Başkan Asya, Minare Mahallesi sakinleriyle buluştu

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, halk buluşmaları kapsamında Minare Mahallesi sakinleriyle bir araya geldiHer hafta farklı bir mahallede ‘Halk Buluşmaları’ toplantısını gerçekleştiren Başkan Asya, 13’üncü toplantısını Minare Mahallesi’nde...

Başkan Asya, Minare Mahallesi sakinleriyle buluştu

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, halk buluşmaları kapsamında Minare Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi

Her hafta farklı bir mahallede ‘Halk Buluşmaları’ toplantısını gerçekleştiren Başkan Asya, 13’üncü toplantısını Minare Mahallesi’nde düzenledi. Başkan yardımcıları ve birim amirlerinin eşlik ettiği Başkan Asya, mahalle sakinlerine yapılan hizmetleri anlatarak talep ve önerilerini dinledi. Yaklaşık 4 yıldır Muş’a hizmetkarlık yapmak üzere bir yola girdiklerini kaydeden Başkan Asya, bu süre içerisinde ihtiyaç duyulan birçok hizmeti hayata geçirmeyi başardıklarını ve şehrin önemli sorunlarını çözüme kavuşturduklarını ifade etti.

Her mahalleye eşit mesafede olduklarını, öncelikli sorunları giderdikten sonra önemli projeleri uygulamaya başladıklarını belirten Başkan Asya, hiçbir mahallede sorun bırakmamak üzere hedefler belirlediklerini vurguladı. Minare Mahallesi’nin Muş’un en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu anımsatan Başkan Asya, burada kentin tarihini temsil eden yapıların olduğu ve bunların Muş’un kimliği konumunda olduklarını söyledi. Muş Belediyesi olarak şehrin tarihi ve kültürel değerlerini korumak adına önemli adımlar attıklarını ifade eden Başkan Asya, bu çalışmaları daha kapsamlı hale getirmek üzere planlamalar yaptıklarını belirtti.

Ulu Camii, Hacı Şeref Camii, Alaattin Bey Camii, Yıldızlı Han, Müştak Baba Türbesi ve Karasu Hamamı gibi tarihi yapıları gün yüzüne çıkarmak için bir proje hazırladıklarını söyleyen Başkan Asya, söz konusu projenin hayata geçirilmesi ile mahallenin cazibe merkezine dönüşeceğini kaydetti. Şehir içi toplu taşımada çok güzel bir uygulamaya öncülük ettiklerini ve bu sayede vatandaşların en fazla muzdarip oldukları bir konuyu köklü bir çözüme kavuşturduklarını söyleyen Başkan Asya, bütün mahallelere güzergah belirlemek üzere çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

Muş’un içme ve yağmur suyu ile kanalizasyon hattının tamamını yenilemeye başladıklarını ifade eden Başkan Asya, “İlimizin en büyük sorunu olan altyapı projesini söz verdiğimiz gibi başlattık. Bu çalışma sezonunda başlatılan kazı ve döşemelerle iyi bir ilerleme kat ettik. Bu süreçte çalışmalardan kaynaklı ortaya çıkan kötü görüntüler ve tahribatlar her ne kadar bizi yıpratsa da Muş’un geleceğini kurtaracağımız için bunlara göğüs gerdik. Sizlerin desteği ile bu projemizi başarılı bir şekilde sonuçlandırarak, ilimizin en büyük sorununu ortadan kaldırmış olacağız. Altyapı çalışmaları sırasında meydana gelen tahribatları geçici çözümlerle onardık. Aynı şekilde kazı ve döşemeleri tamamlanan ana güzergahların asfaltlarını yaptık. Bu yıl geçici olarak yaptığımız cadde ve sokakları bir bütün olarak yenileyerek sizlerin hizmetine sunacağız” diye konuştu.

Muş’un içme suyu sorunu köklü bir çözüme kavuşturacaklarının altını çizen Başkan Asya, “Şehir merkezinde yaşanan su sıkıntısını ortadan kaldırıyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Alparslan-2 Barajı’ndan il geneline içme suyu temini sağlanacak. Mercimekkale mevkiinde kurulacak arıtma tesisi ile şehre cazibeli su gelecek. Gerekli protokolleri imzaladık. 2018 yılı sonuna kadar bu projemizi de tamamlayacağız” diye konuştu.

