25 Milyon Dolarlık Tanker Suya İndirildi

"YM Miranda" isimli kimyasal yük tankeri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle denize indirildi.

25 Milyon Dolarlık Tanker Suya İndirildi

Kocaeli'nde Marmara Tersanesi'nde yapılan 25 milyon dolar değerindeki 'YM Miranda' isimli kimyasal yük tankeri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle denize indirildi.

Körfez ilçesindeki, Marmara Tersanesi'nde düzenlenen törene, Bakan Yıldırım, Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Ak Parti Kocaeli milletvekilleri ve Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Yıldırım da katıldı.

Bakan Yıldırım, yaptığı konuşmada, Türkiye'de denizcilik sektörünün kat ettiği mesafeye değindi. Yıldırım, "Türkiye ekonomisi son yıllarda üç kat büyüdüyse burada denizciliğin payı büyüktür. 2004 yılında başlattığımız yakıt vergisinin kaldırılması uygulamasıyla denizcilere 2,5 milyon ton yakıt desteği yaptık." dedi. Yıldırım, denizcilere büyük önem verdiklerini kaydederek, 2009 krizinden en çok etkilenen sektörün de denizcilik sektörü olduğunu ifade etti. Yıldırım, Türkiye'nin gemi inşaatında dünyada 6. sırada olduğunu belirterek, "Tonaj bakımından 11. sıradayız. Türkiye bu durumlara 24. sıralardan geldi. Kriz zamanında 35 bin olan çalışan sayısı 14 bine inmişti. Çok şükür tekrar toparlanmaya başladı." diye konuştu.

Türkiye'nin 9 yılda teslim ettiği gemilerin tonajının 4,5 milyon tonu bulduğunu söyleyen Bakan Yıldırım, bu rakamın parasal değerinin ise 13 milyar dolar olduğunu belirtti. 'YM Miranda'nın da özel bir gemi olduğunu kaydeden Yıldırım, bunun tamamen Türk projesi olduğunun altını çizdi. Türkiye'nin yat inşaatında da marka haline geldiğini söyleyen Bakan Yıldırım, yat inşaatında 34 milyon dolardan 241 milyon dolar gelire çıkıldığını belirterek, "Türkiye her türlü denizcilik faaliyetinden 30 milyar dolar kazandı." ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından, tanker denize indirildi.

25 Milyon Dolara Mal Edildi

İşadamı Rıza Yıldırım'ın sahibi olduğu Yıldırım Holding'in Kocaeli'nin Körfez ilçesinde bulunan Marmara Tersanesi'nde imal edilen, 'YM Miranda' isimli kimyasal tankerin maliyetinin 25 milyon dolar olduğu kaydedildi. 135 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde, 11 metre derinliğinde, 8 bin 900 groston ağırlığında, 4 bin 200 tonajlık, 13 knot hızındaki tanker iki sene içerisinde üretildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 7 yıl Önce

birde bu habere konu olan TANKERİN fotografını görseydik....

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176