"12 Ders, 12 Ehliyet" kitabı çıktı

Kaptan Sinan Buğdaycı tarafından yazılan ve Gemiadamları sınavları hazırlık kitabı olarak hazırlanan "12 ders 12 ehliyet" isimli kitap piyasaya çıktı.

Gemiadamları sınavları hazırlık kitabı olarak hazırlanan "12 ders 12 ehliyet" isimli kitap piyasaya çıktı.

 Bu kitap güverte bölümü tüm yeterlilikler için yapılan  sınavların konularına uygun olarak hazırlanmış konu anlatımlı bir sınav ve test kitabıdır. Balıkçı gemisi kaptan sınavından uzakyol kaptanı sınavına kadar toplam 12 yeterlilikteki sınavlar için toplam 12 ders, 107 test ve 2140 soru olarak geçmiş sınav konularına göre hazırlanmış, olan kitabın sınavlara hazırlanmada önemli bir eksiği dolduracağı bildirildi.

Kitabın dağıtımı ve satışı Nisan Bilgi İşlem Yayın Sistemleri ltd.şti. tarafından yapılıyor. Kitap ayrıca Sinan Buğdaycı’ya ait www.gemiadami.com sitesi üzerinden de satılıyor.

www.KaptanHaber.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Arif İnandı
Arif İnandı - 13 yıl Önce

Yeni bir kıtap yazılmış, yazarına teşekkür ederim. Ancak, 1995 ten günümüze kadar 11 yıl sözleşmeye göre eğitim sıstemini hala dünya gerçeklerine göre yapamamamız beni bir denizci olarak üzmektedir. Gözlerimi kapatıp geriye doğru baktığımda yapılan her yanlış uygulama bazı toplumlara rant olarak geri dönmekte gemi adamları adeta sömürülmektedir.

Rahmetli AHMET KEŞKEK 1978 sözleşmesini müjdelerken çok iyi olacağını tüm denizciler için eşitlik ve bilgi getireceğini seneler önce söylemişti ama ne gezer hiç biri olmadı...

Uluslararası sözleşme nın en önemli olmazsa olmaz şartı ,sözleşme gereklerini iç hukukumuza yansıtma olmalıdır. Neden yapılmaz ...

Nedeni çok açık bu açıklığı yönetmenliklerde görmekteyiz. Doğru yapılırsa rant kapıları kapanır , gemiadamları sırtından zenginler üremez bu nedenleri çoğaltmak mümkün.

Tüm yetkili organlara buradan yeniden seslenmek istiyorum ve soruyorum,Sözleşmeye göre zabit,1 zabit ve kaptan olacaklar için idare yetki vererek yada kendi tekelinde kurs yerleri açarak güverte bölümünde 500 grt üzerindeki zabitler için 7.03 İMO model kurs derslerini vererek kurs sonunda sınavsız ehliyet verecek.

Böyle yapılırsa hiç kimse haksız kazanç elde edemez tüm gemi adamları kazanır.

Sözleşmeye göre kurs görmeden hiç bir belge verilmezken neden imtahan adı altında denizcilerin bir çoğunu kıtap almaya zorluyorlar.

Bu sayfalardan bir soruma cevap istiyorum.3 yıl deniz hizmetim var. 20 yaşındayım ve telsiz ehliyeti GOC’a sahibim, sözleşmeye göre hakkım olan uzakyol vardiye zabiti olmak istiyorum, ne yapmalıyım .

İnandırıcı bir cevap bekliyorum...

Cahit İstikbal
Cahit İstikbal - 13 yıl Önce

Sayın İnandı;

Açıkladığınız görüşler, denizcilikte eleman yetiştirmek üzere ulusal politikamızı belirlemek açısından kendi görüşlerinizi yansıtmaktadır. Bu görüşlere elbette ki saygı duyuyoruz. Görüşler olacak ki, bu görüşler tartışılacak ki millet olarak bizim çıkarımıza en uygunu hangisidir, onu bulabilelim.

