Savaşın ayıramadığı çifti Suudi Arabistan ayırdı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli çift, vefat eden babaları nedeniyle 9 aydır ayrı yaşıyor. Türkiye’ye kaçak girdiği için Suudi Arabistan Hükumeti’nden vize alamayan Suriyeli Assaf ailesi, kesilen 2 bin...

Savaşın ayıramadığı çifti Suudi Arabistan ayırdı
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli çift, vefat eden babaları nedeniyle 9 aydır ayrı yaşıyor. Türkiye’ye kaçak girdiği için Suudi Arabistan Hükumeti’nden vize alamayan Suriyeli Assaf ailesi, kesilen 2 bin TL’lik para cezasını ödemek için ise Türk Devleti’nin yardımını bekliyor.
Suriye’nin Halep kentinin kanaat önderlerinden İbrahim Assaf (54), Suriye’deki iç savaşta görev yaptığı caminin bombalanmasının ardından 8 aylık hamile eşi Abier Allaham (35) ve çocuğu Şeyma (4) ile birlikte ülkesinden kaçarak, hem vatanlarından hem de birbirlerinden ayrı kaldı. Suriyelilerin Türkiye’ye geçişine izin verilmediği dönemde, araya koyduğu insanlara para vererek Türkiye sınırına kadar gelmeyi başardı. Assaf ailesi, sınırın Suriye tarafında tanıştığı kişilere para vererek, kaçak yollarla, Türkiye tarafındaki Kilis’e geçmeyi başardı. Gaziantep’te yaşamaya başlayan Assaf ailesi, yaklaşık 3 yıl boyunca birlikte yaşadı. İbrahim Assaf, yaklaşık 9 ay önce eşi Abier Allaham’ın babası Abdülfettah (90) vefat haberini alınca eşi için pasaport çıkararak, vize işlemlerini tamamladı. Assaf, Hatay’dan havayolu ile eşini Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde yaşayan annesi İzdihar Allaham’ın (75) yanına uğurladı.
9 aydır eşi ve çocuklarının yüzünü göremiyor
Suudi Arabistan’da yaklaşık 1 ay kalan Abier Allaham Assaf, 4 yaşındaki Şeyma ile 2 yaşındaki Muhammed Şems ile eşi İbrahim Assaf’ı bıraktığı Türkiye’ye geri dönmek istedi. Suudi Arabistan Krallığı hükümeti, kaçak yollarla girmeleri nedeniyle Türkiye’de kesilen 2 bin TL’lik para nedeniyle Suriyeli kadına çıkış vizesi vermedi. Suudi Arabistan’ın Riyad kentindeki annesi İzdihar ile birlikte kalan Abier allaham, 9 aydır görmediği Türkiye’deki eşi ve çocuklarının yüzüne hasret kaldı.
Ülkeye kaçak girdiği için izin verilmiyor
Eşinin Türkiye’ye geri gönderilmesine anlam veremeyen İbrahim Assaf, çaldığı her kapıdan olumsuz cevap aldığını söyledi. Assaf, Türkiye’ye kaçak girdikleri için kesilen para cezası nedeniyle Suudi Arabistan hükumetinin eşine çıkış vizesi vermediğinin söylendiğini kaydetti. Sorunun Türk devleti ile kendi arasında olduğunu belirten Assaf, Suudi Arabistan’ı cezanın Suudi Arabistan’ı ilgilendirmediğini söyleyerek, eşine izin verilmesini istedi.
Parayı topladı ama ödeyemiyor
İbrahim Assaf, Türk Devleti’nin, ülkeye kaçak girdiği için kestiği ceza miktarı olan 2 bin TL’yi yakınların ve komşularının yardımıyla toplamayı başardı. Cezayı ödemek için Türk mercilerin kapısını çalan Assaf, bu kez ise eşi ve pasaportu Türkiye’de olmadığı için ödeme işlemini yapamadı. Türk devleti yetkilileri İbrahim Assaf’a ödeme yapılabilmesi için eşinin olması gerektiğini söylerken, Suudi Arabistan yetkilileri ise Abier Allaham’a ödeme yapılmadığı sürece çıkış vizesi verilmeyeceğini yineledi.
Çocukları ‘anne’ diyerek ağlıyor
Bir taraftan eşinin dönebilmesi için çabalayan Assaf, diğer taraftan ise çocuklarına hem annelik hem de babalık yapmaya çalışıyor. Çocukların ihtiyaçlarını komşularının yardımıyla gidermeye çalıştığını vurgulayan Assaf, çocuklarının sık sık annelerini sorduğunu kaydetti. Çocuklarına cevap veremediğini belirten İbrahim Assaf, “Ben de, çocuklar da annelerini çok özledi. Annelerini soruyorlar, pek cevap veremiyorum. Zaman zaman telefonla konuşuyor ikna etmeye çalışıyoruz. Kimi zaman annelerini özlediklerini söyleyip, ağlıyorlar, susturmam mümkün olmuyor. Ben burada eşim Suudi Arabistan’da rezil oldu. Eşim de orada, çocuklarımızı ve beni özledi. Orada ne yaşıyor, nasıl bir durumda bilmiyoruz. Her gittiğimiz yerde olmaz yasak diyorlar” dedi.
Erdoğan’dan yardım istedi
İbrahim Assaf, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaletli, namuslu ve düzgün bir lider olduğunu belirterek, kendisine ancak Erdoğan ve Türk Devleti yetkililerinin yardımcı olabileceğini söyledi. Başbakan Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na seslenen İbrahim Assaf, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de kendisine sahip çıkmasını istedi.
Kurbanda çifte bayram yapmak istiyor
Tek isteğinin cezayı ödemek olduğunu belirten İbrahim Assaf, Türk yetkililerin yardımıyla cezayı ödeyerek, kurban bayramında eşine kavuşmayı arzuladığını kaydetti. Çifte bayram sevinci yaşamak istediklerini anlatan Assaf, “Yakınlarımın ve komşularımın yardımıyla kesilen ceza miktarı olan 2 bin TL’yi topladım ama ödeyemiyorum. Ödeyebilmemiz için eşim ve pasaportunun burada olması gerekiyormuş. Zaten eşim burada olsa sorun kalmayacak. Bana bir kolaylık sağlanması halinde cezayı öderim ve 2 bayramdır göremediğim eşime kavuşurum. Eşimin geri dönmesiyle biz de çifte bayram sevinci yaşarız” ifadelerini kullandı.
Assaf ailesinin Gaziantep’teki komşusu Selahattin Yılmaz ise İbrahim’in Gaziantep’te, eşinin ise Riyad’da perişan olduğunu söyledi. İbrahim Assaf’ın ayağından rahatsız olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bir taraftan hasret, diğer taraftan rezillik yaşıyorlar. İbrahim, ayağından rahatsız. Komşularının da yardımıyla çocuklarının ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Bu insanların çok büyük mağduriyeti var. Önce istenen ceza için parayı temin ettik. Cezayı ödeyeceğiz, bu kez ise pasaportun ve İbrahim abinin eşinin Türkiye’de olması gerektiğini söylediler. Bu insanlar mazlum, bu insanlar mağdur. Türk Devleti, bu insanların mağduriyetini giderecek kadar güçlüdür” diye konuştu.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176