenlik kültürünü daha çocukluktan herkese aşılamak lazım. İş Güvenliği Uzmanlarına çok iş düşüyor, yılmadan bu hedefte azimle çalışmak lazım.

Serdar
Serdar - 6 yıl Önce

Karaya cebren oturtulan ve su alan bir gemide Liman Başkanlığı tarafından emniyet yönünden gerekli kontroller yapılmadan suyun tahliye işleminin yapılmaması gerekirdi

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190