Yeşil alan oluşturma noktasında ciddi çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Başkan Asya, “Görevi devraldığımızda ilimizin yeşil alan kapasitesi 43 bin metrekare alandı. Ancak yapılaşmanın yoğun olarak yaşandığı ilimizde bunun yetersiz olduğunu ve bu alandaki eksikliğin giderilmesi için harekete geçtik. Sonuç olarak Ahmed-i Hani, Karni Deresi, Şeyh Şükrü Efendi, Köse Hoca, Zeki Ökmen, Vali Feridun Gültekin, Müftü Mehmet Çağlayan gibi birçok park ve mesire alanını kısa sürede halkımızın hizmetine sunduk. Atatürk Orman Çiftliği’nin bulunduğu alanda yapacağımız 2023 Hatıra Ormanı Projesi ve Fidanlık mevkiinde yapacağımız Göletli Park projelerini de ihale ederek çalışmalarına başladık. Vatandaşlarımızın beton yığınlarında hapsolmaması için şehir merkezinde bir kent meydanı oluşturmak için çalışmalar yaptık. Muş Devlet Hastanesinin yeni binasına taşınması ile eski bina alanında bu projemizi yapmak için girişimlerde bulunduk. Şükürler olsun ki tahsis işlemlerinin ardından başlattığımız yıkım çalışmaları da tamamlandı. Bu kışın hazırlayacağımız projemizi Allah’ın izniyle bu yıl uygulamaya başlayacağız. Bu çalışmaların sonucunda yeşil alan kapasitemizi 300 bin metrekarenin üzerine çıkarmış olacağız” şeklinde konuştu.

Çöp alanının Muş için kötü bir imaj olduğunu belirten Başkan Asya, yapılan çalışmalar neticesinde vahşi depolama sistemine son verdiklerini söyleyerek, “Muş-Bitlis karayolu üzerinde ve Ahmed-i Hani Parkı’nın arka tarafında belediyemize tahsis edilen boş alandaki çöp depolamasına son verdik. Katı Atık Belediyeler Birliğimizin kararı ile Korkut’un Kümbet köyünde tesisimizi kurana kadar atıkların Bitlis Katı Atık Tesisine naklediyoruz. Katı atık aktarma istasyonunu kurduk. Sıkıştırma ve nakil araçları ile katı atıkları Bitlis’e göndermeye başladık. İnşallah mevcut çöp alanını da en kısa sürede ıslah ederek yeşil alan olarak hizmete sunacağız” ifadelerini kullandı.

Muş’a yakışır bir otobüs terminalinin yapımına başladıklarını söyleyen Başkan Asya, “Uzun yıllardır kullanılan ancak artık ihtiyaca cevap vermeyen otobüs terminali sorununu çözüme kavuşturduk. Muş-Bingöl karayolu üzerinde sebze ve meyve halinin yanında yaklaşık 23 bin metrekare alan üzerine modern bir terminalin yapımına başladık. İnşaat çalışmalarının devam ettiği projeyi bu yıl tamamlayarak halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Mezarlıkların bakım ve onarımlarını da ihmal etmediklerini söyleyen Başkan Asya, “Görev süremiz içerisinde ilimizdeki tüm mezarlıkların belirli aralıklarla bakım ve onarımını yapıyoruz. Muratpaşa Mahallesi’ndeki Şeyh Haşim Mezarlığı’nda kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdik. Mezarlık alanının çevresine tamamen ihata duvarı örüldü. Grup köylere giden yolun kenarına da taş duvar örerek toprak kaymasının önüne geçtik. Bu bölgenin tamamını yeşillendirmek için çalışma yapıyoruz. Aynı şekilde Şehir Mezarlığı bölgesinde başlattığımız çevre düzenleme çalışmalarını tamamladık. Halkımızın hayır duasını almak bizler için en büyük mükafattır” ifadelerini kullandı.

Kaptan Haber Ajansı

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190