Bnim size açıklamak istediğim konu başka...

Yorumunuzda diyorsunuz ki:

"Uluslararası sözleşme nın en önemli olmazsa olmaz şartı ,sözleşme gereklerini iç hukukumuza yansıtma olmalıdır. Neden yapılmaz ..."

Bu noktada teknik bir hata içindesiniz.

O da şu:

Uluslar arası Sözleşme diye burada kastettiğiniz Gemiadamlarının Eğitimi, Sertifikalandırılması ve Vardiya Standartları Sözleşmesi (STCW) ; IMO tarafından 1978 yılında toplanan Konferans Konferansla kabul edilmişti.Bu Sözleşme Nisan 1984 tarihinde yürürlüğe girdi.Bu Sözleşme ile, ilk defa olarak, gemiadamları için uluslararası boyutta kabul edilebilir “alt standartlar” ortaya kondu. Amaçlanan bütün Devletlerin gemiadamı yetiştirilmesinde kullanacakları bir modeli ortaya çıkarmak değildi, çünkü pek çok ülke kendi denizcilik eğitimlerinde zaten Sözleşmede belirtilenlerden çok daha yüksek standartlar kullanmakta idiler. Bu sözleşme 1995 yılında yeniden gözden geçirildi. Sözleşmenin teknik bakış açısıyla güncelleştirilmesinden ayrı olarak, yapılan değişiklikler IMO’ya Sözleşmeye taraf olan ülkelerin yönetim, eğitim ve belgelendirme standartlarının değerlendirilmesi hakkını da vermekteydi. Bu değişiklikler 1997 yılında yürürlüğe girdi.

Özetle sizin atladığınız konu; ATCW Sözleşmesinde belirlenen standartların “Asgari” Standartlar olduğu; bu standartların üzerine çıkan ülkelerin Sözleşme ile çelişki içerisinde bulunmadıkları gerçeğidir.

IMO Sözleşmelerinde standart belirlemek güçtür. Çünkü dünyanın çeşitli bölgeleri aynı eğitim ve kültür belki daha da önemlisi ekonomik düzeyde değildir. Bu nedenle IMO tarafından en zayıf durumdaki Afrika ülkeleri de uyabilsin diye çıkarılan alt standartları “asgari” değil “azami standartlar” olarak kabul edip etmemenin ülkemize ne kadar yakışacağı, yakışmayı bir kenara koyalım, milli çıkarlarımıza ne denli uygun olduğu değerlendirme konusu olmalıdır. Yoksa Sözleşmeye uymama ülkemiz açısından söz konusu değil.arif inandı
arif inandı - 13 yıl Önce

YAZINIZ DOĞRU, ÜLKEM EĞİTİMDE EN YÜKSEK STANDARTI SEÇEBİLİR.BURDA SORUN YOK.

BENİM YAZIMDA Kİ SORUMU GÖRMEMEZLİKTEN GELMENİZ BU KONUDA TARAFSIZ OLMADIĞINIZI GÖSTERMEKTEDİR. SÖZLEŞMEYE İMZA KOYAN BİR ÜLKEDE UZAKYOL VARDİYE ZABİTİ VE UZAKYOL 1.ZABİTİ LİMAN SEFERİ YAPAN 200 GRT YOLCU MOTORUNDA KAPTANLIK YAPAMAYACAK KALKIP SÖZLEŞMEYE UYUYORUZ DİYECEKSİNİZ...

OLMAZ ÖYLEŞEY GERÇEKLERİ YAZIN TÜM DENİZCİLER EKSİKLERİNİ TAMAMLASIN.

gökhan  elçin
gökhan elçin - 8 yıl Önce

12 DERS 12 EHLIYET Kiabını almak ıstıyorum.İZMİR deyım kıtabı buradan bulamadım. Kıtabı almak ıstıyorum nerden alabılırım ?

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176