2013 Piri Reis Haritasını Anma Yılı Olacak!

Unesco’nun 36 Genel Toplantısında alınan karar neticesinde 2013 yılı, Piri Reis’e ait Dünya Haritasının 500. yıldönümü olması münasebetiyle “Anma Yılı” olarak ilan edildi.

2013 Piri Reis Haritasını Anma Yılı Olacak!

2013 Piri Reis Haritasını Anma Yılı Olacak!

Unesco’nun 36 Genel Toplantısında alınan karar neticesinde 2013 yılı, Piri Reis’e ait Dünya Haritasının 500. yıldönümü olması münasebetiyle “Anma Yılı” olarak ilan edildi.

Osmanlı coğrafyacıları arasında dünyaca en çok tanınanı ve Türk Denizcilik Tarihi dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri şüphesiz Piri Reis’tir (ö. 1554). Ege ve Akdeniz kıyılarını, limanlarını ve yerleşim yerlerini tasvir ettiği Kitâb-ı Bahriye’si denizcilik ve haritacılık tarihi başta olmak üzere birçok değişik birimin önde gelen kaynak eseridir. Bilindiği üzere bu ilk denizcilik kitabı yanında Piri Reis’i dünyaya tanıtan en büyük özelliği ciddi bir haritacı olmasıdır. Gerek Kitâb-ı Bahriye’sinde yer alan çizimler gerekse 1513 ve 1528 yıllarında tamamladığı iki adet Dünya haritası, kartografya tarihimizin en önemli parçalarıdır. Özellikle Afrika ve Avrupa kıtalarının batı kıyıları ile Atlas okyanusunu ve Amerika kıtasının doğu kıyılarını (kısmî olarak) gösteren 1513 tarihli ilk haritası Dünya Bilim Tarihinin en kıymetli miraslarındandır ve bilinen en eski dünya haritasıdır.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonun öncülüğünde Türk Bilim ve Kültür Tarihimizin önde gelen isimlerinin uluslararası düzeyde de bilinmesi, tanınması ve takdir edilmesi amacıyla 1996 yılından beri “Yıldönümlerinin Kutlanması” çalışmaları yürütülmektedir. Tarihi kişiliklere ait doğum, ölüm veya kuruluş gibi anlam içeren yılların UNESCO’ya tescil ettirilmesiyle gerçekleşen bu çalışmaya, Piri Reis’in 1513 tarihli Dünya Haritasının konu olması ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Kültür ve Turizm

Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü faaliyet neticesinde gerçekleşti. İstanbul Üniversitesi Akdeniz Dünyası Araştırmaları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İdris Bostan’ın önemine dikkat çektiği konu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın önayak olması ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın aracılığıyla Türk Milli Komisyonu’na sunulmuş ve Uluslararası toplantıda kabul görmüştü.

2013 yılının, Piri Reis’in çizdiği ilk Dünya haritasının 500. yıldönümü olması münasebetiyle UNESCO tarafından “Anma Yılı” olarak ilan edilmesinin bu büyük Türk ilim adamı ve denizcisini yâd etmek üzere düzenlenecek diğer etkinliklerin teşvikinde büyük rol oynayacağı düşünülmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Müh.Kaptan Refik Akdoğan
Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 7 yıl Önce

Sivil denizcilik okullarında deniz ticaret tarihi okutulmadığından Piri Reis gibi bir haritacıyı tanımak olanağımız olmadı. Son zamanlarda DEÜ ve Mersin Üniversitesi'nin düzenlemiş ve yayınlamış oldukları Türk Deniz Ticaret Tarih seminerleri bizlere inanılmaz bilgiler vermişler ve ışıklar tutmuşlardır. 1988 tarihinde yayınladığım DENİZ TİCARETİ kitabımda deniz tarihimize bir parça değindiysem de; ben şahsen Osmalı İmparatorlupu'unda yapılan deniz taşımacılığı çok merak ettiğim halde bunu bir kitap haline getiremöedim. Umuyorum yakında birileri bu konuyu ktap halinde yayınlayacaktır. Piri Reis gibi bir deniz bilgininin o zamanın padişahının dedikodulara inanarak öldürmesi çok büyük bir kayıp olmuştur. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176