Güneş enerjili yüzen ev

Güneş enerjili ‘Yüzen ev’ 1960’lı yılların denizle barışık İstanbul’undan esinlenerek tasarlanmış ve günümüzde yeniden deniz yaşamına dikkat çekmek, inanları deniz yaşamına yönlendirmek için projelendirildi.

Güneş enerjili yüzen ev

GÜNEŞ ENERJİLİ YÜZEN EV

Güneş enerjili ‘Yüzen ev’ 1960’lı yılların denizle barışık İstanbul’undan esinlenerek tasarlanmış ve günümüzde yeniden deniz yaşamına dikkat çekmek, inanları deniz yaşamına yönlendirmek için projelendirildi.

1960’lı yıllarda çoğunlukla banka ikramiyesi olarak verilen ‘yüzen ev’ler denizle barışık İstanbul halkı için göze aşina bir deniz aracıydı. Bilhassa Bebek koyunda yüen evlere sıklıkla rastlanırdı. Takip eden yıllarda genellikle rant uğruna denizden koparak hakim kılınan beton yapılaşma ile yok olan plajlar, doldurulan deniz kıyıları İstanbul insanını denizden uzaklaştırdı ve denizle iç içe olan insanların denize sırtını dönmesiyle beraber ‘yüzen ev’ler de zamanla kaybolarak İstanbul tarihinde yerini aldı.

Denizle barışık olan batı ülkelerinde ‘yüzen ev’ler geçmişe nazaran geliştirilerek ve yoğunlaşarak kullanılmaktadır. İstanbul’da deniz yaşamına dikkat çekmek amacıyla tasarlanan ‘yüzen ev’ teknelere kıyasla daha çok ev yapısına benzeyen geniş ve köşeli hacimlerden oluşmaktadır. Yüzen ev 11.90 metre boyunda ve 5.50 metre eninde katamaran yapıda gövdeye sahip bir deniz aracıdır. 3 oda ve bir salondan oluşan ev teknenin 105 metrekare brüt alana ve 73.25 metrekare ve 78.45 metrekare olarak iki seçenekli net alana sahiptir. Tavan yüksekliği 230 cm olup özellikle klostrofobisi olup tekne sevenler için idealdir.

Yüzen ev net 7.6m2’lik iki adet, 4.0m2’lik bir adet oda, 3.75m2’lik bir duş-tuvalete ve 16.2m2’lik salona sahiptir. Kıç teras 10m2, baş teras 7.3m’dir. Flybridge ise iki farklı seçenekle 16.8m2 ve 22m2 olarak tasarlanmıştır. Toplam beş yatak kapasitesi olup üç çocuklu ailelerin rahatça yaşayabileceği ortama sahiptir. Yataklar gerekirse ranza olarak ta kullanılabilmektedir. Tekne gövdesi katamaran yapının her iki tarafında da üç ayrı perde posta ile bölünmüş olup olası çarpmalarda yüzen evin batmazlığı arttırılmıştır.

Temiz su yapıcılarıyla içme ve tüketim suyunu da kendisi karşılayan yüzen ev tam bir çevre dostu tasarımdır. İnşa malzemesi ahşap epoksi olarak düşünülmüş olup kompozit malzemeden seri üretime de uygundur. Yüzen ev üç oda, bir salon, bir açık mutfak ve bir banyo tuvaletten oluşmaktadır. Baş ve kıç tarafında birer teras yer almaktadır ve üst katta ise geniş bir flybridge yer almaktadır. Hardtop yapılı bir flybridge’e sahip olan yüzen ev bu alanda oturanları güneşten korumakta ve en önemlisi rollbar üzerine yer alan güneş panelleriyle de enerji üretmektedir. Güneşin açısına ve konumuna göre mevcut hardtop rollbarın baş ve kıç tarafında yer alan ve uzayabilen güneş panelleri ihtiyaca göre açılıp kapanabilmekte, bu alandakileri hem güneşten korumakta hem de enerji üretimini ihtiyaca göre arttırma amaçlı kullanılmaktadır. Yüzen evin hem baş tarafta hem de flybridge’de kokpiti yer almaktadır.

Bu sayede iki konumdan da seyir olanağı mevcuttur. Tekne gövdesi baltabaş katamaran yapılıdır. Bu sayede düşük motor gücüyle daha ekonomik seyir olanağı sağlanmaktadır. Baltabaş yapılı gövde teknenin karina yapısına da ek hacim sağlamakta ve bu alan istenirse opsiyonel olarak manevra kabiliyetini arttıran baş pervane için ek alan oluşturmaktadır. Balast tanklarıyla draft kontrol edilebilmekte ve bu sayede durağan halde salınım kontrol altına alınabilmektedir.

Teknenin baş üstü tamamıyla güneş panelleriyle kaplıdır. Hardtop tavan üzeri de sabit güneş panelleriyle kaplıdır ve yüzen evin baş kıç terasının güneşten korunması tentelerle gerçekleştirilmektedir. Yüzen evin başta, kıçta, sancak tarafında ve iskele tarafında giriş çıkış kapıları mevcut olduğundan yüzen ev her türlü rıhtıma yanaşma yapabilmektedir. Kıç tarafta yanaşma mesafesi uzun olduğundan sabit gizli pasarella diğer kısımlarda ise yanaşma mesafesi çok kısa olduğundan taşınıp monte edilebilir seyyar pasarella bulunmaktadır. Bugün yüksek fiyatlı deniz manzaralı evlerde sabit bir manzara yerine çok daha düşük maliyetle istenildiğinde değişebilen deniz manzarası olanağı sadece yüzen eve özgü bir niteliktir.

Yüzen evler için hedef, yüzen ev marinalarının önünü açmak ve toplumu deniz yaşamına özendirmek ve yönlendirmektir. Bu sayede hem yeşilin korunmasına katkı sağlanmakta hem de doğa dostu yenilenebilir güç kaynaklarıyla kendi kendine yetebilen yüzen ev çevre sağlığına da katkıda bulunan bir deniz aracı özelliği taşımaktadır. Ayrıca istenildiğinde halat çözüp, demir alıp istenilen rıhtımda veya koyda deniz yaşamına yüzen evde devam etmek hiçbir sabit konutta yer alamayacak eşsiz bir artı değerdir. Betona terk edilen hayatlar yerine denizle iç içe yaşamlarla oluşacak yüzen yaşam alanları gereksiz tüketimler başta olmak üzere doğa dostu özellikleriyle toplumsal gelişmişliğe her anlamda katkıda bulunacaktır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Tam boy : 11.90 m. Tam en : 5.50 m. Draft : 0.8-1.2 m. Kapasite : 5 yatak(Ranza seçeneği ile 8 yatak olabiliyor)

Brüt alan : 105m2 (2.3m kapalı alanların tavan yüksekliği) Net kullanım alanı: 73.25m2 Makina gücü : 2 X 70 kW konvansiyonel şaft braket pervane sistemi Dıştan takma, hibrit, dizel ve elektrik motor olmak üzere 4 ayrı makine seçeneği Jeneratör : 2 X 7 kWA Hız : 14 deniz mili(Knot)(makine seçeneklerine göre değişmektedir) Menzil : 500 deniz mili. (10 knot hızla) Güneş enerjisi ile kontrollü olarak sınırsız. Yakıt tankı : 2 X 500 (1000 lt.) Temiz su tankı : 1800 lt. Pis su tankı : 800 lt. Temiz su yapıcı Güneş panel alanı: 34 m2(arttırılabilir) 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190